Edukira joan

Wachtendonk

Wachtendonk
Wachtendonk
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDüsseldorf
Rural district of North Rhine-WestphaliaKleve District
Izen ofizialaWachtendonk
Jatorrizko izenaWachtendonk
Posta kodea47669
Udalerri kodea05154060
Geografia
Koordenatuak51°24′33″N 6°20′16″E / 51.4092°N 6.3378°E / 51.4092; 6.3378
Mapa
Azalera48,17 km²
Altitudea29 m
Demografia
Biztanleria8.154 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.072 (%49,9) (%50,1) 4.082 alt_right
Dentsitatea169 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02836
MatrikulaKLE
wachtendonk.de

Wachtendonk Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Kleve barrutian. Azken zentsuaren arabera 8.154 biztanle zituen 48,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 8.161 biztanle zituen: 4.072 gizonezko (% 49,9) eta 4.089 emakumezko (% 50,1); 100 emakumeko 99,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,7 ezkongabeak ziren eta % 47,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea55006000650070007500800085001970198019902000201020202030WachtendonkBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.069 gizon, 4.093 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.66
 
75+
 
10.36
13.91
 
65-74
 
11.53
24.31
 
50-64
 
26.78
11.92
 
40-49
 
11.80
12.19
 
30-39
 
11.43
4.72
 
25-29
 
4.52
6.88
 
18-24
 
5.47
2.90
 
15-17
 
3.27
8.01
 
6-14
 
8.23
2.75
 
3-5
 
3.69
2.75
 
0-2
 
2.91
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 84,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 13,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.930
1.114
Migrazio-jatorririk gabe (6.930)Migrazio-jatorri osoa (1.114)Migrazio-jatorri partziala (115)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.704 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.036, % 55,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 113,25 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,5 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 56,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

3.704etxebizitza
113,25 m²batez besteko azalera
6,5 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.036
1.562
Jabetzan (2.036)Alokairuan (1.562)Aisialdikoa (13)Hutsik (90)
% 2,4hutsik dauden tasa
% 56,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.000). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (742); eraikin guztien % 79,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.225 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra29
2 gela173
3 gela493
4 gela1.000
5 gela882
6 gela552
7 gela edo gehiago573

Eraikuntza garaia

1919 aurretik516
1919-1949217
1950-1959316
1960-1969393
1970-1979361
1980-1989405
1990-1999742
2000-2009448
2010-2015187
2016 eta geroago114

Berogailu mota

3.225
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (92)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (218)Bloke-berogailua (Blockheizung) (39)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.225)Labe indibiduala (110)Berogailurik gabe (16)

Guztira 2.561 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.396, % 54,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.947).[3] Guztira 3.562 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.318, % 37,0). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (1.182, % 33,2).[4]

2.561bizitegi-eraikin
3.562etxegune

Eraikin mota

1.396
621
355
Etxe bakartua (1.396)Etxe atxikia (bikoitza) (621)Ilarako etxea (355)Bestelako eraikin mota (192)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.947
382
210
Etxebizitza bakarra (1.947)2 etxebizitza (382)3-6 etxebizitza (210)7-12 etxebizitza (16)13 etxebizitza edo gehiago (6)

Etxegunearen tamaina

1.135
1.318
514
409
Pertsona bakarra (1.135)2 pertsona (1.318)3 pertsona (514)4 pertsona (409)5 pertsona (125)6 pertsona (61)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]