Edukira joan

Zerrenda:Creu de Sant Jordi-rekin sarituak

Wikipedia, Entziklopedia askea

Creu de Sant Jordi-rekin sarituen zerrenda.[1]

2021etik 2030ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Julieta Serrano Q435308 aktore katalana aktore
antzerki aktore
zinema aktore
Francesc Buscató Q2319582 saskibaloi entrenatzaile
entrenatzaile
saskibaloi jokalari
Agustí Villaronga Q2624598 zinema aktore
film-zuzendari
gidoilari
Jaume Sisa i Mestres Q3110913 Musikari katalana egile abeslari
musikari
Joan Pere Viladecans Q5692084 margolari katalana margolari
diseinatzaile
Antoni Miró Q11905895 margolari valentziarra margolari
eskultore
Dolors Bramon Q11917592 filologo
unibertsitateko irakasle
idazle
saiakeragile
historialari
Zoraida Burgos i Matheu Q20102300 liburuzain
idazle
poeta
Jordi Cuixart i Navarro Q21530373 enpresaburu
aktibista
Xavier Nieto Q55995362 arkeologo
Custodia Moreno Q61360526 ekintzaile sozial
erizain
Antoni Gelonch Q93415662 mezenas
idazle
cultural communicator
Miquel Morera i Darbra Q110971663 borrokalari
eskultore
Ignasi Garcia Clavel Q114736600 hezitzaile
filologo
politikari
Vicki Bernadet Rius Q117404910 aktibista
Joana Costa Benaiges Q117844204 armadore
Arrantzale
Edelmira Domènech Q117845991 mediku
psikologo
Bombo Ndir Q117846004 irakasle
kultura-ekintzaile
Maria del Carme Valls i Farrà Q117846014 abeslari
Josefina Vilajosana Carné Q117846017 zeramikari

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Estopa Q773703
Companyia Elèctrica Dharma Q4894861
Bordegassos de Vilanova Q8250847
Juventud de la Farándula Q19715209
El Círcol Q20875711
HIPRA Q97368212
Associació pels Drets Sexuals i Reproductius Q112776929
Associació Societat Cultural i Esportiva La Lira Q112776976
Orfeó Vigatà Q112777086
Gran Teatre del Liceu Q118492617

2022[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Laia Palau Q1150392 bartzelonar saskibaloi-jokalari ohia saskibaloi jokalari
Carme Elias Q3776476 aktore katalana aktore
Jordi Puig-Suari Q3814481 ingeniari
Miquel Strubell i Trueta Q11936975 soziolinguista eta hizkuntza planifikatzailea unibertsitateko irakasle
Maria Olivares i Usac Q17034613 politikari espainiarra politikari
Tortell Poltrona Q17037048 pailazo
umorista
aktore
artista
enpresaburu
Mari Chordà Q20005646 margolari
poeta
ekintzaile sozial
idazle
Josep Minguell Cardeñes Q27966064 artista
margolari
Lluis Torner i Sabata Q46993545 fisikari katalana fisikari
Andreu Vilasís Q55948204 enameler
Maria Carmen Llasat Q57297344 unibertsitateko irakasle
Josep Espunyes i Esteve Q85420307 idazle
Carme Trilla Bellart Q111251023 ekonomialari
Fàtima Ahmed El Haddad Q112775731 ekintzaile sozial
Maria Carme Cardó i Soler Q112775752 Catalan teacher
Joan Carles Doval Garcia Q112775810 disko-ekoizle
Rosa Maria Duran i Gili Q112775835 irakasle
interprete
Lluís Parés Ramoneda Q112775991 nekazari
Hisao Suzuki Q112776115 argazkilari
Marina Vilalta i Fajula Q112776190 artzain

Oraindik banatu gabe 2022koak. Sariak banatuta orduan beteko da automatikoki zerrenda hau.

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Estopa Q773703
Companyia Elèctrica Dharma Q4894861
Bordegassos de Vilanova Q8250847
Juventud de la Farándula Q19715209
El Círcol Q20875711
HIPRA Q97368212
Associació pels Drets Sexuals i Reproductius Q112776929
Associació Societat Cultural i Esportiva La Lira Q112776976
Orfeó Vigatà Q112777086
Gran Teatre del Liceu Q118492617

2021[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Pau Gasol Q193052 saski-baloi jokalari katalana saskibaloi jokalari
aktore
professional athlete
Francisco Ibáñez Q981460 komiki-gidoilari eta marrazkilaria komikigile
idazle
komiki gidoilari
umorista grafiko
marrazkilari
Enric Larreula Q3753560 idazle katalana idazle
Àngels Ribé Q3816935 kataluniar artista kontzeptuala eta argazkilaria argazkilari
artista bisuala
installation artist
Alexia Putellas Q4721366 kataluniar futbolaria futbolari
Mònica Terribas Q4897147 kazetari
unibertsitateko irakasle
telebista aurkezle
gidoilari
analista politiko
dokumentalgile
Justo Molinero Calero Q9016849 kazetari katalana kazetari
Joana Escobedo i Abraham Q16941932 filologo
liburuzain
Catalan teacher
Joan Panisello i Chavarria Q19299957 zeramikari
Jesús Alturo Q28123979 historialari
filologo
palaeographer
Francesc Vilasís Q64015208 enameler
Elena Jaumandreu Q76995744 film-muntatzaile
Mercè Izquierdo i Aymerich Q93434212 zientzialari
Anna Rosa Cisquella Q97189665 aktore
antzerki ekoizle
Mariona Carulla i Font Q99573458 enpresaburu
mezenas
Ernest Costa i Savoia Q100892770 argazkilari
etnografo
naturalista
idazle
Anna Navarro Descals Q104177450 enpresaburu
politikari
Isabel Etxeberria Q108061899 Donostiar irakaslea irakasle
Manuel Heredia Jiménez Q109861608 ekintzaile sozial
Rafael Tous i Giner Q109861893 enpresaburu
arte bildumagilea

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Els Pets Q1333372
Col·legi d'Arquitectes de Catalunya Q11914780
Fundació Catalana de l'Esplai Q11923253
Societat Catalana de Medicina Familiar i Comunitària Q11950000
Federació Catalana de Natació Q20106398
Col·legi d'Enginyers Graduats i Enginyers Tècnics Industrials de Barcelona Q64022777
Associació Cultural Recreativa Unió Calafina Q109861154
Associació de Voluntaris de Protecció Civil d'Argentona Q109861195
Consell de Col·legis d'Infermeres i Infermers de Catalunya Q109861285
Escola de Grallers de Sitges Q109861310

2011etik 2020ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Miquel Barceló Q561930 margolari
eskultore
zeramikari
grabatzaile
artista grafiko
artista bisuala
ilustratzaile
Jordi Galí Q1388364 ekonomialari
unibertsitateko irakasle
Gerhard Grenzing Q1417938 organogile
Maria Josep Cuenca Ordinyana Q3290962 hizkuntzalari
katedradun
Laia Sanz Q4894394 motoziklista
automobil-pilotu
Antoni Canu Q11905807 poeta italiarra poeta
Joan Ramon Resina Q11927910 filologo
unibertsitateko irakasle
Jordi Monés i Pujol-Busquets Q11928331 historialari espainiarra historialari
kimikari
Josep Amat i Girbau Q11928428 industria-ingeniari
katedradun
Josep Maria Nadal i Farreras Q11928731 hizkuntzalari
filologo
idazle
katedradun
Montserrat Pujolar i Giménez Q11937534 liburuzain
musikagile
Sol Picó Q11950058 koreografo
dantzari
ballet dantzari
film-zuzendari
Eduard Carbonell i Esteller Q16184875 arte-historialari
historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Imma Colomer Q16189606 kataluniar aktorea eta zuzendaria aktore
irakasle
film-zuzendari
Roser Bru Q16297945 margolari
grabatzaile
artista bisuala
Carme Valls i Llobet Q17037065 Kataluniar medikua eta politikardia endokrinologo
politikari
unibertsitateko irakasle
idazle
mediku
Jordi Fàbregas i Canadell Q17148039 musikari katalana musikari
musikagile
kultura-kudeatzaile
Joan Estruch i Gibert Q18811680 soziologo
itzultzaile
unibertsitateko irakasle
Rosa Maria Garriga i Llorente Q19288762 soziologo
katedradun
Miriam Ponsa Q19301269 moda-diseinatzaile
Martina Camiade Boyer Q35027902 pedagogo
historialari
kazetari
unibertsitateko irakasle
Teresa Capell Q37834899 ikertzailea ikertzaile
bioengineer
Maria Àngels Alabert i Feliu Q61982598 piano-jotzaile
musikagile
Guillem Agulló i Lázaro Q63725550 ekintzaile sozial
mekanikari
Carme Salvador Q87475120 ekintzaile sozial
Pere Miró i Sellarés Q87475742 igerilari
waterpolo jokalari
Josep Maria Monferrer i Celades Q87532102 hezitzaile
ekintzaile sozial
kultura-ekintzaile
irakasle
historialari
Benigne Marques i Sala Q87533128 artxibozain
apaiz
Purificació Canals i Ventín Q87533816 biologo
aktibista
unibertsitateko irakasle
Anna Mercadé i Ferrando Q87549294 enpresaburu

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Payasos Sin Fronteras Q3774661
Banda Municipal de Música d'Alcanar Q11907792
Ecomuseu de les Valls d'Àneu Q11917975
Federació d'Entitats Excursionistes de Catalunya Q11921686
Recvll Q11945043
Fundació Hospital Sant Pere Claver Q20100607
Orfeó Nova Solsona Q20105813
Prodis Q65209264
Hospital de Campdevànol Q87761772 ospitalea katalunian
Aire Nou de Bao Q88856689
Associació Recvll Blanes Q88856940
Aules d'extensio Universitaria per a la Gent Gran de Barcelona Q88857199
Taller Àuria Q88857513
Associació Cultural del Gremi de Pagesos de Sant Llorenç i Sant Isidre Q88858290
Prodiscapacitats Fundació Privada Terrassenca Q88858760
Fundació Hospital de Sant Jaume i Santa Magdalena de Mataró Q88859075
Germans Roca Q88859374

2019[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Hasieran Nuria de Gispert i Catalá-ri eman zitzaion saria, baina txio batek sortutako eztabaida mediatikoaren ondoren, Gispertek saria Generalitateko Gobernuaren eskura jarri zuen, eta hark saria kentzea erabaki zuen.[2]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Lionel Messi Q615 futbolari
Núria de Gispert Q171194 politikari espainiarra politikari
abokatu
Ivo Vajgl Q685146 politikari
kazetari
diplomazialari
Benedetta Tagliabue Q727525 arkitekto italiarra arkitekto
Ernest Benach Q3041132 unibertsitateko irakasle
dibulgatzaile
politikari
Joan Rigol i Roig Q3068213 politikari katalana politikari
Josep Pla-Narbona Q9013316 margolari
diseinatzaile
eskultore
ilustratzaile
argazkilari
Antoni Vidal Miquel Q11905991 argazkilari katalana argazkilari
Biel Majoral Q11909334 politikari
filologo
musikari
Catalan teacher
Gemma Rigau i Oliver Q11923950 hizkuntzalari
filologo
katedradun
idazle
Lluís Juste de Nin Q11933625 marrazkilari
diseinatzaile
gidoilari
Maria Carme Junyent Figueras Q11935427 hizkuntzalari katalana hizkuntzalari
idazle
aktibista
unibertsitateko irakasle
Núria Picas Q15110703 ultramaratoilari
suhiltzaile
politikari
Lluís Albert i Rivas Q16163289 enpresaburu
musikologo
musikagile
Josep González i Sala Q17030869 enpresaburu
Joaquim Rafel i Fontanals Q19256783 hizkuntzalari espainiarra hizkuntzalari
Jaume Antoni Terradas i Serra Q19289073 ekologo katalana ekologo
ikertzaile
Carme Giralt Rosés Q63396802 bartzelonar irakasle eta hezitzailea hezitzaile
Joana Amat Amigó Q63413584 enpresaburu
Montserrat Andreu Teixidó Q63413585 pedagogo
Virgil Ani Q63413586 unibertsitateko irakasle
itzultzaile
Dantist
Carles Furriols Q63413587 aktibista
mediku
Montserrat Juvanteny Juvanteny Q63413590 aktibista
gizarte hezitzailea
Núria Marín García Q63413592 maistra katalana irakasle
Mercè Otero Vidal Q63413594 Kataluniar filosofoa unibertsitateko irakasle
Albert Peters Q63413595
Núria Quadrada i Damont Q63413597 dantza irakasle
Montserrat Úbeda y Pla Q63413601 liburu-saltzaile
kultura-ekintzaile
Fina Rubio Serrano Q63921681 antropologo
aktibista

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Facultad de Náutica de Barcelona Q3661489
La Trinca Q4895526 kataluniako musika eta komedia taldea
El Tempir Q11918603
Federació Catalana d'Entitats Corals Q11921646
Casal Catòlic de Sant Andreu de Palomar Q20104640
Federation of Pedagogical Renovation Movements of Catalonia Q20108090
Ateneu de Tàrrega Q28471629
Escola Universitària d'Infermeria i Teràpia Ocupacional de Terrassa Q52813001
Fundació Aspronis Q63396664
Fundació Ared Q63412896
Fundació Altem Q63413172
Museu Etnogràfic Vallhonrat Q63413301
Coral Capella de Santa Maria de Ripoll Q63413628
Fundació Privada Família i Benestar Social Q63413631
Fundació Carles Salvador Q63413635

2018[aldatu | aldatu iturburu kodea]

[3] 2018ko sariak bertan behera utzi ziren, Espainiako Konstituzioaren 155. artikulua aplikatu zelako eta Generalitateak gobernatzen ez zuelako. Urte bereko maiatzaren 12an, Carles Puigdemonten erbesteko gobernuak honako hautagai hauek proposatu zituen 2018ko sariak jasotzeko:[4] Uztailean berretsi ziren sariak.[5][6]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Franca Masu Q568158 egile abeslari
abeslari
musikagile
musikari
Joan Soler i Amigó Q3179618 idazle
pedagogo
Eduard Admetlla i Lázaro Q5475474 argazkilari
urpekari
Lourdes Beneria Q6689740 Ekonomilaria ekonomialari
unibertsitateko irakasle
Fer Q8961201 komikigile
Josep Cruanyes i Tor Q9013096 historialari
abokatu
Leonora Milà i Romeu Q11931361 musikagile
piano-jotzaile
Margarida Aritzeta i Abad Q11935393 idazle katalana idazle
Teresa Clota i Pallàs Q11951581 idazle espainiarra idazle
Rosa Maria Malet i Ybern Q16976889 arte-historialari
museologo
kultura-ekintzaile
Maria Rius i Camps Q17301719 ilustratzaile katalana ilustratzaile
Carme Mayol Fernández Q19290135 liburuzain
unibertsitateko irakasle
Lucía Caram Q19805190 idazle
moja
Pepita Pardell Q21693842 ilustratzaile
margolari
komikigile
Dolors Udina i Abelló Q27859573 itzultzaile
katedradun
Joan Viñas i Salas Q35028845 unibertsitateko irakasle
zirujau
mediku
Amadeu Cuito Q53548532 abokatu
ekonomialari
idazle
politikari
Francesc Anoro Zuferri Q55091861 politikari
kultura-ekintzaile
Roger Español Q55286287 saxofoi-jotzaile
militante politiko
politikari
Victoria Almuni i Balada Q55603780 historialari
Nemesi Solà i Franquesa Q55640563 aktibista
sindikalista
okin
Artur Ramon i Picas Q55647333 antikuario
galerista
Josep Maria Roset Camps Q57023831 argazkilari espainiarra argazkilari
dokumentalista
kultura-ekintzaile
Roser Vernet Anguera Q57024088 filologo
kultura-ekintzaile
ekintzaile sozial
Maria Teresa Casals i Rubio Q60287200 maistra katalana irakasle
filologo
Assumpció Malagarriga Rovira Q61059209 musika-irakasle
Santiago Marrè Burcet Q61059227 kultura-ekintzaile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Orfeó Reusenc Q5398683
Sports Federation Union of Catalonia Q9091797
Abacus Cooperativa Q11903664
Fundació puntCat Q11923285
Reial Societat Arqueològica Tarraconense Q17301412
Agrupación de Defensa Forestal Q21042952
Teatre Casino La Unió Q21596636
Associació d'Editors en Llengua Catalana Q22344507
Proactiva Open Arms Q23498813
Associació Catalana pels Drets Civils Q55714909
Joan i Martí Castells Badia Q56402221
Associació Cultural La Colmena de Santa Coloma Q56402228
Nits Musicals de Guardiola de Berguedà Q56402229
Associació Orfeó Sarrianenc Q56402231
Alzheimer Catalunya Q61742994
Ateneu de Sant Just Desvern Q61743412
Cor Claverià l'Aliança de Lliçà d'Amunt Q61747623
Unió de Consells Esportius de Catalunya Q61747633
Societat Cultural i Recreativa La Cumprativa Q61747650
Societat Coral El Vallès Q61747665
Associació de Bombers Voluntaris de la Generalitat de Puigcerdà Q61747675
Marduix Teatre Q61747683
Cercle Filatèlic i Numismàtic de Ripoll Q61747691

2017[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Carme Chacón Q138416 politikari
unibertsitateko irakasle
abokatu
Teresa Gimpera Q515048 aktore katalana aktore
modelo
zinema aktore
Josep Maria Pou Q728797 antzerki aktore
zinema aktore
telebista-aktore
Francesc Burrull Q766975 musikagile
jazz pianist
abeslari
Gemma Mengual Q2082592 igerilari sinkronizatu
igerilari
Josep Cuní i Llaudet Q3755706 berriemaile
kazetari
Jaume Padrós i Selma Q6164801 mediku
politikari
Joaquim Molins Amat Q9012163 politikari
enpresaburu
industria-ingeniari
Miquel Valls i Maseda Q11692969 enpresaburu
ekonomialari
Joan Martí i Castell Q11927821 filologo
idazle
unibertsitateko irakasle
Joaquim Ferrer i Roca Q11928092 historialari
politikari
profesor mercantil
Maria Pilar Busquet i Medan Q11935469 politikari arandarra politikari
enpresaburu
Miquel Crusafont i Sabater Q16190174 historialari
ingeniari
museologo
arkeologo
numismatikari
Borja de Riquer Q16538539 historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Rosa Fabregat i Armengol Q16942126 idazle katalana idazle
farmazialari
Guillem Terribas i Roca Q18745851 aktibista
liburu-saltzaile
kultura-ekintzaile
Fina Birulés Q19290780 filosofo
unibertsitateko irakasle
idazle
Romà Cuyàs Sol Q20100450 kultura-ekintzaile
kirol-zuzendari
abokatu
Xavier Melgarejo i Draper Q21191125 pedagogo
psikologo
Jaume Miranda i Canals Q24262138 kartografo
industria-ingeniari
Ramon Boixadós i Malé Q29359074 industria-ingeniari
enpresaburu
Eusebi Casanelles Rahola Q29359150 museologo
Montserrat Catalan i Benavent Q29359328 Funtzionario
Rosa Clarà i Pallarès Q29359401 moda-jostun
enpresaburu
Montserrat Freixer i Puntí Q29359656 aktibista katalana aktibista
Anna Hospital Ribas Q29373109 mediku
katedradun
Josep Ildefons Suñol Soler Q29383969 enpresaburu
abokatu
arte bildumagilea
Víctor Grífols i Roura Q29460402 enpresaburu
Lluís Roura Juanola Q29460621 margolari
eskultore
ilustratzaile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Balonmano Granollers Q796816
Club Natació Reus Ploms Q921793
Sitgeseko Zinemaldia Q975945
Associació Projecte dels Noms Q11906993
Fitxategi:087 Dia Mundial de la Sida, tapís a la façana de la Generalitat, pl. Sant Jaume (Barcelona).jpg
Colegio de Abogados de Figueras Q11914782
Casino Prado Q17595739
Espai Guinovart d'Agramunt Q17602388
Association of Technical Architecture of Barcelona Q20102779
Fundació Joan Maragall Q20105187
Club de Golf Sant Cugat Q27949747
Reial Arxiconfraria de Nostra Senyora de la Cinta de Tortosa Q29364446
Societat Recreativa El Retiro Q29364651
Fundació Ramon Noguera Q29364841
Caramelles de Tous Q29364941
Associació Centre Cultural El Social de Terrassa Q29365073
Amics de la Cultura de Sant Martí de Llémena Q29365363
Il·lustre Col·legi d'Advocats de Mataró Q29372189
Llopart Winery Q29391855
Elenc Artístic Arbocenc Q29397194
Llibreria Serret Q29413265
Association of Victims of Thalidomide in Spain Q29413493
Fundació ACIS (Agrupació Cultural i Social) Q29420063
Fundació Privada Olga Torres Q29459606

2016[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Josep Bastons i Fàbrega Q573927 tapestry weaver
musikari
musikagile
abeslari
Aureli Argemi Q2184026 teologo
militante politiko
Mateo Valero Cortés Q3305393 ingeniaria telekomunikazioetan
unibertsitateko irakasle
informatikari
Josep Enric Llebot Q5936754 fisikari
politikari
Artur Quintana i Font Q10987162 itzultzaile katalana itzultzaile
Emili Armengol i Abril Q11919133 eskultore espainiarra eskultore
Joan Salvador Beltran i Cavaller Q11927925 hizkuntzalari espainiarra hizkuntzalari
idazle
Josefa Contijoch Q11928405 itzultzaile
poeta
idazle
Josep Sendra i Navarro Q11928927 kudeatzaile eta politikari katalana politikari
aseguru-artekari
enpresaburu
Mariàngela Vilallonga Vives Q11935596 filologo
literatura historialari
idazle
politikari
unibertsitateko irakasle
Òscar Cadiach Q11955896 Mendigoizale katalana mendigoizale
Carles Canut i Bartra Q16184418 aktore katalana aktore
Josep Navarro i Vives Q16582470 margolari katalana margolari
Joandomènec Ros Q16787549 unibertsitateko irakasle
biologo
ekologo
idazle
Jordi Llovet i Pomar Q16943207 itzultzaile
arte-kritikari
idazle
literatura-kritikari
Guillem López Casasnovas Q17032590 ekonomialari
unibertsitateko irakasle
aholkulari
Maria Victòria Molins Q19301109 moja
Sol Daurella i Comadran Q19301888 enpresaburu
Bonaventura Clotet Sala Q20100355 mediku
gidoilari
Ada Parellada i Garrell Q23906912 sukaldari
enpresaburu
saiakeragile
Kikuro Tani Q23926431 enpresaburu
Mercè Boada Rovira Q23926469 neurologo
Carles Colomer Casellas Q23926474 ekonomialari
enpresaburu
Josep-Enric Rebés Solé Q23926521 abokatu espainiarra abokatu
Josep Santacreu i Bonjoch Q23926550 enpresa exekutiboa
aktibista
Carles Taché Mitjans Q23926558 galerista
argitaratzaile
Enric Argullol i Murgadas Q24042570 legelari
unibertsitateko irakasle
idazle

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Institut Ramon Muntaner Q3151800
Festival de Peralada Q5861248
Revista de Catalunya Q8173161
Fundació Pere Tarrés Q8963088
La Marató de 3Cat Q9018710
Coordinadora d'Associacions per la Llengua catalana Q11915499
Fundació Vila Casas Q15623876
Lluïsos d'Horta Q17617747
Caramelles del Roser de Sant Julià de Vilatorta Q21479872
Sala Cabanyes Q23503561
Acadèmia Tastavins del Penedès Q24055322
Associació de Familiars i Amics de Nens Oncològics de Catalunya Q24055323
Consell Cultural de les Valls d'Àneu Q24055324

2015[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Mercedes Sampietro Q649887 aktore katalana aktore
film-zuzendari
gidoilari
Emma Vilarasau Q2372851 Kataluniar aktorea aktore
Lluís Pasqual Q3753135 Zinema zuzendari katalana antzerki zuzendari
Anna Soler-Pont Q4767496 idazle espainiarra idazle
Peter Bush Q7173092 hizkuntzalari
itzultzaile
maisu/maistra
unibertsitateko irakasle
Joan Pera Q9012015 antzerki aktore
bikoizle
bikoizketa-zuzendari
zinema aktore
telebista-aktore
Maria Teresa Cabré Q9028884 hizkuntzalari
terminologist
unibertsitateko irakasle
Llorenç Sànchez i Vilanova Q11933526 idazle espainiarra idazle
Ramon Coll i Huguet Q11944575 piano-jotzaile espainiarra piano-jotzaile
Jordi Aguadé Clos Q16161208 diseinatzaile espainiarra zeramikari
Llibert Cuatrecasas i Membrado Q16190203 politikari espainiarra politikari
Jesús Massip i Fonollosa Q17715195 historialari
poeta
artxibozain
idazle
Agustí Pons i Mir Q19289421 kazetari espainiarra kazetari
idazle
Carles Vallbona i Calbó Q19290114 mediku
Miquel Vilardell i Tarrés Q19301261 mediku
unibertsitateko irakasle
Carles Vilarrubí i Carrió Q19998122 enpresaburu
field hockey goalkeeper
goaltender
goi-funtzionario
Eudald Maideu i Puig Q19999413 mediku
Jacint Mora i Obrador Q20003295 enpresaburu
Joan de Muga Dòria Q20003472 galerista
editore
Josep Maria Aragonès i Rebollar Q20004637 apaiz
Josep Miquel Aixalà i Martí Q20004691 film or television director
Lluís Coromina Q20005088 enpresaburu
filantropo
Manuel Antoni Condeminas Hughes Q20005387 enpresaburu
diplomazialari
Vicenta Pallarès i Castelló Q20101412 aktibista espainiarra aktibista
Philippe Saman Q20101734 diplomazialari
Francesc Xavier Vilamala i Vilà Q20102209

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Teatre Romea Q4569267
Monastery of Sant Daniel Q4893249
Hospital del Mar Q9004969 ospitalea Barcelonan
Agrupació Sardanista l'Ideal d'en Clavé de les Roquetes Q11904332
Cooperativa Lletera del Cadí Q11915490
Castells i Planas de Cardedeu Q19998162
Alter Mútua de Previsió Social dels Advocats de Catalunya a Quota Fixa Q20100271
ASPASIM Q20100293
Associació Egueiro Q20100303
Casa Pairal Fundació Privada Q20100400
Confraria de Mestres Fusters i Gremi de Fusters, Ebenistes i Similars de Barcelona Q20100432
Fundació Hospital de Sant Pau and Santa Tecla Q20100612
Fundació Privada Vallès Oriental Q20100613
Grup de Treball Estable de les Religions Q20100686
Information and Audiovisual Communication Faculty Q30919322

2014[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Vicky Peña Q447791 aktore eta bikoizketa-aktore kataluniarra antzerki aktore
zinema aktore
film-zuzendari
Jaume Cabré Q614296 idazle
gidoilari
literatura-kritikari
unibertsitateko irakasle
filologo
politikari
libretista
Xavier Benguerel Q1714220 musikagile espainiarra musikagile
Suso de Toro Q2881513 idazle espainiarra idazle
haur literatura idazle
José Manuel Blecua Perdices Q3042205 filologo
unibertsitateko irakasle
idazle
Hilari Raguer Suñer Q9003772 historialari espainiarra historialari
Sergi Schaaff i Casals Q11703754 telebista zuzendari
film or television director
Enric Puig i Jofra Q11919343 kultura-ekintzaile
Joan J. Guinovart Q11927766 farmazialari
kimikari
Joan Llort i Badies Q11927792 rector
apaiz
Ricard Masó i Llunes Q11945538 politikari espainiarra politikari
kartografo
quantity surveyor
kultura-ekintzaile
unibertsitateko irakasle
Alegría Borrás i Rodríguez Q16163973 legelari
Aureli Casabona i Bel Q16172695 enpresaburu
Enric Crous i Millet Q16190158 enpresaburu
Ignasi Marroyo Q17033156 argazkilari espainiarra argazkilari
Macario Gómez Quibus Q17094256 kartelgile
Lluís Pagès Marigot Q17094273 editore espainiarra editore
Joana Biarnés Q17147977 argazkilari espainiarra argazkilari
fotokazetari
Lluís Martí i Bosch Q17169819 aktibista espainiarra aktibista
Josep Maria Martí i Martí Q17302030 kazetari
unibertsitateko irakasle
Francesc Panyella i Farreras Q19290916 kultura-ekintzaile
militante politiko
Catalan teacher
Joan Montanyès i Martínez Q19299939 aktore
errealizadore
pailazo
umorista
Josep Maria Busquets i Galera Q19300465 kultura-ekintzaile
Josep Maria Sala i Xampeny Q19300538 mediku
Rosa Gratacós i Masanella Q19301780 pedagogo espainiarra pedagogo
Rosa Oriol Q19301783 enpresaburu
Mercè Riera Manté Q20005916

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Institut Pere Mata Q6745206
Royal Academy of Sciences and Arts of Barcelona Q9066994
Workers' Commissions of Catalonia Q11914913
Els Pescadors de l'Escala Q11919026
Unió General de Treballadores i treballadors de Catalunya Q11953851
Casino Llagosterenc Q17166394
Institut d'Estudis Penedesencs Q19368037
Coral El Llessamí Q20100442
Federació Salut Mental Catalunya Q20100552
Fundació Busquets de Sant Vicenç de Paül Q20100609
Fundació d'Oncologia Infantil Enriqueta Villavecchia Q20100611
Fundació Vidal i Barraquer Q20100614
Organització Catalana de Trasplantaments Q20101389
Societat Coral Diana Q20101843
Federació d'Ateneus de Catalunya Q20102398

2013[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Asunción Balaguer Q456611 kataluniar aktorea telebista-aktore
zinema aktore
Raimon Carrasco Q547427 ekintzaile
enpresaburu
Antoine Gallimard Q2853970 editore
enpresa exekutiboa
Romà Gubern Q3822596 idazle
komiki-kritikari
Narcís Comadira Q9048758 margolari
kazetari
poeta
idazle
Ricard Fernàndez Deu Q9068978 kazetari
politikari
telebista aurkezle
abokatu
Daniel Giralt-Miracle Q11916574 arte-historialari
historialari
arte-kritikari
unibertsitateko irakasle
Pepita Llunell i Sanahuja Q11940875 musikagile
enpresaburu
aktore
Ramon Gomis i de Barbarà Q11944595 mediku
idazle
Andreu Gispert i Llavet Q16166539 ekonomialari
Anna Santamaria i Tusell Q16167087 Catalan teacher
kultura-ekintzaile
Pere Balsells i Jofre Q16174112 enpresaburu
mezenas
Daniel Martínez de Obregón Q16190437 enpresaburu
Julio Sorigué Zamorano Q17094316 enpresaburu
Jordi Roch i Bosch Q17094326 mediku
Josep Maria Bosch Aymerich Q17094346 ingeniari
arkitekto
enpresaburu
Francesc Piñas i Brucart Q19290926 casteller
Joan Planes Vila Q19299974 enpresaburu
Jordi Rius i Garriga Q19300221 mediku
Josep Maria Queraltó i Bonell Q19300527 enpresaburu
Josep Raimon Prous Cochs Q19300648 enpresaburu
Concepció Mata i Fuentes Q19998222
Josep Lluís Rovira Escubós Q20004631 ekonomialari
Maria Martorell i Codina Q20101088
Montserrat Maspons i Bigas Q20101239

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Reus Deportiu Q194884
CN Atlètic-Barceloneta Q928339
Agrupació Excursionista Catalunya Q11904327
Associació i Col·legi d'Enginyers Industrials de Catalunya Q11907030
Confraria de Sant Marc Evangelista de Mestres Sabaters de Barcelona Q11915239
Societat Coral l'Esperança Q11950011
Associació de Veïns i Amics de Calella de Palafrugell Q16172053
Centre Moral d'Arenys de Munt Q16188428
Centre Moral i Cultural del Poblenou Q16188432
Colegio Oficial de Titulados Mercantiles y Empresariales de Barcelona Q16189621
Cor Vivaldi – Petits Cantors de Catalunya Q16189834
Gremi de Marejants de Tarragona Q17094296
Escola de Música Joan Llongueres Q20100512
Fundació Comissió Cavalcada dels Reis d’Igualada Q20100610

2012[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Paco Morán Q983630 aktore espainiarra aktore
Jaume Plensa Q1396516 eskultore
grabatzaile
artista bisuala
margolari
arkitektura proiektuen marrazkilaria
argazkilari
Lluís Bassat i Coen Q2603164 enpresaburu
telebista aurkezle
Núria Albó Q3347299 Katalan idazlea poeta
irakasle
idazle
politikari
haur literatura idazle
Rafael Marquina Q4891057 arkitekto espainiarra arkitekto
Colman Andrews Q5147722 idazle
kazetari
Eugeni Forcano i Andreu Q5291910 argazkilari espainiarra argazkilari
Francisco Martín Frías Q5866665 enpresaburu
Francesc Granell i Trias Q8962185 legelari
ekonomialari
unibertsitateko irakasle
abokatu
Casimiro Molins Ribot Q11912945 ekintzaile
enpresaburu
Isona Passola i Vidal Q11926950 gidoilari
zinema ekoizle
film-zuzendari
aktore
executive producer
Joan Cervera i Batariu Q11927668
Josep Maria Ventura i Ferrero Q11928767 enpresaburu
farmazialari
Josep Serra i Llimona Q11928929 margolari espainiarra margolari
Pere Carbonell i Fita Q11940936 politikari
irakasle
negozio kudeatzailea
Martí Gasull i Roig Q15544763 filologo
filosofo
kultura-ekintzaile
Jusèp Amiell Q16165959 idazle
itzultzaile
apaiz katoliko
Rosa Maria Carrasco Azemar Q16187584 politikari espainiarra politikari
Eduard Castellet Q16188014 enpresaburu
idazle
editore
Dolors Canal Vilarrasa Q16191031
Josep Lloveras i Feliu Q16861867 margolari
eskultore
Robert Roqué i Jutglà Q17036708 kazetari espainiarra kazetari
Josep Maixenchs i Agustí Q17206191 enpresaburu
arte-historialari
historialari
katedradun
Maria Dolors Folch Fornesa Q18640846 sinologo
historialari
Francesc Martínez de Foix i Llorens Q20100591

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Conservatori Superior de Música del Liceu Q2386124
Banc dels Aliments de Barcelona Q5717800
Fundació Blanquerna Q5871111
Societat Catalana de Biologia Q9078429
Amics de la Gent Gran Q11905322
Fundación Festa Major de Gràcia Q11923264
Fundació Marianao Q11923274
Public Administration School of Catalonia Q14529898
Esparreguera Passion Play Q20001242
Association for United Nations in Spain Q20100304
Gremi de Constructors d'Obres de Barcelona i Comarques Q20100683
La Lira Vendrellenca Q20100867
Societat Coral El Penedès Q20101844
Sociedad Coral Erato Q20101845
Trinijove Q20102087

2011[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Montserrat Figueras Q253596 abeslari espainiarra opera abeslari
Josep Antoni Duran i Lleida Q276884 politikari espainiarra politikari
abokatu
Eduard Punset Q3045769 Eduard Punset Casals, Eduardo izenez ere ezaguna (1936ko azaroaren 9, Bartzelona) kataluniar abokatu, ekonomialari eta zientzia hedatzaile bat da ekonomialari
abokatu
politikari
unibertsitateko irakasle
idazle
telebista aurkezle
Juan de Dios Ramírez Heredia Q3134363 politikari espainiarra politikari
aktibista
idazle
maisu/maistra
Stefano Grondona Q3774634 musikari
gitarra-jotzaile
classical guitarist
Concepció Ferrer Casals Q3827084 politikari espainiarra politikari
idazle
filologo
irakasle
Carles Gasòliba Q4163680 politikari
ekonomialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Salvador Alemany Q4967214 enpresaburu
Joan Colom i Naval Q6274123 politikari
ekonomialari
katedradun
Josep Verde i Aldea Q9013386 politikari espainiarra politikari
abokatu
Ramon Cuello i Riera Q9066387 eskultore espainiarra eskultore
Antoni Negre i Villavecchia Q11905902 enpresaburu
ekonomialari
zuzendari exekutibo
Domènec Romera i Alcázar Q11917658 politikari espainiarra politikari
enpresaburu
itsasontziko kapitain
Francesc Riera i Cuberes Q11922820 enpresaburu
Jaume Pla i Pladevall Q11927342 aktore espainiarra aktore
Jordi Cots i Moner Q11928290 poeta
pedagogo
legelari
abokatu
Josep Maria Casasús i Guri Q11928673 kazetari espainiarra kazetari
Maria Dolors Renau Q11935431 psikologoa, pedagogoa eta politikaria psikologo
katedradun
politikari
pedagogo
idazle
Miquel Bruguera i Cortada Q11936884 mediku
Montserrat Colomer i Salmons Q11937521 gizarte-langile
Sebastià Millans i Rosich Q11947970 enpresaburu
Alessandro Benuzzi Q16176729 enpresaburu
Lluís Duch i Álvarez Q16191297 monje
antropologo
Josep Ribas i González Q17000384 arkitekto espainiarra arkitekto
Ramon Pascual de Sans Q17034996 fisikari espainiarra katedradun
fisikari
Antoni Prat i Seuba Q17035958 enpresaburu
Francesc Puchal i Mas Q17035995 albaitari
katedradun
Simon Schwartz i Riera Q17036818 mediku
Maria Dolors Bassols i Teixidor Q19301073

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Carmelite Sisters of Charity Q3977174
Agrupació Coral La Llàntia Q11904325
Associació d'Amics de l'Escola Normal de la Generalitat Q11907002
Asociación de Aviadores de la República Q11907008
Casa Amèrica a Catalunya Q11912682
Confraria de Sant Sebastià Q11915237
L'Eco de Sitges Q11930076
Orquestra Melodia Q11939567
Societat Coral Aroma Vallenca Q11950002
Centre Excursionista de Terrassa Q16188425
Col·lectiu de Dones en l'Església Q16189056
Confederació Ecom Catalunya Q16189742
Esbart Teatral de Castellar del Vallès Q20100509


2001etik 2010ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2010[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Manuel López Lozano Q541977 politikari espainiarra politikari
abokatu
Joan Botam Q983107 aita
Francisco González Ledesma Q2454603 idazle espainiarra eleberrigile
kazetari
abokatu
Alberto Aza Arias Q2620758 diplomazialari espainiarra diplomazialari
Estatu kotsejeroa
Joan Vila i Grau Q4891546 margolari espainiarra margolari
glass artist
Carlos Jiménez Villarejo Q4891943 politikari
abokatu
legelari
idazle
fiskal
Manuel Pérez Bonfill Q6898104 idazle espainiarra idazle
Agustí Maria Bassols i Parés Q8191920 politikari
abokatu
Josep Antoni González i Casanova Q9013059 legelari
abokatu
katedradun
politikari
idazle
unibertsitateko irakasle
José María de Mena Álvarez Q9014536 legelari
unibertsitateko irakasle
idazle
Manuel Oltra Q9028011 orkestra zuzendari
irakasle
musikagile
Salvador Gabarró i Serra Q9073025 enpresaburu
industria-ingeniari
Isidre Fainé i Casas Q11683737 bankari
ekintzaile
Carles Sumarroca i Coixet Q11912438 enpresaburu
Helena Cambó i Mallol Q11925350 mezenas
Joan Rosell i Sanuy Q11927921 geologo espainiarra geologo
Jordi Gumí i Cardona Q11928308 argazkilari espainiarra argazkilari
Josep Fornas i Martínez Q11928580 enpresaburu
politikari
editore
Maria Pàrraga i Escolà Q11935472 pedagogo
Maria Tersa i Miralles Q11935494 kazetari espainiarra irrati-esatari
kazetari
Maria Àngels Falqués Q11935505 historialari
María Dolores Juliano Corregido Q11935757 unibertsitateko irakasle
antropologo
idazle
akademikoa
Montserrat Carulla i Font Q11937520 enpresaburu
Teresa Maria Castanyer i Bachs Q11951594 hizkuntzalari
filologo
itzultzaile
Tomàs Gil i Membrado Q11952089 musikagile espainiarra musikagile
Jordi Porta i Ribalta Q15587672 filosofo espainiarra filosofo
kultura-ekintzaile
Jaume Alsina i Calvet Q16165289 enpresaburu
albaitari
Josep Maria Codina i Vidal Q16188952 fisikari espainiarra fisikari
Joaquim Díaz i Muntané Q16190749 bikoizle
bikoizketa-zuzendari
Teresa Juvé Acero Q16943157 pedagogo
idazle
David Moner Codina Q17034093 legelari
abokatu
Maria Lluïsa Ferrer i Martínez Q17044785 pedagogo espainiarra pedagogo

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Mesedetako ordena Q770186
Casino Unió Comercial Q11912947
Esbart Català de Dansaires Q11919681
Memorial dels Treballadors de Seat Q11936444
Societat Coral La Badalonense Q11950006
Unió Catalana d'Hospitals Q11953998
Rosa Sensat maisu-maistren elkartea Q15952985 Elkarte profesionala
Casa catalana de Zaragoza Q16187694
Col·legi de Notaris de Catalunya Q18005146
Federació de Grups Amateurs de Teatre de Catalunya Q19714464

2009[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Ana María Matute Q235403 idazle espainiarra eleberrigile
idazle
haur literatura idazle
Manuel de Solà-Morales Rubió Q2088275 arkitekto espainiarra arkitekto
hirigile
katedradun
Santiago Dexeus i Trias de Bes Q3472871 mediku
ginekologo
unibertsitateko irakasle
Éliane Thibaut-Comelade Q8774815 sukaldari
idazle
irakasle
Joan Coscubiela Q9011897 politikari espainiarra politikari
sindikalista
abokatu
José María Muriá Q9014462 idazle
unibertsitateko irakasle
Maria Asunción Català Q9029943 Matematikari eta astronomo katalana matematikari
astronomo
unibertsitateko irakasle
Juan Sabater-Tobella Q11041534 zientzialari
farmazialari
Isak Andic Q11043959 enpresaburu
ekintzaile
Adriana Casademont i Ruhí Q11904207 enpresaburu
Cristóbal Colón Palasí Q11916150 enpresaburu
psikologo
Feliu Matamala i Teixidor Q11921770 liburu-saltzaile
kultura-ekintzaile
industrial designer
enpresaburu
Jaume Canyameres i Cortàzar Q11927249 ekonomialari
kultura-ekintzaile
Josep Colomer i Maronas Q11928522 kultura-ekintzaile
Josep Maria Pujol i Gorné Q11928742 enpresaburu
Josep Tarragó i Colominas Q11928942 albaitari espainiarra albaitari
Juana Martín Martín Q11929328
Myrtha Casanova Q11938153 enpresaburu
filologo
Suk Man Yu Q11950476
Lluís Barraquer i Bordas Q16175226 mediku
katedradun
neurologo
Isabel Arqué Gironès Q16334659 idazle espainiarra idazle
pedagogo
Enric Frigola i Viñas Q17030224 kazetari espainiarra kazetari
Teresa Roca i Formosa Q17036645 kultura-ekintzaile
Neus Sanmartí Q17036760 pedagogo
unibertsitateko irakasle
kimikari
Maria Teresa Giménez i Morell Q17044805 musikologo
pedagogo
Manel Pousa Engroñat Q19300995 apaiz
aktibista
politikari

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Museo Geológico del Seminario de Barcelona Q6034557
Caixa Sabadell Q8254945
Fundación Carl Faust Q11016684
Antic Gremi de Traginers d'Igualada Q11905723
Esbart Manresà de Dansaires Q11919685
Fundació Ajuda i Esperança Q11923241
Alfonso Comín Foundation Q11923242
Fundació Catalana Síndrome de Down Q11923251
Premi Iluro de Monografia Històrica Q15972140
Casino de Vic Q16187886
Fils et Filles de Républicains Espagnols et Enfants de l'Exode Q20100572
Gremi de Flequers de Barcelona Q20100684

2008[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2008an Creu de Sant Jordi eman zioten Empar Pinedari eta Jordi Petiti, baina sari horri uko publikoa egin ziotenn 2011n.[7]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Mercè Sala i Schnorkowski Q1829555 politikari
ekonomialari
Jordi Dauder Q2388148 aktore espainiarra aktore
idazle
antzerki zuzendari
telebista-aktore
Josep Maria Socías Q3323586 politikari espainiarra politikari
Antoni Lloret i Orriols Q5647098 idazle
fisikari
Nolasc Acarín i Tusell Q6044507 mediku
unibertsitateko irakasle
idazle
Anna Tarrés i Campà Q8200133 ingeriketa-entrenatzaile
igerilari
politikari
Jaume Cela i Ollé Q11684540 idazle espainiarra idazle
haur literatura idazle
Jordi Petit Q11685323 idazle espainiarra idazle
Anna Maleras Q11905650 kataluniar dantzari eta koreografoa koreografo
dantzari
Empar Pineda Q11919201 politikari
Enric Piquet i Miquel Q11919342 saskibaloi jokalari espainiarra saskibaloi jokalari
kirol-zuzendari
Francina Boris i Codina Q11922932 kazetari
irrati-esatari
Jacint Ros i Hombravella Q11927077 ekonomialari
abokatu
katedradun
saiakeragile
Jaume Arenas i Mauri Q11927227
Jaume Sobrequés i Callicó Q11927366 historialari
museologo
politikari
unibertsitateko irakasle
eduki-editore
Joaquima Júdez i Fageda Q11928145 mediku
pedagogo
katedradun
psikologo
psikiatra
pediatra
Jordi Peix i Massip Q11928340 ingeniari
Josep Maria Massons i Esplugas Q11928725 mediku
Montserrat Estil·les Torrente Q11937528 pedagogo espainiarra pedagogo
Ricardo Fornesa Q11945533 legelari
abokatu
bankari
enpresaburu
enpresa exekutiboa
Rosa Serra Q11946292 Kataluniar eskultorea eskultore
Josep Cassú i Serra Q16187931 musikari
musikagile
Francesc Codina i Castillo Q16188949 politikari espainiarra politikari
abokatu
Funtzionario
Eulalia Lledó Q18564901 filologo
literatura-kritikari
idazle
lexikografo

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Catalan Federation of Tennis Q6435013
Ateneu Igualadí de la Classe Obrera Q8207993
Ateneu Agrícola Q11907106
Mútua dels Enginyers de Catalunya Q11938284
Mútua de Terrassa Q11938285 ospitalea Espainian
Secretariat d'Escola Rural Q11948005
Associació Pro-Memòria als Immolats per la Llibertat a Catalunya Q16172042
Consorci de Salut i Social de Catalunya Q16189780
Hospital Universitari Dexeus Q20102153 ospitalea Espainian

2007[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Francesc Xavier Ciuraneta i Aymí Q282937 apaiz katoliko
Jordi Solé Tura Q527326 politikari
idazle
unibertsitateko irakasle
abokatu
legelari
itzultzaile
Ventura Pons Q2399329 kataluniar zinema zuzendaria film-zuzendari
gidoilari
antzerki zuzendari
zinema ekoizle
Carles Duarte i Montserrat Q3658886 poeta
hizkuntzalari
itzultzaile
idazle
politikari
José Manuel Lara Bosch Q6475044 enpresaburu
editore
Jorge Wagensberg Q11040305 idazle
unibertsitateko irakasle
fisikari
Xavier Vinader Q11705391 kazetari
idazle
Àngel Casas Q11705514 kazetari
idazle
telebista aurkezle
musika-kritikari
August Gil Matamala Q11907213 abokatu
giza eskubideen aldeko ekintzaile
Maria Rosa Virós i Galtier Q11935478 legelari
abokatu
unibertsitateko irakasle
Rosa Maria Estrany Llorens Q11946284 gizarte-langile
Rosa Novell Q11946288 kataluniar aktore, antzerki-zuzendari eta eszenografo aktore
antzerki zuzendari
eszenografo
Teresa Duran Q11951588 idazle
irrati-esatari
haur literatura idazle
Núria Pompeia Vilaplana i Boixons Q12264965 kazetari
idazle
literatura-kritikari
marrazkilari
umorista grafiko
Maria Antònia Oliver Cabrer Q13457151 idazle espainiarra idazle
itzultzaile
literatura-kritikari
zientzia-fikzio idazle
haur literatura idazle
gidoilari
Victoria Sau Q15899334 idazle espainiarra idazle
psikologo
katedradun
haur literatura idazle
Eduard Bajet i Royo Q16173632 legelari
abokatu
unibertsitateko irakasle
idazle
magistratu
Sara Maria Blasi i Gutiérrez Q16178246 pedagogo
politikari
Ricard Torrents i Bertrana Q16946130 idazle espainiarra idazle
Josep Lluís Fernández i Padró Q19300440 suhiltzaile
apaiz

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
CN Barcelona Q856354
Bressola Q3176508
Casal dels Infants Q11906957
Associació Catalana per la Infància Maltractada Q11906969
FaPaC Q11921454
Toy museum of Catalonia Q17043801
Asociación Catalana de Víctimas de Organizaciones Terroristas Q20100297
Els Pastorets de l'Ametlla de Merola Q20101429
La Principal d'Amsterdam Q20101545
Som - Fundació Q20101862

2006[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Johan Cruyff Q17163 futbolari
futbol entrenatzaile
entrenatzaile
Franz-Paul Decker Q65821 orkestra zuzendari
Elisabeth Eidenbenz Q124448 irakasle
erizain
Isabel Coixet Q232273 film-zuzendari
gidoilari
itzultzaile
idazle
executive producer
Josep Maria Andreu Q285513 poeta
idazle
Manuel Castells Q310161 irakasle
ministro
soziologo
filosofo
idazle
Andreu Mas-Colell Q385512 ekonomialari
politikari
unibertsitateko irakasle
Joan Massagué Solé Q462775 farmakologo
farmazialari
unibertsitateko irakasle
biokimikari
Barbara Hendricks Q807482 aktore
opera abeslari
Josu Jon Imaz Q953601 kimikari
politikari
Antonia Adroher Pascual Q1708700 Maistra, pedagogoa eta politikaria pedagogo
politikari
Robert Hughes Q1811222 arte-historialari
idazle
arte-kritikari
telebista aurkezle
kontatzaile
gidoilari
Jordi Cervelló Q2090080 musikagile
pedagogo
biolin-jotzaile
Anna Balletbò i Puig Q2388908 politikari
kazetari
abokatu
Joan Colom Q2546033 argazkilari espainiarra argazkilari
Toti Soler Q2618737 egile abeslari
classical guitarist
musikari
Ana Maria Moix Q2844993 idazle katalana idazle
itzultzaile
haur literatura idazle
poeta
Carmen Balcells Q2939595 editore
literatura-agente
Ricard Pérez Casado Q3066472 politikari espainiarra politikari
ekonomialari
Josep Fontana Lázaro Q3087837 historialari espainiarra historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Josep Maria Mestres Quadreny Q3098833 musikagile espainiarra musikagile
Narcís Serra Q3178484 politikari espainiarra politikari
ekonomialari
Vicente Rojo Q3753365 eskultore
margolari
diseinatzaile
ilustratzaile
Odón Elorza Q4892191 politikari espainiarra politikari
saltzaile
abokatu
Domènec Fita i Molat Q4892859 eskultore
margolari
Salvador Fà i Llimiana Q5492510 koreografo
Joana Raspall i Juanola Q5931584 Kataluniako idazlea, liburuzaina liburuzain
poeta
idazle
Antonina Rodrigo Q8201111 idazle espainiarra idazle
biografo
Antonio Franco Estadella Q8201230 kazetari
unibertsitateko irakasle
Beatriz de Moura Q8245240 editore
itzultzaile
enpresa exekutiboa
enpresaburu
Carme Solé Vendrell Q8338642 ikertzailea idazle
haur literatura idazle
ilustratzaile
margolari
marrazkilari
ikertzaile
Enrique Badosa Q8776094 idazle
itzultzaile
literatura-kritikari
Javier Godó Muntañola Q9011230 enpresaburu
Joaquim Marco Q9012154 poeta espainiarra poeta
idazle
literatura-kritikari
unibertsitateko irakasle
Miguel Beato del Rosal Q9032655 mediku
Miquel Roca Q9033511 politikari
abokatu
unibertsitateko irakasle
legelari
Oriol Maspons Q9053100 argazkilari espainiarra argazkilari
Pilar Aymerich Puig Q9059602 bartzelonar argazkilaria argazkilari
fotokazetari
Tomàs Alcoverro i Muntané Q9088232 kazetari espainiarra kazetari
foreign correspondent
legelari
Francesc Abel i Fabre Q11013986 mediku
José Monleón Bennácer Q11034811 idazle
antzerki zuzendari
Josefina Castellví Q11037464 biologo
ozeanografo
idazle
unibertsitateko irakasle
Andreas Schleef Q11905489 enpresaburu
Antón Pont i Amenós Q11906144 enpresaburu
Carmel Rosa Baserba Q11912512 sindikalista
kazetari
militante politiko
Daniel Fortuny i Pons Q11916570 apaiz
Eulàlia Duran i Grau Q11921227 historialari
literatura historialari
Jaime Arias Zimerman Q11927121 kazetari espainiarra kazetari
Jaume Tomàs i Sabaté Q11927377 enpresaburu
Jean-François Coche Q11927435
Joan Argenté i Artigal Q11927595 idazle
abokatu
Manuel Castellet i Solanas Q11934939 katedradun
matematikari
Maria Lluïsa Oliveda Puig Q11935459 aktore espainiarra aktore
antzerki zuzendari
Marina Subirats Q11935544 soziologo
politikari
Roser Bofill i Portabella Q11946303 kazetari espainiarra kazetari
Santiago Alcolea i Gil Q11947671 unibertsitateko irakasle
idazle
arte-historialari
historialari
Sebastià Sorribas Q16946003 idazle espainiarra idazle
eleberrigile
Lluís Martí Bielsa Q17033195 politikari espainiarra politikari
aktibista
Erresistentziaren kide
Preso politiko
Raúl Padilla López Q17034842 akademikoa
Ramon Saladrigues i Fernández Q17036729 editore
inprimatzaile
kultura-ekintzaile
Sebastià Salvadó Plandiura Q17036730 enpresaburu
Josep Fradera i Soler Q17044797 kultura-ekintzaile
antzerkigile
Maria Antonia Canals Q18222422 Kataluniar matematikaria maisu/maistra
matematikari
unibertsitateko irakasle
Josep Vicente Romà Q19300722 politikari
kultura-ekintzaile
zutabegile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Elnako amaetxea Q3298467 1939an Elisabeth Eidenbenz erizain suitzarrak Elnako komuna frantsesean sortutako erakundea
Agrupació Fotogràfica de Catalunya Q11481986
Associació Catalana de la Premsa Comarcal Q11906964
Associació de Familiars de Represaliats pel Franquisme Q11907019
Associació per a la recuperació de la memòria històrica de Catalunya Q11907031
Raluy zirkua Q11913897
Col·legi d'Advocats de Sabadell Q11914781
Institut d'Estudis Vallencs Q11926737
Associació d'Actors i Directors Professionals de Catalunya Q16171909
Cambra de Comerç de Manresa Q16183548
Centre Catòlic de Blanes Q16188408
Institut de l'Empresa Familiar Q17606831
Xiquets de Reus Q18697035
Col·legi Oficial de Veterinaris de Lleida Q20100426

2005[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Federico Mayor Zaragoza Q457158 biokimikari
politikari
unibertsitateko irakasle
diplomazialari
farmazialari
idazle
poeta
Rosa Regàs Q537999 bartzelonar idazlea idazle
gidoilari
enpresaburu
editore
itzultzaile
kazetari
Esther Tusquets Q538708 argitaratzaile
enpresaburu
saiakeragile
Ángeles Santos Torroella Q2574020 27ko belaunaldiko gironar margolaria eta artista grafikoa margolari
ilustratzaile
marrazkilari
Matilde Salvador i Segarra Q3132610 musikagile
abeslari
margolari
musikologo
Joan Solà Cortassa Q3179620 hizkuntzalari
filologo
unibertsitateko irakasle
idazle
erromanista
Neus Català Q4855901 politikari
erizain
Joaquim Bonal de Falgàs Q5931662 farmazialari
Josep Pernau i Riu Q6685510 kazetari espainiarra kazetari
Anna Cabré i Pla Q8200101 unibertsitateko irakasle
geografo
Biel Mesquida Amengual Q8247736 idazle espainiarra idazle
Elisabeth Galí i Camprubí Q8774913 diseinatzaile
arkitekto
landscape architect
hirigile
unibertsitateko irakasle
Fàtima Bosch i Tubert Q8963160 Zientzialaria, farmazialaria. farmazialari
biokimikari
biologo molekular
Josep Subirats i Piñana Q9014821 ekonomialari
politikari
unibertsitateko irakasle
idazle
Manuel Pertegaz Q9028045 jostun
moda-diseinatzaile
enpresaburu
Anna Sanmartí i Sala Q11905658 mediku
Antoni Serra i Ramoneda Q11905974 ekonomialari
katedradun
Gaspar Espuña i Berga Q11923827 enpresaburu
hospitality occupation
turista
bidaiari
Josep Prenafeta i Gavaldà Q11928869 enpresaburu
musikagile
Lluís Puig i Ferriol Q11933660 legelari
María Salvo Q11935479 sindikalista
politikari
aktibista
Maria Rovira i Duran Q11935482 sindikalista
interior architecture
nekazari
Mercedes Vilanova Ribas Q11936542 historialaria eta ikertzaile katalana historialari
Montserrat Aguer Teixidor Q11937514 filologo
idazle
kultura-ekintzaile
erakusketa-komisario
Ramon Guardans i Vallès Q11944599 politikari
legelari
abokatu
Francesc Ferrer i Gironès Q15614015 idazle
politikari
historialari
kultura-ekintzaile
Margarita Nuez Farnos Q17034549 moda-diseinatzaile
Joana Maria Guasp i Mañé Q17044817 maistra mallorcarra irakasle
Lluís Marrasé i Meler Q17044862 kazetari espainiarra kazetari
kultura-ekintzaile
Luis Arribas Castro Q19300913 kazetari espainiarra kazetari
Manuel Lladonosa i Vall-llebrera Q19300973 historialari espainiarra historialari

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Club Natació Sabadell Q788593
Chemical Institute of Sarrià Q9008733
Plataforma en Defensa del Ebro Q11699664
Centre Excursionista de Lleida Q11913449
Colegio Público San Jaime de Almoines Q11914776
Dones Juristes Q11917681
Grup Àgata Q11924784
PEN Català Q11939702
Consell de Col·legis de Procuradors dels Tribunals de Catalunya Q16189770
Llotja de Cereals de Barcelona Q17617709
La Salle Cassà Q19715308
Associació de pares de minusvàlids del Baix Camp Q20100300
Jazz Terrassa Q20100768
Venerable Congregació de la Mare de Déu dels Dolors de Besalú Q20102184

2004[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Maruja Torres Q266073 bartzelonar kazetaria eta idazlea kazetari
idazle
eleberrigile
Carme Ruscalleda i Serra Q2915953 Sukaldari katalana sukaldariburu
sukaldari
idazle
Roser Capdevila Q3442563 ilustratzaile
haur literatura idazle
Agustí Montal Costa Q3497016 enpresaburu
ekonomialari
Xavier Amorós Solà Q3570594 poeta
politikari
idazle
software garatzaile
programatzaile
Colita (argazkilaria) Q4227907 argazkilari espainiarra argazkilari
artista bisuala
Lorenzo Gomis Q5490387 kazetari
poeta
idazle
Miguel Núñez González Q5673400 komisario politiko
politikari
Mercè Durfort i Coll Q9031733 biologo
unibertsitateko irakasle
Pedro Ruiz Torres Q9057658 historialari
Agustí Cohí Grau Q11904394 musikagile
pedagogo
Anna Veiga Q11905662 bartzelonar biologoa, ikertzailea, irakaslea eta Espainiako 1. probeta umearen 'ama zientifikoa' unibertsitateko irakasle
biologo
Francesc Casares i Potau Q11922725 politikari
labor law specialist
Josep Llobera i Ramon Q11928627 kultura-ekintzaile
language activist
Catalan teacher
Lina Badimón Maestro Q11931953 fisiologo
mediku
unibertsitateko irakasle
Lola Mitjans Perelló Q11933895 kultura-ekintzaile
Manel Martínez Martínez Q11934853
Marta Estrada Miyaras Q11935647 ikertzailea biologo
unibertsitateko irakasle
ikertzaile
Modest Prats i Domingo Q11937156 filologo
katedradun
idazle
teologo
Pilar Benejam Arguimbau Q11941618 unibertsitateko irakasle
pedagogo
geografo
idazle
Pilar Malla Escofet Q11941620 politikari espainiarra politikari
Renada Laura Portet Q11945235 idazle frantziarra idazle
irakasle
Sebastià Piera i Llobera Q11947975 politikari espainiarra politikari
Tomasa Cuevas Q15393505 Ekintzaile komunista eta antifrankista politikari
idazle
Josep Vilarasau Salat Q15882373 zuzendari exekutibo
ekonomialari
ingeniari
bankari
enpresaburu
Carme Sansa i Albert Q17036766 aktore espainiarra aktore
Josep Lluís Sureda i Carrión Q17300776 ekonomialari
Manel de la Matta Sastre Q17300777 mendigoizale espainiarra mendigoizale
Xavier Lucaya i Layret Q19302034 mediku
Manel Giménez Valentí Q20100658 ekintzaile sozial

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Xarxa Vives d'Universitats Q1664742
Círcol Catòlic Q8353174
Amical de Catalunya dels Antics Guerrillers Espanyols a França Q11905324
Associació Amics de la Seu Vella de Lleida Q11906956
Club Muntanyenc Sant Cugat Q11914266
Ilustre Colegio Oficial de Médicos (Lérida, Spain) Q11914770
Associació d'Exinternats del Franquisme a Catalunya Q16171945
Casino Menestral Figuerenc Q16187889
Cobla La Principal del Llobregat Q16188904
Cooperativa Obrera Tarraconense Q16189822
Tamaia Associació de dones contra la violència familiar Q18008276
Orquestra Nacional Clàssica d'Andorra Q19716069
Escola Universitària d'Infermeria Santa Madrona Q20100515

2003[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Sebastià Serrano Farrera Q3391884 idazle
hizkuntzalari
Manuel Riu Riu Q3754302 unibertsitateko irakasle
historialari
idazle
arkeologo
José Ángel Ezcurra Q4892944 kazetari espainiarra kazetari
Maria Encarnació Roca i Trias Q5489053 legelari
magistratu
unibertsitateko irakasle
idazle
Josep Lladonosa i Giró Q6280468 sukaldari
idazle
Carles Viver i Pi-Sunyer Q8263609 unibertsitateko irakasle
legelari
magistratu
idazle
Climent Garau Arbona Q8346933 farmazialari
politikari
linguistic rights activist
Henry Ettinghausen Q9002952 hizkuntzalari
hispanista
Jordi Font i Rodon Q9012673 psikiatra
mediku
Montserrat de Salvador Deop Q9034916 aktore espainiarra aktore
Núria Tortras i Planas Q9051343 eskultore espainiarra eskultore
Joan Antoni Solans Huguet Q11684860 arkitekto
hirigile
Eduardo Foncillas Casaus Q11918096 diplomazialari espainiarra diplomazialari
Ignasi Aragó i Mitjans Q11926446 mediku
Irene Vázquez Mier Q11926842 psikologo espainiarra psikologo
Jana Balacciu Matei Q11927170 itzultzaile
Jaume Vilalta i Gonzàlez Q11927384 enpresaburu
abokatu
editore
kultura-ekintzaile
Joan Palau Francàs Q11927881 kirol-zuzendari
Jordi Sans i Sabrafen Q11928363 mediku
katedradun
Josep Maria Figueras i Anmella Q11928690 mediku
Pedro Nueno Iniesta Q11940729 ingeniari
Pere Vicens i Rahola Q11941071 editore espainiarra editore
Ramon Miquel i Ballart Q11944624 enpresaburu
Romà Sol i Clot Q11946186 historialari
legelari
abokatu
Xavier Folch Q11955303 enpresaburu
politikari
editore
idazle
Jordi Clos Q15900811 enpresaburu
Joaquim Arenas i Sampera Q16169496 pedagogo
idazle
saiakeragile
David Bagué i Soler Q16173458 luthier
musika instrumentuen egile
Antoni Bayés i de Luna Q16176038 kardiologo
unibertsitateko irakasle
mediku
Marina Bru i Purón Q16180718 kazetari espainiarra kazetari
Pere Lluís i Font Q16976774 filosofo
unibertsitateko irakasle
idazle
Pere Llorens i Lorente Q17032536 enpresaburu
Josep Maria Bach i Voltas Q19288667 ingeniari
Jaume Vallcorba i Rocosa Q19289095 hizkuntzalari
ingeniari
Mercè Pla i Cid Q19301179 aktibista espainiarra aktibista
Narcís Sayrach i Fatjó dels Xiprers Q19301327 historialari espainiarra historialari
Simeó Selga i Ubach Q19301883 pediatra
politikari
irakasle
Nadala Batiste Q19516528 aktore espainiarra aktore
Antoni Mir i Fullana Q19997874 filologo
Ko Tazawa Q20101907 itzultzaile japoniarra itzultzaile
filologo
idazle

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Associació d'Escriptors en Llengua Catalana Q2867228
Barça Players Association Q8191792
La Salle Campus Barcelona Q9018931
Associació Catalana d'Expresos Polítics del Franquisme Q11906960
Consejo de Colegios de Abogados de Cataluña Q11915329
Medicus Mundi Catalunya Q11936313
Taller de Músics Q11950832
Associació Cultural dels Raiers de la Noguera Pallaresa Q16171894
Associació de Publicacions Periòdiques en Català Q16171997
Centre Catòlic de Sants Q16188412
Fundació Carulla Q17300780
Associació Comarcal Urgell d'Ajuda al Minusvàlid Q20100298
Foment de la Sardana de Banyoles Q20100580
Associació de Veïns Sant Joan de Llefià-Gran Sol Q21789992
Construcció i Afins de la UGT de Catalunya Q79757852

2002[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Ferran Adrià Q170317 sukaldari
autore
Àlex Crivillé Q249447 motoziklista
kirol esatari
Jaume Rotés Querol Q500508 mediku
Toni Strubell i Trueta Q560037 filologo
idazle
politikari
irakasle
Miguel Poblet Q930189 txirrindulari kataluniarra txirrindulari
Joan Abelló Q2885405 margolari espainiarra margolari
artista
Joan Vernet i Ginés Q3810931 historialari
Arabista
unibertsitateko irakasle
itzultzaile
Antoni Deig i Clotet Q8201195 erlijioso
poeta
apaiz katoliko
apezpiku katoliko
Francesc Vendrell Q8962224 diplomazialari espainiarra diplomazialari
Jordi Cervós i Navarro Q9012668 mediku
neuropathologist
anatomista
unibertsitateko irakasle
patologo
neurozientzialari
Francesc Sanuy Gistau Q11922838 politikari espainiarra politikari
abokatu
Fèlix Martí i Ambel Q11923371 filosofo espainiarra filosofo
Joan Herrero i Manich Q11927746 apaiz
Josep Lluís Vilaseca Q11928642 legelari
politikari
abokatu
Josep Maria Puig Doria Q11928738 enpresaburu
bitxigile
Josep Maria Pujol i Artigas Q11928740 enpresaburu
Josep Palau i Francàs Q11928842 enpresaburu
Manuel Cabero i Vernedas Q11934934 kapera-maisu
abesbatza-zuzendari
Manuel Tobella i Marcet Q11935013 kultura-ekintzaile
Marta Corachan i Cuyàs Q11935643 erizain
Martí Vergés Trias Q11935705 industria-ingeniari
katedradun
informatikari
Miquel Forrellad Solà Q11936910 enpresaburu
abokatu
idazle
kultura-ekintzaile
Núria Gispert Feliu Q11939103 politikari espainiarra politikari
Rafael Foguet Ambrós Q11944414 kimikari
Salvador Saumoy i Pellicer Q11946790 kultura-ekintzaile
sardana dancer
Teresa Rovira i Comas Q11951595 liburuzain
Miquel Mascort i Riera Q13565601 legelari
abokatu
kultura-ekintzaile
epaile
Renat Llech-Walter Q14535660 esperantista
idazle
Teresa Losada Q14955664 Arabista
filologo
moja
Narcís-Jordi Aragó i Masó Q16168967 arte-kritikari
kazetari
idazle
abokatu
Xavier Arumí i Dou Q16171504 abokatu espainiarra abokatu
Bartomeu Barceló Pons Q16174763 geografo
Miquel Boix i Carreras Q16178782 kimikari
Lluís Gassó i Carbonell Q16942700 poeta espainiarra poeta
Dolors Sistac Sanvicén Q16943606 idazle espainiarra idazle
irakasle
Antoni Vives Fierro Q17037103 margolari espainiarra margolari
Joan Fosas i Carreras Q19299864 koreografo
dantzari
Jordi Miarnau i Banús Q19300202 enpresaburu
kultura-ekintzaile
Pilar Mora i Roselló Q19301598 aktibista espainiarra aktibista

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Castellers de Barcelona Q2941385
L'Avenç Q3202751
Círculo Catalán de Madrid Q5667884
Associació Catalana de Municipis i Comarques Q8206931
Revista Jurídica de Cataluña Q9068474
The Passion of Olesa de Montserrat Q11687725
Agrupació Musical Senienca Q11904329
Cercle Catòlic de Gràcia Q11913523
Federació de Colles de Sant Medir Q11921694
Federació de Municipis de Catalunya Q11921695
La Locomotora Negra Q11930571
Orfeó de Sants Q11939485
Ràdio Olot Q11946444
Ateneu Hortenc Q16172243
Club Tennis de la Salut Q16188892
ASPROS Q20100294
Col·legi Major Universitari La Salle de Barcelona Q20100424
Reial i Venerable Congregació de la Puríssima Sang de Nostre Senyor Jesucrist de Tarragona Q20101660

2001[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Manuel Cusachs i Xivillé Q12759 eskultore espainiarra eskultore
Géza Alföldy Q80258 hungariar historialaria eta epigrafista (1935-2011) Antzinaro klasikoaren historialaria
epigrafista
unibertsitateko irakasle
Maria Barbal Q431213 eleberrigile
idazle
haur literatura idazle
Catalan teacher
Valentí Miserachs Grau Q521464 abesbatza-zuzendari
musikagile
presbitero
Manuel de Seabra Q926650 esperantista
itzultzaile
idazle
Valentín Fuster Carulla Q977751 mediku
kardiologo
idazle
Jesús Moncada Q1613179 idazle
itzultzaile
margolari
Josep Maria Forn Q1847141 film-zuzendari
aktore
zinema ekoizle
gidoilari
Eulalia Vintró Castells Q5476059 politikari espainiarra politikari
filologo
unibertsitateko irakasle
Antoni Pérez i Simó Q5683384 kapera-maisu
enpresaburu
musikagile
orkestra zuzendari
José de Udaeta Q6294325 koreografo
dantzari
Marta Casals Istomin Q6774099 musika-irakasle
biolontxelista
Joan Rodés Teixidor Q9012051 mediku
hepatologist
Manuel Ribas i Piera Q9028087 arkitekto
hirigile
Joan Borràs i Basora Q11684873 aktore espainiarra aktore
Francesc Gurri Serra Q11922765 itzultzaile
geografo
Frederic-Pau Verrié i Faget Q11923040 arte-historialari
enpresaburu
historialari
artxibozain
arkeologo
editore
Jaume Arnella i París Q11927225 abeslari
etnologo
Joan Bellmunt i Figueras Q11927630 etnografo
Lluís Marsà i Abad Q11933639 enpresaburu
Mirna Lacambra Domènech Q11937030 kultura-ekintzaile
abeslari
Pere Ros i Salart Q11941049 enpresaburu
Ramon Bagó i Agulló Q11944559 enpresaburu
politikari
saskibaloi jokalari
Thomas N. Bisson Q11951779 historialari estatubatuarra historialari
mediebalista
unibertsitateko irakasle
Tomàs Mallol i Deulofeu Q11952087 film-zuzendari
Artur Blasco i Giné Q16178205 musikari espainiarra musikari
Carles Cavallé Pinós Q16187494 enpresaburu
unibertsitateko irakasle
idazle
ingeniari
Francesc Todó Garcia Q17037033 margolari espainiarra margolari
Joaquim Ramis i Coris Q19300135 mediku
pediatra

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Serra d'Or Q1628196
ONCE Q1750397
Nens del Vendrell Q3338053
Junta Constructora del Templo Expiatorio de la Sagrada Familia Q9016700
Associació de Components del Regiment Pirinenc núm. 1 de Catalunya Q11907014
Colegio Oficial de Veterinarios de la Provincia de Barcelona Q11914772
Col·legi de Censors Jurats de Comptes de Catalunya Q11914779
Escola Tècnica Professional del Clot Q11919766
Catalan Basketball Federation Q11921652
La Roda d'Espectacles Infantils i Juvenils als Barris Q11930750
Orfeó Manresà Q11939484
Societat Catalana de Pediatria Q11950005
Xiquets de Tarragona Q11955410

1991tik 2000ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2000[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Curt Wittlin Q124315 hizkuntzalari
unibertsitateko irakasle
erromanista
Anna Lizaran Q447843 antzerki, zinema eta telebistako aktore kataluniarra antzerki aktore
zinema aktore
telebista-aktore
Carme Riera Q451764 idazle espainiarra gidoilari
idazle
unibertsitateko irakasle
saiakeragile
Miguel Herrero y Rodríguez de Miñón Q951258 politikari espainiarra politikari
legelari
Jordi Herralde Grau Q979422 enpresaburu
idazle
editore
Jordi Sabater Pi Q1387437 primatologist
zoologo
antropologo
unibertsitateko irakasle
Miquel Esquirol i Clavero Q2736415 politikari espainiarra politikari
Lluís Llongueras Batlle Q2790994 ile-apaintzaile
enpresaburu
eskultore
Armand de Fluvià i Escorsa Q8204576 genealogista
heraldist
historialari
LGBT ekintzaile
Jean Bécat Q9011846 geografo
katedradun
Joaquim Muntañola Q9012164 idazle
itzultzaile
komikigile
karikaturagile
Lluís Roca-Sastre i Muncunill Q9023354 legelari
Agustí Contijoch i Mestres Q11904395 enpresaburu
politikari
Avel·lí Ibàñez i Sensarrich Q11907374 kultura-ekintzaile
Carme Mateu Quintana Q11912501 kultura-ekintzaile
enpresaburu
Enric Aguadé i Sans Q11919282 mediku
Joan Corominas i Vila Q11927684 enpresaburu
Jordi Mir i Parache Q11928327 hizkuntzalari
editore
idazle
Catalan teacher
filologo
language advisor
Josep Maria Solà-Solé Q11928756 Arabista
filologo
idazle
Josep Oriol Panyella i Cortès Q11928836 ekonomialari
kultura-ekintzaile
Lluís Duran i Barrionuevo Q11933598 mediku
Marc Taxonera i Comas Q11935225
Maria Dolors Coll i Vendrell Q11935429 carillonist
piano-jotzaile
Marie-Claire Zimmermann Q11935540 filologo
Pere Gol i Teixidor Q11940978 saskibaloi jokalari espainiarra saskibaloi jokalari
saskibaloi entrenatzaile
Víctor Grífols i Lucas Q11955035 farmazialari
kimikari
Víctor Torres i Perenya Q11955050 politikari
zutabegile
aseguru-artekari
Jordi Alumà i Masvidal Q16165466 margolari espainiarra margolari
marrazkilari
kartelgile
Jaume Casajoana i Roca Q16187739 abokatu
politikari
unibertsitateko irakasle
Núria Llimona i Raymat Q16861863 margolari espainiarra margolari
artista bisuala
Ramon Trias i Rubiès Q17278948 mediku
Manuel Mundó i Marcet Q19257138 historialari
artxibozain
Joan Gaspart Bonet Q19299870 enpresaburu
Josep Antoni Oriol Novellas Q19300286 aktibista espainiarra aktibista
Josep Maria Jarque i Jutglar Q19300488 pedagogo espainiarra pedagogo
Josep Ruaix i Vinyet Q19300670 hizkuntzalari
idazle
poeta
Catalan teacher
Manuel Esqué i Montseny Q19300952 apaiz
Simeó Miquel i Peguera Q19301881 legelari
abokatu
Esperança Martí i Salís Q20101107
Silvestra Moreno i García Q20101243

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
The Company of Our Lady Mary Q2275434
ETSEIB Q2750060
Diari de Vilanova Q5271838
Ràdio Associació de Catalunya Q9071531
Associació d'Amics de Sant Pere de Ponts Q11907001
Federació de Cors de Clavé Q11921692
Moviment Rialles de Catalunya Q11937742
Honorable Col·legi de Cerers Q17606437

1999[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Rafael Alberti Q118936 idazlea poeta
antzerkigile
ilustratzaile
politikari
idazle
aktore
margolari
Rafael Moneo Q311692 arkitekto nafarra arkitekto
Antonio Colinas Q322428 idazle espainiarra kazetari
idazle
itzultzaile
poeta
Raimon Pannikar Q457950 filosofo
teologo
idazle
unibertsitateko irakasle
apaiz katoliko
Antonio Gades Q561048 dantzari
koreografo
gidoilari
ballet-irakasle
ballet dantzari
aktore
Xavier Rubert de Ventós Q840587 politikari espainiarra politikari
filosofo
idazle
unibertsitateko irakasle
esteta
Carles Santos Q1041656 argazkilari
poeta
musikagile
film-zuzendari
piano-jotzaile
aktore
installation artist
Vicente Ferrer i Moncho Q2720160 misiolari
filantropo
enpresaburu
Pere Portabella Q2744679 zinema ekoizle
film-zuzendari
politikari
idazle
gidoilari
Joan Guinjoan Q3038778 musikagile
piano-jotzaile
Francisco Rovira Beleta Q3081948 gidoilari
film-zuzendari
zinema ekoizle
Isabel-Clara Simó Q3090588 idazlea, kazetaria, politikaria kazetari
idazle
John Elliott Q4895274 historialari britainiarra (1930–2022) historialari
unibertsitateko irakasle
hispanista
Joaquim Barraquer Moner Q5931745 unibertsitateko irakasle
oftalmologo
mediku
José Juan Pintó Ruiz Q5940869 legelari
abokatu
dekano
idazle
Antònia Vicens Q8201990 idazle espainiarra eleberrigile
haur literatura idazle
Estanislau Torres i Mestres Q8843116 idazle espainiarra idazle
Joaquim Molas Q9012158 unibertsitateko irakasle
literatura historialari
idazle
filologo
literatura-kritikari
Martí Boada i Juncà Q9029736 geografo
irakasle
idazle
telebista aurkezle
Leopoldo Pomés Q11048636 argazkilari
itzultzaile
Mercè Bruquetas i Lloveras Q11692111 aktore espainiarra aktore
Montserrat Vayreda Q11693579 idazle
poeta
Bernard Lesfargues Q11909161 itzultzaile
idazle
poeta
irakasle
Climent Forner i Escobet Q11914122 poeta
idazle
Jill R. Webster Q11927554 historialari kanadarra hizkuntzalari
kultura-ekintzaile
Johannes Hösle Q11928221 itzultzaile
hizkuntzalari
autore
unibertsitateko irakasle
erromanista
Jordi Llimona i Barret Q11928317
Jordi Pàmias i Grau Q11928353 poeta
idazle
unibertsitateko irakasle
saiakeragile
Josefina Matamoros Q11928409 historialari espainiarra historialari
Maria Teresa Barata i Gual Q11935485 pedagogo
editore
Màrius Sampere Q11938194 poeta
idazle
Pere Miró Plans Q11941013 farmazialari
kimikari
Anna Ricci Q15401768 abeslari espainiarra abeslari
Antoni Vila Casas Q15623882 enpresaburu
mezenas
Rafael Caria Q16187452 poeta
filologo
Josep Altet i Font Q17028587 kultura-ekintzaile
José Luis Ortega Monasterio Q17300710 musikagile
militar
kantugile
Antoni Subias i Fages Q19289068 mediku
Leopold Rodés Castañé Q21057414 enpresaburu
abokatu

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Catalan Institute of Natural History Q1843224
Real Club de Tenis Barcelona Q3781022
Agrupació de Supervivents de la Lleva del Biberó-41 Q11904340
Coordinadora de Tallers per a Minusvàlids Psíquics de Catalunya Q11915505
Federació Catalana de Patinatge Q11921653
Federació d'Associacions de Gent Gran de Catalunya Q11921683
Lliga Espiritual de la Mare de Déu de Montserrat Q11932330
Revista Econòmica de Catalunya Q11945429
Associació de Paràlisi Cerebral Q16171958
Official College of Doctors and Graduates in Philosophy, Arts and Sciences of Catalonia Q16191009
Fundació Esclerosi Múltiple Q17605242

1998[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Michael Porter Q272146 ekonomialari
ingeniari mekaniko
flight engineer
unibertsitateko irakasle
Joan Creus Q642585 saskibaloi jokalari
entrenatzaile
Luis del Olmo Q712483 kazetari espainiarra kazetari
Montserrat Abelló i Soler Q724083 kataluniar poeta eta itzultzailea poeta
idazle
itzultzaile
Xavier Miserachs Q1338236 argazkilari espainiarra argazkilari
fotokazetari
Peret Q1388730 abeslari
musikagile
aktore
gitarra-jotzaile
Manuel Anglada i Ferran Q1891412 idazle
Francesc de Paula Burguera Q2382539 kazetari espainiarra kazetari
idazle
politikari
poeta
antzerkigile
saiakeragile
enpresaburu
Iñaki Gabilondo Q2503959 kazetari espainiarra kazetari
irrati-esatari
telebista aurkezle
idazle
Forges Q3242789 prentsa marrazkilaria
komikigile
karikaturagile
film-zuzendari
Gabriel Janer Manila Q4894237 antropologo
idazle
Manuel Ausensi Q6752428 opera abeslari espainiarra opera abeslari
Gregori Mir Mayol Q8965058 historialari
politikari
abokatu
Joan Colomines i Puig Q9011887 idazle
politikari
mediku
Joan Echevarria Puig Q9015470 enpresaburu
Montserrat Gudiol Q9034903 margolari katalana margolari
Ramon Torrella i Cascante Q9066305 apaiz katoliko
apezpiku katoliko
Víctor Moro Rodríguez Q10986161 ekonomialari
politikari
enpresaburu