Edukira joan

Wendeburg

Wendeburg
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiPeine District
Posta kodea38176
Udalerri kodea03157008
Geografia
Koordenatuak52°19′00″N 10°24′00″E / 52.3167°N 10.4°E / 52.3167; 10.4
Mapa
Azalera60,15 km²
Altitudea67 m
MugakideakEdemissen, Papenteich (en) Itzuli, Brunswick, Vechelde, Peine, Adenbüttel, Schwülper eta Didderse
Demografia
Biztanleria10.151 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.120 (%50,4) (%49,6) 5.031 alt_right
Dentsitatea169 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05303, 05302, 05171
MatrikulaPE
wendeburg.de

Wendeburg Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Peine barrutian. Azken zentsuaren arabera 10.151 biztanle zituen 60,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 10.175 biztanle zituen: 5.047 gizonezko (% 49,6) eta 5.127 emakumezko (% 50,4); 100 emakumeko 98,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 4,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,8 ezkongabeak ziren eta % 49,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.10010.20010.30010.40010.50010.60010.70010.80010.900201620182020202220242026WendeburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.046 gizon, 5.125 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.00
 
75+
 
10.87
11.41
 
65-74
 
11.38
25.74
 
50-64
 
25.44
13.22
 
40-49
 
12.98
12.47
 
30-39
 
11.77
4.28
 
25-29
 
4.02
7.00
 
18-24
 
5.95
3.09
 
15-17
 
3.06
7.91
 
6-14
 
8.62
2.93
 
3-5
 
3.00
2.95
 
0-2
 
2.91
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 89,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.072
964
Migrazio-jatorririk gabe (9.072)Migrazio-jatorri osoa (964)Migrazio-jatorri partziala (139)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.880 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.133, % 64,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 125,68 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,3 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 67,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.880etxebizitza
125,68 m²batez besteko azalera
6,3 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.133
1.557
Jabetzan (3.133)Alokairuan (1.557)Aisialdikoa (10)Hutsik (179)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 67,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.092). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (793); eraikin guztien % 76,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.353 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra49
2 gela261
3 gela621
4 gela1.092
5 gela1.086
6 gela773
7 gela edo gehiago997

Eraikuntza garaia

1919 aurretik793
1919-1949280
1950-1959252
1960-1969622
1970-1979613
1980-1989381
1990-1999765
2000-2009620
2010-2015210
2016 eta geroago339

Berogailu mota

4.353
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (137)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (209)Bloke-berogailua (Blockheizung) (39)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.353)Labe indibiduala (120)Berogailurik gabe (23)

Guztira 3.419 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.804, % 82,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.647).[3] Guztira 4.605 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.621, % 35,2).[4]

3.419bizitegi-eraikin
4.605etxegune

Eraikin mota

2.804
297
Etxe bakartua (2.804)Etxe atxikia (bikoitza) (297)Ilarako etxea (168)Bestelako eraikin mota (147)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.647
537
Etxebizitza bakarra (2.647)2 etxebizitza (537)3-6 etxebizitza (204)7-12 etxebizitza (27)13 etxebizitza edo gehiago (6)

Etxegunearen tamaina

1.461
1.621
774
571
Pertsona bakarra (1.461)2 pertsona (1.621)3 pertsona (774)4 pertsona (571)5 pertsona (132)6 pertsona (50)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]