Edukira joan

Walsrode

Walsrode
independent community (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiHeidekreis
AlkateaHelma Spöring (en) Itzuli
Posta kodea29664
Udalerri kodea03358024 eta 03358022
Geografia
Koordenatuak52°51′33″N 9°35′07″E / 52.8592°N 9.58525°E / 52.8592; 9.58525
Mapa
Azalera336,46 km²
Altitudea49 m eta 39 m
MugakideakKirchlinteln, Häuslingen eta Böhme
Demografia
Biztanleria30.942 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 15.698 (%50,7) (%49,3) 15.244 alt_right
Dentsitatea92 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04238, 05161, 05162, 05166, 05167, 05168
Hiri senidetuakGernrode, Hibbing, Kovel (en) Itzuli eta Zaltbommel
MatrikulaHK
stadt-walsrode.de eta walsrode.de

Walsrode Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Heidekreis barrutian. Azken zentsuaren arabera 30.942 biztanle zituen 336,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 31.007 biztanle zituen: 15.255 gizonezko (% 49,2) eta 15.751 emakumezko (% 50,8); 100 emakumeko 96,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 41,3 ezkongabeak ziren eta % 42,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea22.00024.00026.00028.00030.00032.0002014201620182020202220242026WalsrodeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 15.256 gizon, 15.755 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.54
 
75+
 
13.45
11.35
 
65-74
 
11.79
24.18
 
50-64
 
24.14
11.23
 
40-49
 
11.39
12.56
 
30-39
 
11.36
5.45
 
25-29
 
4.97
8.39
 
18-24
 
6.99
3.23
 
15-17
 
2.96
8.70
 
6-14
 
7.93
2.92
 
3-5
 
2.48
2.44
 
0-2
 
2.54
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 82,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

25.616
5.025
Migrazio-jatorririk gabe (25.616)Migrazio-jatorri osoa (5.025)Migrazio-jatorri partziala (362)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 15.571 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (8.055, % 51,7) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 107,69 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,88 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 54,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

15.571etxebizitza
107,69 m²batez besteko azalera
5,88 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

8.055
6.772
Jabetzan (8.055)Alokairuan (6.772)Aisialdikoa (133)Hutsik (608)
% 3,7hutsik dauden tasa
% 54,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.759). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.770); eraikin guztien % 88,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (13.560 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra275
2 gela1.104
3 gela2.660
4 gela3.759
5 gela3.083
6 gela2.046
7 gela edo gehiago2.647

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.813
1919-19492.204
1950-19591.561
1960-19692.770
1970-19792.198
1980-19891.267
1990-19991.965
2000-20091.083
2010-2015224
2016 eta geroago488

Berogailu mota

13.560
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (905)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (662)Bloke-berogailua (Blockheizung) (65)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (13.560)Labe indibiduala (307)Berogailurik gabe (73)

Guztira 9.881 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (7.432, % 75,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (7.366).[3] Guztira 14.620 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.858, % 40,1).[4]

9.881bizitegi-eraikin
14.620etxegune

Eraikin mota

7.432
1.052
908
Etxe bakartua (7.432)Etxe atxikia (bikoitza) (1.052)Ilarako etxea (908)Bestelako eraikin mota (491)

Etxebizitza kopurua eraikineko

7.366
1.486
842
Etxebizitza bakarra (7.366)2 etxebizitza (1.486)3-6 etxebizitza (842)7-12 etxebizitza (152)13 etxebizitza edo gehiago (34)

Etxegunearen tamaina

5.858
4.710
1.948
1.394
Pertsona bakarra (5.858)2 pertsona (4.710)3 pertsona (1.948)4 pertsona (1.394)5 pertsona (441)6 pertsona (269)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]