Edukira joan

Wedel

Wedel
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Schleswig-Holstein
Rural district of Schleswig-HolsteinKreis Pinneberg
AlkateaGernot Kaser
Posta kodea22880
Udalerri kodea01056050
Geografia
Koordenatuak53°35′00″N 9°42′00″E / 53.58333°N 9.7°E / 53.58333; 9.7
Mapa
Azalera33,81 km²
Altitudea18 m
MugakideakJork, Hetlingen, Holm, Hanburgo eta Rissen (en) Itzuli
Demografia
Biztanleria34.939 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 17.998 (%51,5) (%48,5) 16.941 alt_right
Dentsitatea1.033 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04103
Hiri senidetuakCaudry, Makete District (en) Itzuli eta Wolgast
MatrikulaPI
wedel.de

Wedel Alemaniako udalerria da. Schleswig-Holstein estatuan kokatuta dago, Pinneberg barrutian. Azken zentsuaren arabera 34.939 biztanle zituen 33,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 34.420 biztanle zituen: 16.614 gizonezko (% 48,3) eta 17.803 emakumezko (% 51,7); 100 emakumeko 93,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,5 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 14,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,0 ezkongabeak ziren eta % 41,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea30.00031.00032.00033.00034.00035.0001970198019902000201020202030WedelBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 16.611 gizon, 17.811 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.99
 
75+
 
16.85
10.55
 
65-74
 
11.70
23.76
 
50-64
 
23.20
12.21
 
40-49
 
11.80
12.38
 
30-39
 
11.18
5.33
 
25-29
 
4.66
7.57
 
18-24
 
5.73
2.64
 
15-17
 
2.63
8.29
 
6-14
 
7.29
2.65
 
3-5
 
2.67
2.63
 
0-2
 
2.30
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

25.773
8.055
Migrazio-jatorririk gabe (25.773)Migrazio-jatorri osoa (8.055)Migrazio-jatorri partziala (595)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 18.624 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (11.606, % 62,3) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 83,3 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,79 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 36,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

18.624etxebizitza
83,3 m²batez besteko azalera
8,79 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.611
11.606
Jabetzan (6.611)Alokairuan (11.606)Aisialdikoa (24)Hutsik (380)
% 2,0hutsik dauden tasa
% 36,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (5.339). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (4.550); eraikin guztien % 84,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (14.727 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra660
2 gela2.871
3 gela5.339
4 gela5.038
5 gela2.507
6 gela1.213
7 gela edo gehiago998

Eraikuntza garaia

1919 aurretik567
1919-1949959
1950-19593.508
1960-19694.550
1970-19792.306
1980-19891.688
1990-19992.092
2000-2009865
2010-20151.118
2016 eta geroago969

Berogailu mota

1.790
14.727
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.790)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (898)Bloke-berogailua (Blockheizung) (1.103)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (14.727)Labe indibiduala (81)Berogailurik gabe (23)

Guztira 7.241 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.197, % 44,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.310).[3] Guztira 17.985 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (8.815, % 49,0).[4]

7.241bizitegi-eraikin
17.985etxegune

Eraikin mota

3.197
1.147
2.707
Etxe bakartua (3.197)Etxe atxikia (bikoitza) (1.147)Ilarako etxea (2.707)Bestelako eraikin mota (193)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.310
755
583
Etxebizitza bakarra (5.310)2 etxebizitza (452)3-6 etxebizitza (755)7-12 etxebizitza (583)13 etxebizitza edo gehiago (143)

Etxegunearen tamaina

8.815
5.202
1.904
Pertsona bakarra (8.815)2 pertsona (5.202)3 pertsona (1.904)4 pertsona (1.384)5 pertsona (456)6 pertsona (226)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]