Zerrenda:Creu de Sant Jordi-rekin sarituak

Wikipedia, Entziklopedia askea

Creu de Sant Jordi-rekin sarituen zerrenda.[1]

2011etik 2020ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Miquel Barceló Q561930 margolari
eskultore
zeramikari
grabatzaile
artista grafiko
20110227miquel2.jpg
Jordi Galí Q1388364 ekonomialari
unibertsitateko irakasle
Jordi Galí, presenting, European Central Bank (September 2017).png
Gerhard Grenzing Q1417938 organogile
Maria Josep Cuenca Ordinyana Q3290962 hizkuntzalari
katedradun
Laia Sanz Q4894394 motoziklista
Laia Sanz 2016.jpg
Antoni Canu Q11905807 poeta italiarra poeta
Antoni canu.png
Joan Ramon Resina Q11927910 filologo
unibertsitateko irakasle
Jordi Monés i Pujol-Busquets Q11928331 historialari espainiarra historialari
Josep Amat i Girbau Q11928428 ingeniari
katedradun
Josep Amat i Girbau 02.jpg
Josep Maria Nadal i Farreras Q11928731 hizkuntzalari
filologo
katedradun
idazle
ikertzaile
Josep M. Nadal.jpg
Montserrat Pujolar i Giménez Q11937534 liburuzain
musikagile
Montserrat Pujolar.jpg
Sol Picó Q11950058 koreografo
dantzari
ballet dantzari
Sol Picó at Sismògraf 2017.jpg
Eduard Carbonell i Esteller Q16184875 arte-historialari
historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Eduard Carbonell.jpg
Imma Colomer Q16189606 aktore espainiarra aktore
Colomer-Gàmiz-Balagué.jpg
Roser Bru Q16297945 margolari
grabatzaile
artista bisuala
Roser Bru.jpg
Carme Valls i Llobet Q17037065 endokrinologo
politikari
unibertsitateko irakasle
idazle
mediku
Carme Valls 2019.jpg
Jordi Fàbregas i Canadell Q17148039 musikari espainiarra musikari
musikagile
cultural manager
Jordi Fàbregas i Canadell.jpg
Joan Estruch i Gibert Q18811680 soziologo
itzultzaile
unibertsitateko irakasle
Joan Estruch Gibert.jpg
Rosa Maria Garriga i Llorente Q19288762 soziologo
katedradun
Miriam Ponsa Q19301269 moda-diseinatzaile
Miriam ponsa retrat.jpg
Martina Camiade Boyer Q35027902 pedagogo
historialari
kazetari
unibertsitateko irakasle
Teresa Capell Q37834899 ikertzaile
bioenginyer
Maria Àngels Alabert i Feliu Q61982598 piano-jotzaile
musikagile
Guillem Agulló i Lázaro Q63725550 ekintzaile sozial
mekanikari
Guillem Agulló (pare).png
Carme Salvador Q87475120 ekintzaile sozial
Pere Miró i Sellarés Q87475742
Josep Maria Monferrer i Celades Q87532102 hezitzaile
ekintzaile sozial
kultura-ekintzaile
irakasle
historialari
Benigne Marquès i Sala Q87533128 artxibozain
apaiz
Purificació Canals i Ventín Q87533816 biologo
aktibista
unibertsitateko irakasle
Anna Mercadé i Ferrando Q87549294 enpresaburu

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Payasos Sin Fronteras Q3774661
Banda Municipal de Música d'Alcanar Q11907792
Ecomuseo de los Valles de Àneu Q11917975
Esterri dAneu PM 096034 E.jpg
Federació d'Entitats Excursionistes de Catalunya Q11921686
Fundació Hospital Sant Pere Claver Q20100607
Orfeó Nova Solsona Q20105813
Hospital de Campdevànol Q87761772 ospitalea Espainian
Campdevanol hospital IPA-3817 8138 resize.jpg
Aire Nou de Bao Q88856689
Associació Recvll Blanes Q88856940
Aules d'extensio Universitaria per a la Gent Gran de Barcelona Q88857199
Taller Àuria Q88857513
Associació Cultural del Gremi de Pagesos de Sant Llorenç i Sant Isidre Q88858290
Prodiscapacitats Fundació Privada Terrassenca Q88858760
Fundació Hospital de Sant Jaume i Santa Magdalena de Mataró Q88859075
Germans Roca Q88859374

2019[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Hasieran Nuria de Gispert i Catalá-ri eman zitzaion saria, baina txio batek sortutako eztabaida mediatikoaren ondoren, Gispertek saria Generalitateko Gobernuaren eskura jarri zuen, eta hark saria kentzea erabaki zuen.[2]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Lionel Messi Q615 futbolari
Lionel Messi 20180626.jpg
Núria de Gispert Q171194 politikari
abokatu
Núria de Gispert a 2014.jpg
Ivo Vajgl Q685146 politikari
kazetari
diplomazialari
Ivo Vajgl 2015.jpg
Benedetta Tagliabue Q727525 arkitekto italiarra arkitekto
Ernest Benach Q3041132 unibertsitateko irakasle
dibulgatzaile
politikari
Ernest Benach i Pascual.jpg
Joan Rigol i Roig Q3068213 politikari katalana politikari
Joan Rigol MHC.jpg
Josep Pla-Narbona Q9013316 margolari
diseinatzaile
eskultore
ilustratzaile
argazkilari
Planarbona.jpg
Antoni Vidal Miquel Q11905991 argazkilari katalana argazkilari
Toni Vidal.JPG
Biel Majoral Q11909334 politikari
filologo
musikari
Gemma Rigau i Oliver Q11923950 hizkuntzalari
filologo
katedradun
idazle
Lluís Juste de Nin Q11933625 marrazkilari
diseinatzaile
gidoilari
- Lluís Juste de Nin -.jpg
Maria Carme Junyent Figueras Q11935427 hizkuntzalari katalana hizkuntzalari
Carme Junyent (Dani Blancoren argazkia, 2020ko otsailekoa)-04.jpg
Núria Picas Q15110703 ultramaratoilari
suhiltzaile
politikari
Núria-Picas-Grand-Raid-2.JPG
Lluís Albert i Rivas Q16163289 enpresaburu
musikologo
musikagile
Josep González i Sala Q17030869 enpresaburu
President PIMEC.jpg
Joaquim Rafel i Fontanals Q19256783 hizkuntzalari espainiarra hizkuntzalari
Jaume Antoni Terradas i Serra Q19289073 ekologo espainiarra ekologo
Carme Giralt i Rosés Q63396802 hezitzaile
Carme Giralt.jpg
Joana Amat Amigó Q63413584 enpresaburu
Montserrat Andreu Teixidó Q63413585
Virgil Ani Q63413586 unibertsitateko irakasle
itzultzaile
Virgil Ani 16 May 2019.jpg
Carles Furriols Q63413587 aktibista
Montserrat Juvanteny Juvanteny Q63413590 aktibista
social educator
Montserrat Juvanteny Juvanteny.jpg
Núria Marín García Q63413592 maistra katalana irakasle
Mercè Otero Vidal Q63413594 irakasle
Mercè Otero 2019.jpg
Albert Peters Q63413595
Núria Quadrada i Damont Q63413597 dantza irakasle
Montserrat Úbeda y Pla Q63413601 liburu-saltzaile
kultura-ekintzaile
Fina Rubio Serrano Q63921681 antropologo
aktibista

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Facultad de Náutica de Barcelona Q3661489
Vaixell escola de nàutica de barcelona.JPG
La Trinca Q4895526
LaTrinca MAE 312338-13.tif
El Tempir Q11918603
Federació Catalana d'Entitats Corals Q11921646
Casal Catòlic de Sant Andreu de Palomar Q20104640
Façana casal.jpg
Federation of Pedagogical Renovation Movements of Catalonia Q20108090
Ateneu de Tàrrega Q28471629
185 Ateneu, plaça del Carme.jpg
Escola Universitària d'Infermeria i Teràpia Ocupacional de Terrassa Q52813001
Fundació Aspronis Q63396664
Fundació Ared Q63412896
Fundació Altem Q63413172
Museu Etnogràfic Vallhonrat Q63413301
Coral Capella de Santa Maria de Ripoll Q63413628
Fundació Privada Família i Benestar Social Q63413631
Fundació Carles Salvador Q63413635

2018[aldatu | aldatu iturburu kodea]

[3] 2018ko sariak bertan behera utzi ziren, Espainiako Konstituzioaren 155. artikulua aplikatu zelako eta Generalitateak gobernatzen ez zuelako. Urte bereko maiatzaren 12an, Carles Puigdemonten erbesteko gobernuak honako hautagai hauek proposatu zituen 2018ko sariak jasotzeko:[4] Uztailean berretsi ziren sariak.[5][6]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Franca Masu Q568158 egile abeslari
abeslari
musikagile
Franca Masu.jpg
Joan Soler i Amigó Q3179618 idazle
pedagogo
Eduard Admetlla i Lázaro Q5475474 argazkilari
urpekaritza
Eduard Admetlla i Lázaro.jpg
Lourdes Beneria Q6689740 ekonomialari
Lourdes Beneria.jpg
Fer Q8961201 komikigile
Fer Kap Ferran Ermengol joanPera.png
Josep Cruanyes i Tor Q9013096 historialari
abokatu
Pep Cruanyes.jpg
Leonora Milà i Romeu Q11931361 musikagile
piano-jotzaile
Leonora Milà mira partitures.jpg
Margarida Aritzeta i Abad Q11935393 idazle espainiarra idazle
Aritzeta.JPG
Teresa Clota i Pallàs Q11951581 idazle espainiarra idazle
Rosa Maria Malet i Ybern Q16976889 margolari
arte-historialari
historialari
museologo
kultura-ekintzaile
Maria Rius i Camps Q17301719 ilustratzaile espainiarra ilustratzaile
Carme Mayol Fernández Q19290135 liburuzain
unibertsitateko irakasle
Lucía Caram Q19805190 idazle
moja
Sor Lucia Caram.jpg
Pepita Pardell Q21693842 artista
ilustratzaile
margolari
komikigile
Pepita Pardell.png
Dolors Udina i Abelló Q27859573 itzultzaile
katedradun
Joan Viñas i Salas Q35028845 unibertsitateko irakasle
zirujau
mediku
Universitats per la república (Lleida) 12 - Joan Viñas.jpg
Amadeu Cuito Q53548532 abokatu
ekonomialari
idazle
politikari
Francesc Anoro Zuferri Q55091861 politikari
kultura-ekintzaile
Roger Español Q55286287 saxofoi-jotzaile
political candidate
militante politiko
7 mesos Cuixart - Sànchez a la presó DC77248 (42302609991).jpg
Victoria Almuni i Balada Q55603780 historialari
Nemesi Solà i Franquesa Q55640563 aktibista
sindikalista
okin
Artur Ramon i Picas Q55647333 antikuario
galerista
Josep Maria Roset Camps Q57023831 argazkilari
dokumentalista
kultura-ekintzaile
Roser Vernet Anguera Q57024088 filologo
kultura-ekintzaile
ekintzaile sozial
Taula dialegs2 (13086424813) (cropped).jpg
Maria Teresa Casals i Rubio Q60287200 maistra espainiarra irakasle
Assumpció Malagarriga Rovira Q61059209
Santiago Marrè Burcet Q61059227

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Orfeó Reusenc Q5398683
Sports Federation Union of Catalonia Q9091797
Fundació puntCat Q11923285
Reial Societat Arqueològica Tarraconense Q17301412
RSAT portal.jpg
Agrupació de Defensa Forestal Q21042952
Teatre Casino La Unió Q21596636
Vidreres, Casino la Unio (1).JPG
Associació d'Editors en Llengua Catalana Q22344507
Associació d'Editors en Llengua Catalana.jpg
Proactiva Open Arms Q23498813
20151030 Syrians and Iraq refugees arrive at Skala Sykamias Lesvos Greece 2.jpg
Associació Catalana pels Drets Civils Q55714909
Joan i Martí Castells Badia Q56402221
Associació Cultural La Colmena de Santa Coloma Q56402228
Nits Musicals de Guardiola de Berguedà Q56402229
Associació Orfeó Sarrianenc Q56402231
Alzheimer Catalunya Q61742994
Ateneu de Sant Just Desvern Q61743412
Cor Claverià l'Aliança de Lliçà d'Amunt Q61747623
Unió de Consells Esportius de Catalunya Q61747633
Societat Cultural i Recreativa La Cumprativa Q61747650
Societat Coral El Vallès Q61747665
Casa de la Societat Coral El Vallès (Ripollet).jpg
Associació de Bombers Voluntaris de la Generalitat de Puigcerdà Q61747675
Marduix Teatre Q61747683
Cercle Filatèlic i Numismàtic de Ripoll Q61747691
El Centre de Llorenç del Penedès Q105103311

2017[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Carme Chacón Q138416 politikari
unibertsitateko irakasle
abokatu
Carme Chacón, 13-07-2010.jpg
Teresa Gimpera Q515048 aktore
modelo
zinema aktore
Gimpera.JPG
Josep Maria Pou Q728797 antzerki aktore
zinema aktore
bideo-joko
Josep Maria Pou i Serra (2017).jpg
Francesc Burrull Q766975 musikagile
jazz pianist
abeslari
Francesc Burrull. 2018.jpg
Gemma Mengual Q2082592 igerilari sinkronizatu
igerilari
Gemma Mengual Civil.jpg
Josep Cuní i Llaudet Q3755706 berriemaile
kazetari
Josep Cuní - 001.jpg
Jaume Padrós i Selma Q6164801 mediku
politikari
Jaume Padrós i Selma.jpg
Joaquim Molins Q9012163 politikari
enpresaburu
industria-ingeniari
Joaquim Molins 2197r.jpg
Miquel Valls i Maseda Q11692969 enpresaburu
ekonomialari
Valls Camara Comercio.jpg
Joan Martí i Castell Q11927821 filologo
katedradun
idazle
Joaquim Ferrer i Roca Q11928092 historialari
politikari
profesor mercantil
Joaquim Ferrer i Roca.jpeg
Maria Pilar Busquet i Medan Q11935469 politikari arandarra politikari
enpresaburu
Miquel Crusafont i Sabater Q16190174 historialari
ingeniari
museologo
arkeologo
numismatikari
CrusafontSabater.jpg
Borja de Riquer Q16538539 historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Borja de Riquer i Permanyer.jpg
Rosa Fabregat i Armengol Q16942126 idazle
farmazialari
Guillem Terribas i Roca Q18745851 aktibista
liburu-saltzaile
kultura-ekintzaile
Guillem Terribas i Roca in 2017.jpg
Fina Birulés Q19290780 filosofo
unibertsitateko irakasle
idazle
Fina Birulés 2- 2016 (cropped).jpeg
Romà Cuyàs Sol Q20100450 kultura-ekintzaile
kirol-zuzendari
abokatu
Xavier Melgarejo i Draper Q21191125 pedagogo
psikologo
Jaume Miranda i Canals Q24262138 kartografo
industria-ingeniari
Jaume Miranda i Canals.jpg
Ramon Boixadós i Malé Q29359074 industria-ingeniari
enpresaburu
Eusebi Casanelles Rahola Q29359150 museologo
Montserrat Catalan i Benavent Q29359328
Rosa Clarà i Pallarès Q29359401 moda-jostun
enpresaburu
Montserrat Freixer i Puntí Q29359656 aktibista espainiarra aktibista
Anna Hospital Ribas Q29373109 mediku
katedradun
Josep Ildefons Suñol Soler Q29383969 enpresaburu
abokatu
arte bildumagilea
Víctor Grífols i Roura Q29460402 enpresaburu
Lluís Roura Juanola Q29460621 margolari
eskultore
ilustratzaile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Balonmano Granollers Q796816
Club Natació Reus Ploms Q921793
Sitgeseko Zinemaldia Q975945
Festival Sitges-2008.jpg
Associació Projecte dels Noms Q11906993
Col·legi d'Advocats de Figueres Q11914782
Casino Prado Q17595739
033 Casino Prado Suburense, c. Francesc Gumà 6-14.jpg
Espai Guinovart d'Agramunt Q17602388
Espai Guinovart a Agramunt.jpg
Association of Surveyors, Technical Architects and Building Engineers of Barcelona Q20102779
Caateeb.JPG
Fundació Joan Maragall Q20105187
Club de Golf Sant Cugat Q27949747
Masia Can Mora golf.jpg
Reial Arxiconfraria de Nostra Senyora de la Cinta de Tortosa Q29364446
Societat Recreativa El Retiro Q29364651
Fundació Ramon Noguera Q29364841
Caramelles de Tous Q29364941
Caramelles de Tous.jpg
Associació Centre Cultural El Social de Terrassa Q29365073
Amics de la Cultura de Sant Martí de Llémena Q29365363
Il·lustre Col·legi d'Advocats de Mataró Q29372189
Llopart Winery Q29391855
Llopart Cava Subirats Catalonia.JPG
Elenc Artístic Arbocenc Q29397194
Llibreria Serret Q29413265
Association of Victims of Thalidomide in Spain Q29413493
Fundació ACIS (Agrupació Cultural i Social) Q29420063
Fundació Privada Olga Torres Q29459606

2016[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Josep Bastons i Fàbrega Q573927 tapestry weaver
musikari
musikagile
Josep Bastons i Fàbrega.jpg
Aureli Argemi Q2184026 teologo
militante politiko
Roda de premsa, Bcn, 15 gener 2009.jpg
Mateo Valero Cortés Q3305393 ingeniaria telekomunikazioetan
unibertsitateko irakasle
informatikari
Mateo Valero.jpg
Josep Enric Llebot Q5936754 fisikari
politikari
Artur Quintana i Font Q10987162 itzultzaile espainiarra itzultzaile
Artur Quintana.jpg
Emili Armengol i Abril Q11919133 eskultore espainiarra eskultore
Joan Salvador Beltran i Cavaller Q11927925 hizkuntzalari
idazle
Josefa Contijoch Q11928405 itzultzaile
poeta
idazle
Josep Sendra i Navarro Q11928927 politikari
aseguru-artekari
enpresaburu
Mariàngela Vilallonga Vives Q11935596 filologo
katedradun
literatura historialari
idazle
politikari
Mariàngela Vilallonga retrat oficial 2019.jpg
Òscar Cadiach Q11955896 Mendigoizale katalana mendigoizale
Carles Canut i Bartra Q16184418 aktore espainiarra aktore
Josep Navarro Vives Q16582470 margolari espainiarra margolari
Josep Navarro Vives.jpeg
Joandomènec Ros Q16787549 unibertsitateko irakasle
ikertzaile
biologo
ekologo
idazle
Presentació del llibre Molts granets de sorra - 02.jpg
Jordi Llovet i Pomar Q16943207 itzultzaile
arte-kritikari
idazle
literatura-kritikari
Guillem López Casasnovas Q17032590 ekonomialari
unibertsitateko irakasle
aholkulari
Maria Victòria Molins Q19301109 moja
Som el 80% DC91502 (45038147474) (cropped).jpg
Sol Daurella i Comadran Q19301888 enpresaburu
Sol Daurella Comadrán.png
Bonaventura Clotet Sala Q20100355 mediku
Bonaventura Clotet Sala.jpg
Ada Parellada i Garrell Q23906912 sukaldari
Ada Parellada.JPG
Kikuro Tani Q23926431 enpresaburu
Mercè Boada Rovira Q23926469 neurologo
Carles Colomer Casellas Q23926474 ekonomialari
enpresaburu
Josep-Enric Rebés Solé Q23926521 abokatu espainiarra abokatu
Josep-Enric Rebés i Solé.jpg
Josep Santacreu i Bonjoch Q23926550 manager
enpresaburu
Carles Taché Mitjans Q23926558 galerista
argitaratzaile
Enric Argullol i Murgadas Q24042570 legelari
unibertsitateko irakasle
idazle

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Instituto Ramón Muntaner Q3151800
290 IES Ramon Muntaner, antic convent franciscà.jpg
Festival de Peralada Q5861248
Auditori Parc del Castell.JPG
Revista de Catalunya Q8173161
Fundació Pere Tarrés Q8963088
Fundació Pere Tarrés.JPG
La Marató de TV3 Q9018710
Coordinadora d'Associacions per la Llengua catalana Q11915499
Fundació Vila Casas Q15623876
Fundació Vila Casas.JPG
Lluïsos d'Horta Q17617747
Caramelles del Roser de Sant Julià de Vilatorta Q21479872
Sala Cabanyes Q23503561
MataroSalaCabanyes.jpg
Acadèmia Tastavins del Penedès Q24055322
Associació de Familiars i Amics de Nens Oncològics de Catalunya Q24055323
Consell Cultural de les Valls d'Àneu Q24055324

2015[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Mercedes Sampietro Q649887 aktore espainiarra aktore
Premios Goya 2018 - Mercedes Sampietro.jpg
Emma Vilarasau Q2372851 aktore espainiarra aktore
Emma Vilarasau.jpg
Lluís Pasqual Q3753135 antzerki zuzendari
Anna Soler-Pont Q4767496 idazle espainiarra idazle
Peter Bush Q7173092 hizkuntzalari
itzultzaile
maisu/maistra
unibertsitateko irakasle
Dialegs 20maig (2) (14050454569).jpg
Joan Pera Q9012015 aktore
bikoizle
bikoizketa-zuzendari
Joan Pera al Festival de Clipmetratge 1 (cropped).jpg
Maria Teresa Cabré Q9028884 hizkuntzalari
unibertsitateko irakasle
filologo
idazle
Maria Teresa Cabré 2015.jpg
Llorenç Sànchez i Vilanova Q11933526 idazle espainiarra idazle
Ramon Coll i Huguet Q11944575 piano-jotzaile espainiarra piano-jotzaile
Ramon coll.JPG
Jordi Aguadé Clos Q16161208 diseinatzaile espainiarra zeramikari
Llibert Cuatrecasas i Membrado Q16190203 politikari espainiarra politikari
Jesús Massip i Fonollosa Q17715195 historialari
poeta
artxibozain
idazle
Jesús Massip i Fonollosa.jpg
Agustí Pons i Mir Q19289421 kazetari espainiarra kazetari
Carles Vallbona i Calbó Q19290114 mediku
Miquel Vilardell i Tarrés Q19301261 mediku
unibertsitateko irakasle
Carles Vilarrubí i Carrió Q19998122 enpresaburu
Eudald Maideu i Puig Q19999413 mediku
Jacint Mora i Obrador Q20003295 enpresaburu
Joan de Muga Dòria Q20003472 galerista
editore
Josep Maria Aragonès i Rebollar Q20004637 apaiz
Mn. Aragonès.jpg
Josep Miquel Aixalà i Martí Q20004691 film or television director
Lluís Coromina Isern Q20005088 enpresaburu
filantropo
Manuel Antoni Condeminas Hughes Q20005387 enpresaburu
diplomazialari
Vicenta Pallarès i Castelló Q20101412 aktibista espainiarra aktibista
Philippe Saman Q20101734 diplomazialari
Francesc Xavier Vilamala i Vilà Q20102209

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Teatre Romea Q4569267
Teatre Romea - Barcelona (Catalonia).jpg
Monastery of Sant Daniel Q4893249
Monestir de Sant Daniel de Girona.JPG
Hospital del Mar Q9004969 ospitalea Barcelonan
050529 Barcelona 058.jpg
Agrupació Sardanista l'Ideal d'en Clavé de les Roquetes Q11904332
Cooperativa Lletera del Cadí Q11915490
Castells i Planas de Cardedeu Q19998162
Alter Mútua de Previsió Social dels Advocats de Catalunya a Quota Fixa Q20100271
ASPASIM Q20100293
Aspasim finca vallvidrera 2015.jpg
Associació Egueiro Q20100303
Casa Pairal Fundació Privada Q20100400
Confraria de Mestres Fusters i Gremi de Fusters, Ebenistes i Similars de Barcelona Q20100432
Fundació Hospital de Sant Pau and Santa Tecla Q20100612
20130903 IMG 0118.JPG
Fundació Privada Vallès Oriental Q20100613
Grup de Treball Estable de les Religions Q20100686
Information and Audiovisual Communication Faculty Q30919322
Facultat de Biblioteconomia i Documentació (35717722862).jpg

2014[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Vicky Peña Q447791 antzerki aktore
zinema aktore
Vicky Peña, XIII Premis Gaudí (2021).jpg
Jaume Cabré Q614296 idazle
gidoilari
literatura-kritikari
unibertsitateko irakasle
filologo
politikari
libretista
50 anys Premi d'Honor de les Lletres Catalanes 181110 0228 dc (45808686712).jpg
Xavier Benguerel Q1714220 musikagile espainiarra musikagile
Suso de Toro Q2881513 idazle
haur literatura idazle
Suso-toro-autor ediima20141119 0572 15.jpg
José Manuel Blecua Perdices Q3042205 filologo
unibertsitateko irakasle
idazle
José Manuel Blecua Perdices - 03.jpg
Hilari Raguer Suñer Q9003772 historialari espainiarra historialari
Hilari Raguer.jpg
Sergi Schaaff i Casals Q11703754 telebista zuzendari
film or television director
Enric Puig i Jofra Q11919343
Joan J. Guinovart Q11927766 farmazialari
kimikari
Joan Guinovart Cirera.jpg
Joan Llort i Badies Q11927792
Ricard Masó i Llunes Q11945538 politikari
kartografo
quantity surveyor
kultura-ekintzaile
unibertsitateko irakasle
Alegría Borrás i Rodríguez Q16163973 legelari
Aureli Casabona i Bel Q16172695 enpresaburu
Enric Crous i Millet Q16190158 enpresaburu
Ignasi Marroyo Q17033156 argazkilari espainiarra argazkilari
Ignasi Marroyo.jpg
Macari Gómez Quibus Q17094256 kartelgile
Macari Gomez.JPG
Lluís Pagès Marigot Q17094273 editore espainiarra editore
Joana Biarnés Q17147977 argazkilari
fotokazetari
Joana Biarnés.jpg
Lluís Martí i Bosch Q17169819 aktibista espainiarra aktibista
Lluis-Marti-i-Bosch.jpg
Josep Maria Martí i Martí Q17302030 kazetari
unibertsitateko irakasle
Francesc Panyella i Farreras Q19290916 kultura-ekintzaile
Joan Montanyès i Martínez Q19299939 aktore
errealizadore
pailazo
umorista
Montix.jpg
Josep Maria Busquets i Galera Q19300465 kultura-ekintzaile
Josep Maria Sala i Xampeny Q19300538 mediku
Rosa Gratacós i Masanella Q19301780 pedagogo espainiarra pedagogo
Rosa Oriol Q19301783 enpresaburu
Mercè Riera Manté Q20005916

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Institut Pere Mata Q6745206
Reus-peremata.jpg
Royal Academy of Sciences and Arts of Barcelona Q9066994
Poliorama-RACAB-Barcelona.jpg
Workers' Commissions of Catalonia Q11914913
CCOO de Catalunya.jpg
Els Pescadors de l'Escala Q11919026
Pescadors.jpg
Unió General de Treballadors de Catalunya Q11953851
UGT BCN.jpg
Casino Llagosterenc Q17166394
Llagostera-casino2.JPG
Institut d'Estudis Penedesencs Q19368037
Institut d'Estudis Penedesencs - entrada seu.jpg
Coral El Llessamí Q20100442
Federació Salut Mental Catalunya Q20100552
Fundació Busquets de Sant Vicenç de Paül Q20100609
Fundació Busquets (Terrassa).jpg
Fundació d'Oncologia Infantil Enriqueta Villavecchia Q20100611
Fundació Vidal i Barraquer Q20100614
Organització Catalana de Trasplantaments Q20101389
Societat Coral Diana Q20101843
Federació d'Ateneus de Catalunya Q20102398

2013[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Asunción Balaguer Q456611 telebista-aktore
zinema aktore
Asunción Balaguer - Seminci 2015 (cropped).jpg
Raimon Carrasco Q547427 ekintzaile
enpresaburu
Raimon Carrasco i Azemar rebent creu de Sant Jordi el 2013.jpg
Antoine Gallimard Q2853970 editore
exekutibo
Antoine Gallimard.JPG
Romà Gubern Q3822596 idazle
komiki-kritikari
Roman Gubern en la UNIA (cropped).jpg
Narcís Comadira Q9048758 margolari
kazetari
poeta
idazle
Narcís Comadira doctor honoris causa IMG 6985 (31014391507).jpg
Ricard Fernàndez Deu Q9068978 kazetari
politikari
telebista aurkezle
abokatu
Daniel Giralt-Miracle i Rodríguez Q11916574 arte-historialari
historialari
arte-kritikari
unibertsitateko irakasle
Daniel Giralt-Miracle MHC.jpg
Pepita Llunell i Sanahuja Q11940875 musikagile
enpresaburu
aktore
Ramon Gomis i de Barbarà Q11944595 mediku
idazle
Andreu Gispert i Llavet Q16166539 ekonomialari
Anna Santamaria i Tusell Q16167087
Pere Balsells i Jofre Q16174112 enpresaburu
Investidura del Dr. Peter J. Balsells com a doctor honoris causa de la UdG, 8 de juliol de 2016 (cropped).jpg
Daniel Martínez de Obregón Q16190437 enpresaburu
Julio Sorigué Zamorano Q17094316 enpresaburu
Jordi Roch i Bosch Q17094326 mediku
Josep Maria Bosch Aymerich Q17094346 ingeniari
arkitekto
enpresaburu
Francesc Piñas i Brucart Q19290926 casteller
Joan Planes Vila Q19299974 enpresaburu
Jordi Rius i Garriga Q19300221 mediku
Josep Maria Queraltó i Bonell Q19300527 enpresaburu
Josep Raimon Prous Cochs Q19300648 enpresaburu
Concepció Mata i Fuentes Q19998222
Josep Lluís Rovira Escubós Q20004631 ekonomialari
Maria Martorell i Codina Q20101088
Montserrat Maspons i Bigas Q20101239

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Reus Deportiu Q194884
Tecnol Reus Deportiu guanya la Copa Continental - 2010.jpg
CN Atlètic-Barceloneta Q928339
CNABarceloneta-SantSebastia.jpg
Agrupació Excursionista Catalunya Q11904327
Associació i Col·legi d'Enginyers Industrials de Catalunya Q11907030
Confraria de Sant Marc Evangelista de Mestres Sabaters de Barcelona Q11915239
Casa del Gremi dels Sabaters.jpg
Societat Coral l'Esperança Q11950011
Associació de Veïns i Amics de Calella de Palafrugell Q16172053
Centre Moral d'Arenys de Munt Q16188428
Centre Moral i Cultural del Poblenou Q16188432
Arias-01.jpg
Colegio Oficial de Titulados Mercantiles y Empresariales de Barcelona Q16189621
Cor Vivaldi – Petits Cantors de Catalunya Q16189834
Gremi de Marejants de Tarragona Q17094296
Escola de Música Joan Llongueres Q20100512
Fundació Comissió Cavalcada dels Reis d’Igualada Q20100610

2012[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Paco Morán Q983630 aktore espainiarra aktore
Jaume Plensa Q1396516 eskultore
grabatzaile
artista bisuala
O Jaume Plensa - Premi Atlàntida (cropped).jpg
Lluís Bassat i Coen Q2603164 enpresaburu
telebista aurkezle
Lluis Bassat.JPG
Núria Albó Q3347299 poeta
irakasle
idazle
politikari
haur literatura idazle
Rafael Marquina Q4891057 arkitekto espainiarra arkitekto
Marquina.jpg
Colman Andrews Q5147722 idazle
kazetari
Eugeni Forcano i Andreu Q5291910 argazkilari espainiarra argazkilari
Francisco Martín Frías Q5866665 enpresaburu
MrwMartinfrias.jpg
Francesc Granell i Trias Q8962185 legelari
ekonomialari
unibertsitateko irakasle
abokatu
Dr. Francesc Granell.jpg
Casimiro Molins Ribot Q11912945 ekintzaile
enpresaburu
Isona Passola i Vidal Q11926950 gidoilari
zinema ekoizle
zinema zuzendari
aktore
executive producer
Isona Passola, XIII Premis Gaudí (2021).jpg
Joan Cervera i Batariu Q11927668
Josep Maria Ventura i Ferrero Q11928767 enpresaburu
farmazialari
Josep Serra i Llimona Q11928929 margolari espainiarra margolari
Pere Carbonell i Fita Q11940936 politikari
irakasle
chief commercial officer
Martí Gasull i Roig Q15544763 filologo
filosofo
kultura-ekintzaile
Gasull.jpg
Jusèp Amiell Q16165959 idazle
itzultzaile
apaiz katoliko
Mn Josep Amiell Solé.jpg
Rosa Maria Carrasco Azemar Q16187584 politikari espainiarra politikari
Rosa Maria Carrasco Creu Sant jordi 2012.jpg
Eduard Castellet Q16188014 enpresaburu
idazle
editore
Dolors Canal Vilarrasa Q16191031
Josep Lloveras i Feliu Q16861867 margolari
eskultore
Robert Roqué i Jutglà Q17036708 kazetari espainiarra kazetari
Josep Maixenchs i Agustí Q17206191 enpresaburu
arte-historialari
historialari
katedradun
Maria Dolors Folch Fornesa Q18640846 sinologo
historialari
Professor Emeritus
Francesc Martínez de Foix i Llorens Q20100591

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Conservatori Superior de Música del Liceu Q2386124
Conservatori liceu.jpg
Banc dels Aliments de Barcelona Q5717800
Fundació Blanquerna Q5871111
Societat Catalana de Biologia Q9078429
Amics de la Gent Gran Q11905322
Fundación Festa Major de Gràcia Q11923264
Fundació Marianao Q11923274
Public Administration School of Catalonia Q14529898
Casa Antoni Roger - Seu de l'Escola d'Administració Pública de Catalunya.JPG
Esparreguera Passion Play Q20001242
Teatre la Passió d'Esparreguera.jpg
Association for United Nations in Spain Q20100304
Gremi de Constructors d'Obres de Barcelona i Comarques Q20100683
La Lira Vendrellenca Q20100867
Societat Coral El Penedès Q20101844
Sociedad Coral Erato Q20101845
Trinijove Q20102087

2011[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Montserrat Figueras Q253596 abeslari espainiarra abeslari
Montserrat Figueras2 - Misteria Paschalia 2010.jpg
Josep Antoni Duran i Lleida Q276884 politikari
abokatu
Josep Antoni Duran i Lleida 2015 (cropped).jpg
Eduard Punset Q3045769 Eduard Punset Casals, Eduardo izenez ere ezaguna (1936ko azaroaren 9, Bartzelona) kataluniar abokatu, ekonomialari eta zientzia hedatzaile bat da ekonomialari
abokatu
politikari
unibertsitateko irakasle
idazle
telebista aurkezle
Eduard Punset.jpg
Juan de Dios Ramírez Heredia Q3134363 politikari
aktibista
idazle
maisu/maistra
Stefano Grondona Q3774634 musikari
gitarra-jotzaile
classical guitarist
StefanoGrondona.jpg
Concepció Ferrer Q3827084 politikari
idazle
filologo
irakasle
Carles Gasòliba Q4163680 politikari
ekonomialari
unibertsitateko irakasle
idazle
CarlesGasoliba.jpg
Salvador Alemany Q4967214 enpresaburu
Salvador Alemany al Dia de la Cambra a LHospitalet, 9 de novembre de 2011 (2).jpg
Joan Colom i Naval Q6274123 politikari
ekonomialari
katedradun
Josep Verde i Aldea Q9013386 politikari
abokatu
Ramon Cuello i Riera Q9066387 eskultore espainiarra eskultore
Antoni Negre i Villavecchia Q11905902 enpresaburu
ekonomialari
Domènec Romera i Alcázar Q11917658 politikari
enpresaburu
itsasontziko kapitain
Francesc Riera i Cuberes Q11922820 enpresaburu
Jaume Pla i Pladevall Q11927342 aktore espainiarra aktore
Jordi Cots i Moner Q11928290 poeta
pedagogo
legelari
abokatu
Josep Maria Casasús i Guri Q11928673 kazetari espainiarra kazetari
Maria Dolors Renau Q11935431 psikologo
katedradun
politikari
pedagogo
idazle
Dolors Renau (cropped).jpg
Miquel Bruguera i Cortada Q11936884 mediku
Montserrat Colomer i Salmons Q11937521
Sebastià Millans i Rosich Q11947970 enpresaburu
Alessandro Benuzzi Q16176729 enpresaburu
Lluís Duch i Álvarez Q16191297 monje
antropologo
Lluisduch.png
Josep Ribas i González Q17000384 arkitekto espainiarra arkitekto
Ramon Pascual de Sans Q17034996 katedradun
fisikari
Ramon Pascual de Sans.jpg
Antoni Prat i Seuba Q17035958 enpresaburu
Francesc Puchal i Mas Q17035995 albaitari
katedradun
Simon Schwartz i Riera Q17036818 mediku
Maria Dolors Bassols i Teixidor Q19301073

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Carmelite Sisters of Charity Q3977174
Agrupació Coral La Llàntia Q11904325
Associació d'Amics de l'Escola Normal de la Generalitat Q11907002
Asociación de Aviadores de la República Q11907008
Casa Amèrica a Catalunya Q11912682
Casa Amèrica Catalunya.jpg
Confraria de Sant Sebastià Q11915237
L'Eco de Sitges Q11930076
Orquestra Melodia Q11939567
Societat Coral Aroma Vallenca Q11950002
Centre Excursionista de Terrassa Q16188425
Col·lectiu de Dones en l'Església Q16189056
Confederació Ecom Catalunya Q16189742
Esbart Teatral de Castellar del Vallès Q20100509


2001etik 2010ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2010[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Manuel López Lozano Q541977 politikari espainiarra politikari
Entrega Creu de Sant Jordi 2010.JPG
Joan Botam Q983107 friar minor capuchin
aita
El Pare Botam i l’Associació Juvenil Esquitx, guardonats a la IV edició del Memorial Àlex Seglers (cropped).jpg
Francisco González Ledesma Q2454603 eleberrigile
kazetari
abokatu
Fgledesma.jpg
Alberto Aza Arias Q2620758 diplomazialari espainiarra diplomazialari
Joan Vila i Grau Q4891546 margolari espainiarra margolari
Carlos Jiménez Villarejo Q4891943 politikari
abokatu
legelari
idazle
Carlos Jiménez Villarejo (marzo 2014).jpg
Manuel Pérez Bonfill Q6898104 idazle espainiarra idazle
Manuel Pérez Bonfill.png
Agustí Maria Bassols i Parés Q8191920 politikari
abokatu
Josep Antoni González i Casanova Q9013059 legelari
abokatu
katedradun
José María de Mena Álvarez Q9014536 legelari
unibertsitateko irakasle
idazle
Presentació del Manifest de Suport (17891385611).jpg
Manuel Oltra Q9028011 orkestra zuzendari
irakasle
musikagile
Manuel Oltra i Ferrer.tif
Salvador Gabarró i Serra Q9073025 enpresaburu
ingeniari
Salvador Gabarró, 23 de maig de 2011.jpg
Isidre Fainé i Casas Q11683737 bankari
Isidre Fainé 2014b (cropped).jpg
Carles Sumarroca i Coixet Q11912438 enpresaburu
Intervenció del president de FemCAT, Carles Sumarroca, en els Dinars Cambra, 14 de maig de 2012 (cropped).jpg
Helena Cambó i Mallol Q11925350 mezenas
Joan Rosell i Sanuy Q11927921 geologo espainiarra geologo
Joan Rosell Sanuy, Creu de Sant Jordi 2010.jpg
Jordi Gumí i Cardona Q11928308 argazkilari espainiarra argazkilari
J. Gumí a l'Acadèmia Vila 1966.jpg
Josep Fornas i Martínez Q11928580 enpresaburu
politikari
editore
Maria Pàrraga i Escolà Q11935472 pedagogo
Maria Tersa i Miralles Q11935494 irrati-esatari
Maria Àngels Falqués Q11935505
María Dolores Juliano Corregido Q11935757 unibertsitateko irakasle
antropologo
idazle
Mariadoloresjuliano.jpg
Montserrat Carulla i Font Q11937520 enpresaburu
Teresa Maria Castanyer i Bachs Q11951594 hizkuntzalari
filologo
itzultzaile
Tomàs Gil i Membrado Q11952089 musikagile espainiarra musikagile
Tomàs Gil i Membrado.JPG
Jordi Porta i Ribalta Q15587672 filosofo
kultura-ekintzaile
Les proves prohibides pel Suprem, al descobert 004 (47736182212) (cropped).jpg
Jaume Alsina i Calvet Q16165289 enpresaburu
albaitari
Josep Maria Codina i Vidal Q16188952 fisikari espainiarra fisikari
Joaquim Díaz i Muntané Q16190749 bikoizle
aktore
Teresa Juvé Acero Q16943157 pedagogo
idazle
David Moner Codina Q17034093 legelari
abokatu
DAVID MONER.JPG
Maria Lluïsa Ferrer i Martínez Q17044785 pedagogo espainiarra pedagogo

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Mesedetako ordena Q770186
Casino Unió Comercial Q11912947
Casino Unió Comercial (Vilafranca del Penedès) - 1.jpg
Esbart Català de Dansaires Q11919681
Esbart Català de Dansaires (1912).jpg
Memorial dels Treballadors de Seat Q11936444
Societat Coral La Badalonense Q11950006
Societat Coral La Badalonense.jpg
Unió Catalana d'Hospitals Q11953998
Association of Teachers Rosa Sensat Q15952985
Seu Associació de Mestres Rosa Sensat.jpg
Casa catalana de Zaragoza Q16187694
Col·legi de Notaris de Catalunya Q18005146
Raval - Carrer Notariat.JPG
Federació de Grups Amateurs de Teatre de Catalunya Q19714464

2009[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Ana María Matute Q235403 eleberrigile
idazle
haur literatura idazle
Ana María Matute.jpg
Manuel de Solà-Morales Rubió Q2088275 arkitekto
hirigile
katedradun
Manuel de Solà-Morales - Creu de Sant Jordi 2009.jpg
Santiago Dexeus i Trias de Bes Q3472871 mediku
ginekologo
unibertsitateko irakasle
Éliane Thibaut-Comelade Q8774815 sukaldari
idazle
irakasle
Eliane Comelade - Comédie du Livre 2010 - P1390613.jpg
Joan Coscubiela Q9011897 politikari
sindikalista
abokatu
Comparecencia de Joan Coscubiela en el Congreso de los Diputados (14-05-2012).jpg
José María Muriá Q9014462 idazle
unibertsitateko irakasle
José María Murià 2016 (cropped).jpg
Maria Asunción Català Q9029943 Matematikari eta astronomo katalana matematikari
astronomo
unibertsitateko irakasle
ikertzaile
Maria Assumpció Català i Poch (MUNCYT, Eulogia Merle).jpg
Juan Sabater-Tobella Q11041534 zientzialari
farmazialari
Isak Andic Q11043959 enpresaburu
Isak Andic i Ermay.jpg
Adriana Casademont i Ruhí Q11904207 enpresaburu
Cristóbal Colón Palasí Q11916150 enpresaburu
psikologo
Feliu Matamala i Teixidor Q11921770 liburu-saltzaile
kultura-ekintzaile
industrial designer
enpresaburu
Jaume Canyameres i Cortàzar Q11927249 ekonomialari
kultura-ekintzaile
CanyameresBibliotecaGuerra.jpg
Josep Colomer i Maronas Q11928522 kultura-ekintzaile
Josep Maria Pujol i Gorné Q11928742 enpresaburu
Josep Tarragó i Colominas Q11928942 albaitari espainiarra albaitari
Juana Martín Martín Q11929328
Myrtha/Beatriz Casanova Mederos Q11938153 enpresaburu
filologo
Suk Man Yu Q11950476
Lluís Barraquer i Bordas Q16175226 mediku
katedradun
Lluís Barraquer Bordas.jpg
Isabel Arqué Gironès Q16334659 idazle espainiarra idazle
pedagogo
Enric Frigola i Viñas Q17030224 kazetari espainiarra kazetari
Teresa Roca i Formosa Q17036645 kultura-ekintzaile
Teresa Roca (2).jpg
Neus Sanmartí i Puig Q17036760 pedagogo
katedradun
kimikari
Maria Teresa Giménez i Morell Q17044805 musikologo
pedagogo
Manuel Pousa Engroñat Q19300995 apaiz
ekintzaile sozial
politikari
Pousa3.jpg

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Museo Geológico del Seminario de Barcelona Q6034557
Facultat Filosofia URL.JPG
Caixa Sabadell Q8254945
Caixa Sabadell, sede central.JPG
Fundación Carl Faust Q11016684
Antic Gremi de Traginers d'Igualada Q11905723
Esbart Manresà de Dansaires Q11919685
Fundació Ajuda i Esperança Q11923241
Alfonso Comín Foundation Q11923242
Fundació Catalana Síndrome de Down Q11923251
Premi Iluro de Monografia Històrica Q15972140
Casino de Vic Q16187886
Fils et Filles de Républicains Espagnols et Enfants de l'Exode Q20100572
Gremi de Flequers de Barcelona Q20100684

2008[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2008an Creu de Sant Jordi eman zioten Empar Pinedari eta Jordi Petiti, baina sari horri uko publikoa egin ziotenn 2011n.[7]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Mercè Sala i Schnorkowski Q1829555 politikari
ekonomialari
Jordi Dauder Q2388148 aktore
idazle
antzerki zuzendari
telebista-aktore
JordiDauder EnricMajó1.jpg
Josep Maria Socías Q3323586 politikari espainiarra politikari
Antoni Lloret i Orriols Q5647098 zientzialari
idazle
fisikari
Nolasc Acarín i Tusell Q6044507 mediku
unibertsitateko irakasle
idazle
Anna Tarrés i Campà Q8200133 swimming coach
igerilari
politikari
Anna Tarrés i Campa.JPG
Jaume Cela i Ollé Q11684540 idazle
haur literatura idazle
Jordi Petit Q11685323 idazle espainiarra idazle
(Jordi Petit) Pedro Sánchez preside el acto 'Orgullo de nuestra diversidad'.jpg
Anna Maleras Q11905650 koreografo
dantzari
Empar Pineda Q11919201 LGBT ekintzaile
Empar Pineda 2010.jpg
Enric Piquet i Miquel Q11919342 saskibaloi jokalari espainiarra saskibaloi jokalari
kirol-zuzendari
Enric Piquet Miquel.jpg
Francina Boris i Codina Q11922932 kazetari
irrati-esatari
Jacint Ros i Hombravella Q11927077 ekonomialari
abokatu
katedradun
saiakeragile
Jaume Arenas i Mauri Q11927227
Jaume Sobrequés i Callicó Q11927366 historialari
museologo
politikari
unibertsitateko irakasle
Jaume Sobrequés.jpg
Joaquima Júdez i Fageda Q11928145 mediku
pedagogo
katedradun
psikologo
Acte d'homenatge a la Dra. Joaquima Júdez a Sabadell 01 (cropped).jpg
Jordi Peix i Massip Q11928340 ingeniari
Josep Maria Massons i Esplugas Q11928725 mediku
Montserrat Estil·les Torrente Q11937528 pedagogo espainiarra pedagogo
Ricardo Fornesa Q11945533 legelari
abokatu
bankari
Rosa Serra Q11946292 eskultore espainiarra eskultore
Josep Cassú i Serra Q16187931 musikari
musikagile
Francesc Codina i Castillo Q16188949 politikari
abokatu
funtzionario
Eulalia Lledó Q18564901 filologo
literatura-kritikari
idazle
hiztegigile
Eulalia Lledó.jpg

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Catalan Federation of Tennis Q6435013
Ateneu Igualadí de la Classe Obrera Q8207993
Ateneu Igualadí de la Classe Obrera.JPG
Ateneu Agrícola Q11907106
L'Ateneu (Sant Sadurní d'Anoia) - 1.jpg
Mútua dels Enginyers de Catalunya Q11938284
Mútua de Terrassa Q11938285 ospitalea Espainian
082 Mútua de Terrassa.jpg
Secretariat d'Escola Rural Q11948005
Associació Pro-Memòria als Immolats per la Llibertat a Catalunya Q16172042
Monument als Immolats per la llibertat a Catalunya.jpg
Consorci de Salut i Social de Catalunya Q16189780
Hospital Universitari Dexeus Q20102153 ospitalea Espainian
2017 Hospital Universitari Quiron Dexeus.jpg

2007[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Francesc Xavier Ciuraneta i Aymí Q282937 apaiz katoliko
Mons. Ciuraneta (30277913443).jpg
Jordi Solé Tura Q527326 politikari
idazle
unibertsitateko irakasle
abokatu
legelari
itzultzaile
(Solé) Rosa Conde en la rueda de prensa posterior al Consejo de Ministros con el ministro de Cultura (cropped).jpeg
Ventura Pons Q2399329 zinema zuzendari
gidoilari
antzerki zuzendari
Ventura Pons amb el director del FICG, Iván Trujillo, el director de l'Institut Ramon Llull, Manuel Forcano, i el director de l'àrea Audiovisual de l'ICEC, Francisco Vargas.jpg
Carles Duarte i Montserrat Q3658886 poeta
hizkuntzalari
itzultzaile
idazle
politikari
2014 Premis Nacionals Cultura 2951 resize.jpg
José Manuel Lara Bosch Q6475044 enpresaburu
editore
Lara Bosch en el palacio de la Moncloa (2005).jpg
Jorge Wagensberg Q11040305 idazle
unibertsitateko irakasle
fisikari
ikertzaile
Jorge Wagensberg- Diada de Sant Jordi 2014 a Barcelona (52) (cropped).JPG
Xavier Vinader Q11705391 kazetari
idazle
Xavier Vinader 2012 (cropped).jpg
Àngel Casas i Mas Q11705514 kazetari
idazle
telebista aurkezle
Angel Casas.JPG
August Gil Matamala Q11907213 abokatu
giza eskubideen aldeko ekintzaile
August Gil i Matamala (2021).png
Maria Rosa Virós i Galtier Q11935478 legelari
abokatu
unibertsitateko irakasle
Rosa Maria Estrany Llorens Q11946284 gizarte-langile
Rosa Novell Q11946288 aktore
antzerki zuzendari
eszenografo
Rosa Novell.jpg
Teresa Duran Q11951588 idazle
irrati-esatari
haur literatura idazle
Núria Pompeia Vilaplana i Boixons Q12264965 kazetari
idazle
literatura-kritikari
marrazkilari
umorista grafiko
Maria Antònia Oliver Cabrer Q13457151 idazle
itzultzaile
literatura-kritikari
zientzia-fikzio idazle
haur literatura idazle
gidoilari
Antoni Albalat i Maria Antònia Oliver 2007.jpg
Victoria Sau Q15899334 idazle
psikologo
katedradun
haur literatura idazle
Victòria.JPG
Eduard Bajet i Royo Q16173632 legelari
abokatu
katedradun
unibertsitateko irakasle
idazle
magistratu
Sara Maria Blasi i Gutiérrez Q16178246 pedagogo
politikari
Ricard Torrents i Bertrana Q16946130 idazle espainiarra idazle
Josep Lluís Fernández i Padró Q19300440 suhiltzaile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
CN Barcelona Q856354
Club Natació Barcelona.jpg
Bressola Q3176508
La bressola.jpg
Casal dels Infants Q11906957
Casal dels Infants Raval.JPG
Associació Catalana per la Infància Maltractada Q11906969
FaPaC Q11921454
Manifestació a favor de la sisena hora.jpeg
Toy museum of Catalonia Q17043801
164 Museu del Joguet (Gran Hotel París), façana de la Rambla.jpg
Asociación Catalana de Víctimas de Organizaciones Terroristas Q20100297
Els Pastorets de l'Ametlla de Merola Q20101429
303-pastorets primers dels anys 1980..JPG
La Principal d'Amsterdam Q20101545
Som - Fundació Catalana Tutelar Q20101862

2006[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Johan Cruyff Q17163 futbolari
futbol entrenatzaile
Johan Cruijff (1974).jpg
Franz-Paul Decker Q65821 orkestra zuzendari
Holland Festival in De Doelen te Rotterdam van start, Bestanddeelnr 919-2480.jpg
Elisabeth Eidenbenz Q124448 irakasle
erizain
Elisabeth Eidenbenz 1941.jpg
Isabel Coixet Q232273 zinema zuzendari
gidoilari
itzultzaile
idazle
Premios Goya 2018 - Isabel Coixet (cropped 2).jpg
Josep Maria Andreu Q285513 poeta
idazle
Manuel Castells Q310161 Profesor
Ministro
soziologo
filosofo
idazle
Manuel Castells 2020 (cropped).jpg
Andreu Mas-Colell Q385512 ekonomialari
politikari
unibertsitateko irakasle
Andreu Mas i Colell.jpg
Joan Massagué Solé Q462775 farmakologo
farmazialari
unibertsitateko irakasle
biokimikari
ikertzaile
Joan Massagué, PhD, Chair of the Cancer Biology and Genetics Program at Memorial Sloan-Kettering Cancer Center; Howard Hughes Medical Institute investigator.jpg
Barbara Hendricks Q807482 aktore
abeslari
opera abeslari
jazz musikari
Barbara Hendricks par Claude Truong-Ngoc mars 2016.jpg
Josu Jon Imaz Q953601 kimikari
politikari
Josu-Jon-Imaz.jpg
Antonia Adroher Pascual Q1708700 pedagogo
politikari
Antonia Adroher ca. 1922.jpg
Robert Hughes Q1811222 arte-historialari
idazle
arte-kritikari
telebista aurkezle
kontalari
gidoilari
Jordi Cervelló Q2090080 musikagile
pedagogo
Anna Balletbò i Puig Q2388908 politikari
kazetari
abokatu
Anna Balletbò a la Inauguració de la XVI trobada deconomia a SAgaró, 21 doctubre de 2011.jpg
Joan Colom Q2546033 argazkilari espainiarra argazkilari
Joan Colom i Altermir al MACBA.jpg
Toti Soler Q2618737 gitarra-jotzaile
musikagile
classical guitarist
kantugile
Toti Soler en Instituto Cervantes.jpg
Ana Maria Moix Q2844993 idazle katalana idazle
itzultzaile
haur literatura idazle
poeta
Carmen Balcells Q2939595 editore
literatura-agente
Carmen Balcells.jpg
Ricard Pérez Casado Q3066472 politikari
ekonomialari
Ricard Pérez Casado.jpg
Josep Fontana Lázaro Q3087837 historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
El historiador Josep Fontana (cropped).jpg
Josep Maria Mestres Quadreny Q3098833 musikagile espainiarra musikagile
Antoni Tàpies, Maria Lluïsa Borràs, Josep Maria Mestres Quadreny i Joan Brossa (cropped).jpg
Narcís Serra Q3178484 politikari
ekonomialari
Narcís Serra i Serra - 001.jpg
Vicente Rojo Q3753365 eskultore
margolari
diseinatzaile
ilustratzaile
Vicente Rojo Almazán.jpg
Odón Elorza Q4892191 politikari espainiarra politikari
saltzaile
abokatu
Odón Elorza ensayando la defensa de la candidatura de San Sebastián para Capital Europea de la Cultura en el Centro cívico de Intxaurrondo.jpg
Domènec Fita i Molat Q4892859 eskultore
margolari
Domenec Fita, 1991.jpg
Salvador Fà i Llimiana Q5492510 koreografo
Joana Raspall i Juanola Q5931584 Kataluniako idazlea, liburuzaina liburuzain
poeta
idazle
Joana Raspall i Juanola.jpg
Antonina Rodrigo Q8201111 idazle
biografo
Antonina Rodrigo.jpg
Antonio Franco Estadella Q8201230 kazetari
unibertsitateko irakasle
Antonio Franco Acte Medalla Enric Truñó 8632.jpg
Beatriz de Moura Q8245240 editore
itzultzaile
Carme Solé Vendrell Q8338642 idazle
haur literatura idazle
ilustratzaile
margolari
marrazkilari
Carme Solé.jpg
Enrique Badosa Q8776094 idazle
itzultzaile
Javier Godó Muntañola Q9011230 enpresaburu
Javier Godó Muntañola.jpg
Joaquim Marco Q9012154 poeta espainiarra poeta
Miguel Beato del Rosal Q9032655 mediku
Miguel Beato.jpg
Miquel Roca Q9033511 politikari
abokatu
unibertsitateko irakasle
legelari
Miquel Roca i Junyent.jpg
Oriol Maspons Q9053100 argazkilari espainiarra argazkilari
Pilar Aymerich i Puig Q9059602 argazkilari
fotokazetari
Pilar Aymerich4.jpg
Tomàs Alcoverro i Muntané Q9088232 kazetari
foreign correspondent
legelari
Tomasalcoverrooctubre2017.jpg
Francesc Abel i Fabre Q11013986 mediku
José Monleón Bennácer Q11034811 idazle
antzerki zuzendari
Josefina Castellví Q11037464 zientzialari
biologo
ozeanografo
idazle
unibertsitateko irakasle
Josefina Castellví a Medalla Or Generalitat 2014 7092 resize.jpg
Andreas Schleef Q11905489 enpresaburu
Antón Pont i Amenós Q11906144 enpresaburu
Carmel Rosa Baserba Q11912512 sindikalista
kazetari
Daniel Fortuny i Pons Q11916570 apaiz
Eulàlia Duran i Grau Q11921227 historialari
literatura historialari
Jaime Arias Zimerman Q11927121 kazetari espainiarra kazetari
Jaume Tomàs i Sabaté Q11927377 enpresaburu
Jean-François Coche Q11927435
Joan Argenté i Artigal Q11927595 idazle
abokatu
Joan Argenté Artigal 2.jpg
Manuel Castellet i Solanas Q11934939 katedradun
matematikari
Manuel Castellet.jpg
Maria Lluïsa Oliveda Puig Q11935459 aktore espainiarra aktore
antzerki zuzendari
Marina Subirats Q11935544 soziologo
politikari
Marina Subirats 3.JPG
Roser Bofill i Portabella Q11946303 kazetari espainiarra kazetari
Santiago Alcolea i Gil Q11947671 unibertsitateko irakasle
idazle
arte-historialari
katedradun
historialari
Sebastià Sorribas i Roig Q16946003 idazle espainiarra idazle
Lluís Martí Bielsa Q17033195 politikari espainiarra politikari
aktibista
Erresistentziaren kide
Preso politiko
Lluís Martí Bielsa.png
Raúl Padilla López Q17034842
Ramon Saladrigues i Fernández Q17036729 editore
Sebastià Salvadó Plandiura Q17036730 enpresaburu
Josep Fradera i Soler Q17044797 kultura-ekintzaile
antzerkigile
Maria Antonia Canals Q18222422 maisu/maistra
matematikari
irakasle
pedagogo
katedradun
Josep Vicente Romà Q19300722 politikari
kultura-ekintzaile
zutabegile
Retrat de Josep Vicente el 1989.jpg

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Maternité suisse d'Elne Q3298467
Maternité Suisse (Elne - 66 - France).jpg
Agrupació Fotogràfica de Catalunya Q11481986
Associació Catalana de la Premsa Comarcal Q11906964
Associació de Familiars de Represaliats pel Franquisme Q11907019
Associació per a la recuperació de la memòria històrica de Catalunya Q11907031
Circ Raluy Q11913897
The Spanish Circus (4202685225).jpg
Col·legi d'Advocats de Sabadell Q11914781
Col·legi d'Advocats de Sabadell.jpg
Institut d'Estudis Vallencs Q11926737
Associació d'Actors i Directors Professionals de Catalunya Q16171909
Cambra Oficial de Comerç i Indústria de Manresa Q16183548
Centre Catòlic de Blanes Q16188408
Institut de l'Empresa Familiar Q17606831
Xiquets de Reus Q18697035
Col·legi Oficial de Veterinaris de Lleida Q20100426

2005[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Federico Mayor Zaragoza Q457158 biokimikari
politikari
unibertsitateko irakasle
diplomazialari
farmazialari
idazle
poeta
Federico Mayor Zaragoza 1-1.jpg
Rosa Regàs Q537999 idazle
gidoilari
enpresaburu
editore
itzultzaile
kazetari
Rosa Regàs 2014.jpg
Esther Tusquets Q538708 idazle
argitaratzaile
enpresaburu
saiakeragile
Esther Tusquets.jpg
Ángeles Santos Torroella Q2574020 margolari
ilustratzaile
artista grafiko
Signatura Ángeles Santos Torroella.jpg
Matilde Salvador i Segarra Q3132610 musikagile
abeslari
margolari
musikologo
Joan Solà Cortassa Q3179620 hizkuntzalari
filologo
unibertsitateko irakasle
idazle
erromanista
Joan Solà.jpg
Neus Català Q4855901 politikari
erizain
Neus Catala 7491 resize.jpg
Joaquim Bonal de Falgàs Q5931662 farmazialari
Josep Pernau i Riu Q6685510 kazetari espainiarra kazetari
Anna Cabré i Pla Q8200101 unibertsitateko irakasle
geografo
Anna Cabré i Pla (2019).jpg
Biel Mesquida Amengual Q8247736 idazle espainiarra idazle
Elisabeth Galí i Camprubí Q8774913 diseinatzaile
arkitekto
landscape architect
hirigile
unibertsitateko irakasle
18 Manifest de Barcelona, de Beth Galí, Rambla de Catalunya.jpg
Fàtima Bosch i Tubert Q8963160 zientzialari
farmazialari
biokimikari
biologo molekular
Fatima Bosch.jpg
Josep Subirats i Piñana Q9014821 ekonomialari
politikari
unibertsitateko irakasle
idazle
Manuel Pertegaz Q9028045 jostun
moda-diseinatzaile
Anna Sanmartí i Sala Q11905658 mediku
Antoni Serra i Ramoneda Q11905974 ekonomialari
katedradun
Antoni Serra Ramoneda.jpg
Gaspar Espuña i Berga Q11923827 enpresaburu
Turismo
Josep Prenafeta i Gavaldà Q11928869 enpresaburu
musikagile
Lluís Puig i Ferriol Q11933660 legelari
María Salvo Q11935479 sindikalista
politikari
aktibista
Maria Salvo.jpg
Maria Rovira i Duran Q11935482 sindikalista
interior architecture
nekazari
26O Llibertat 191026 60444 dc (48979562021) (cropped).jpg
Mercedes Vilanova Ribas Q11936542 historialari espainiarra historialari
Mercedes Vilanova.jpg
Montserrat Aguer Teixidor Q11937514 filologo
idazle
kultura-ekintzaile
erakusketa-komisario
Ramon Guardans i Vallès Q11944599 politikari
legelari
abokatu
Ramon Guardans i Vallès.jpg
Francesc Ferrer i Gironès Q15614015 idazle
politikari
historialari
kultura-ekintzaile
Francesc Ferrer i Girones.jpg
Margarita Nuez Farnos Q17034549 moda-diseinatzaile
Margarita Nuez Farnos creu de Sant Jordi.jpg
Joana Maria Guasp i Mañé Q17044817 maistra espainiarra irakasle
Lluís Marrasé i Meler Q17044862 kazetari espainiarra kazetari
Luis Arribas Castro Q19300913 kazetari espainiarra kazetari
Manuel Lladonosa i Vall-llebrera Q19300973 historialari espainiarra historialari

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Club Natació Sabadell Q788593
Club Natació de Sabadell.jpg
Chemical Institute of Sarrià Q9008733
Institut Químic de Sarrià a la Via Augusta.jpg
Plataforma en Defensa del Ebro Q11699664
Centre Excursionista de Lleida Q11913449
Colegio Público San Jaime de Almoines Q11914776
Dones Juristes Q11917681
Grup Àgata Q11924784
PEN Club of Catalonia Q11939702
Consell de Col·legis de Procuradors dels Tribunals de Catalunya Q16189770
Llotja de Cereals de Barcelona Q17617709
Llotja de Mar Barcelona.JPG
La Salle Cassà Q19715308
Associació de pares de minusvàlids del Baix Camp Q20100300
Jazz Terrassa Q20100768
Venerable Congregació de la Mare de Déu dels Dolors de Besalú Q20102184

2004[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Maruja Torres Q266073 kazetari
idazle
Maruja Torres a València.jpeg
Carme Ruscalleda Q2915953 sukaldariburu
sukaldari
idazle
Carme Ruscalleda by foto-di-matti 2905.jpg
Roser Capdevila i Valls Q3442563 ilustratzaile
haur literatura idazle
Roser Capdevila i Valls.jpg
Agustí Montal Costa Q3497016 enpresaburu
ekonomialari
Agusti Montal 2009 (cropped).jpg
Xavier Amorós Solà Q3570594 poeta
politikari
idazle
Amorós.jpg
Colita (argazkilaria) Q4227907 argazkilari espainiarra argazkilari
artista bisuala
Colita3c.jpg
Lorenzo Gomis Q5490387 kazetari
poeta
idazle
Miguel Núñez González Q5673400 komisario politiko
politikari
Mercè Durfort i Coll Q9031733 unibertsitateko irakasle
biologo
Mercè Durfort i Coll.jpg
Pedro Ruiz Torres Q9057658 historialari
katedradun
Presentació Núria Soriano (30540427066).jpg
Agustí Cohí Grau Q11904394 musikagile
pedagogo
Anna Verga Lluch Q11905662 unibertsitateko irakasle
biologo
Francesc Casares i Potau Q11922725 politikari
labour law specialist
Josep Llobera i Ramon Q11928627 kultura-ekintzaile
Lina Badimón Maestro Q11931953 fisiologo
mediku
unibertsitateko irakasle
Lola Mitjans Perelló Q11933895 kultura-ekintzaile
Lola Mitjans.jpg
Manel Martínez Martínez Q11934853
Marta Estrada Miyares Q11935647 ikertzaile
biologo
unibertsitateko irakasle
Modest Prats i Domingo Q11937156 filologo
katedradun
idazle
teologo
Modest Prats.jpg
Pilar Benejam Arguimbau Q11941618 unibertsitateko irakasle
pedagogo
geografo
idazle
Pilar Malla Escofet Q11941620 politikari espainiarra politikari
Renada Laura Portet Q11945235 idazle frantziarra idazle
Sebastià Piera i Llobera Q11947975 politikari espainiarra politikari
Tomasa Cuevas Q15393505 politikari espainiarra politikari
Josep Vilarasau Salat Q15882373 enpresaburu
ekonomialari
ingeniari
bankari
Carme Sansa i Albert Q17036766 aktore espainiarra aktore
Carme Sansa MHC.jpg
Josep Lluís Sureda i Carrión Q17300776 ekonomialari
katedradun
Manel de la Matta Sastre Q17300777 mendigoizale espainiarra mendigoizale
Xavier Lucaya i Layret Q19302034 mediku
Manel Giménez Valentí Q20100658 ekintzaile sozial

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Xarxa Vives d'Universitats Q1664742
LogoXVU.jpg
Círcol Catòlic Q8353174
Badalona Centre Círcol Catòlic1.jpg
Amical de Catalunya dels Antics Guerrillers Espanyols a França Q11905324
Associació Amics de la Seu Vella de Lleida Q11906956
Club Muntanyenc Sant Cugat Q11914266
Ilustre Colegio Oficial de Médicos (Lérida, Spain) Q11914770
Associació d'Exinternats del Franquisme a Catalunya Q16171945
Casino Menestral Figuerenc Q16187889
568 Casino Menestral Figuerenc, cantonada c. Ample - Peralada.jpg
Cobla La Principal del Llobregat Q16188904
Cooperativa Obrera Tarraconense Q16189822
Tamaia Associació de dones contra la violència familiar Q18008276
Orquestra Nacional Clàssica d'Andorra Q19716069
Love of Lesbian + ONCA-03.jpg
Escola Universitària d'Infermeria Santa Madrona Q20100515

2003[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Sebastià Serrano Farrera Q3391884 idazle
hizkuntzalari
Sebastià Serrano Farrera - 001.jpg
Manuel Riu Riu Q3754302 unibertsitateko irakasle
historialari
idazle
arkeologo
katedradun
Dr. Manuel Riu (1970).jpg
José Ángel Ezcurra Q4892944 kazetari espainiarra kazetari
José Ángel Ezcurra Carrillo.jpeg
María Encarna Roca Trías Q5489053 legelari
magistratu
unibertsitateko irakasle
idazle
(María Encarnación Roca Trías) María Dolores Cospedal recibe al Pleno del Tribunal Constitucional (9014693693) (cropped).jpg
Josep Lladonosa i Giró Q6280468 sukaldari
idazle
Lladonosa.jpg
Carles Viver i Pi-Sunyer Q8263609 unibertsitateko irakasle
legelari
magistratu
idazle
Carles Viver Pi-Sunyer 5927 (cropped).JPG
Climent Garau Arbona Q8346933 farmazialari
politikari
linguistic rights activist
Climent Garau.jpg
Henry Ettinghausen Q9002952 hizkuntzalari
hispanista
Henry Ettinghausen.jpg
Jordi Font i Rodon Q9012673 psikiatra
mediku
JordiFont.jpg
Montserrat de Salvador Deop Q9034916 aktore espainiarra aktore
Montserrat de Salvador.jpg
Núria Tortras i Planas Q9051343 eskultore espainiarra eskultore
Núria Tortras.jpg
Joan Antoni Solans Huguet Q11684860 arkitekto
hirigile
Joan Antoni Solans.jpg
Eduardo Foncillas Casaus Q11918096 diplomazialari espainiarra diplomazialari
Eduardo Foncillas.jpg
Ignasi Aragó i Mitjans Q11926446 mediku
Ignasi Aragó.jpg
Irene Vázquez Mier Q11926842 psikologo espainiarra psikologo
Irene Vázquez.jpg
Jana Balacciu Matei Q11927170 itzultzaile
Jana Balacciu.jpg
Jaume Vilalta i Gonzàlez Q11927384 enpresaburu
legelari
abokatu
editore
Jaume Vilalta.jpg
Joan Palau Francàs Q11927881
Joan Palau.jpg
Jordi Sans i Sabrafen Q11928363 mediku
katedradun
Jordi Sans.jpg
Josep Maria Figueras i Anmella Q11928690 mediku
Josep Maria Figueras.jpg
Pedro Nueno Iniesta Q11940729 ingeniari
Pedro Nueno.jpg
Pere Vicens i Rahola Q11941071 editore espainiarra editore
Pere Vicens.jpg
Ramon Miquel i Ballart Q11944624 enpresaburu
Ramon Miquel.jpg
Romà Sol i Clot Q11946186 historialari
legelari
abokatu
Romà Sol.jpg
Xavier Folch i Recasens Q11955303 enpresaburu
politikari
editore
idazle
Xavier Folch i Recasens cropped.png
Jordi Clos Q15900811 enpresaburu
Clos- Museu egipci- Diada de Sant Jordi 2014 a Barcelona (53).JPG
Joaquim Arenas i Sampera Q16169496 pedagogo
idazle
saiakeragile
Joaquim Arenas.jpg
David Bagué i Soler Q16173458 Luthier
musical instrument maker
David Bagué.jpg
Antoni Bayés i de Luna Q16176038 kardiologo
unibertsitateko irakasle
mediku
ikertzaile
Antoni Bayés.jpg
Marina Bru i Purón Q16180718 kazetari espainiarra kazetari
Marina Bru.jpg
Pere Lluís i Font Q16976774 filosofo
unibertsitateko irakasle
idazle
Pere Lluís.jpg
Pere Llorens i Lorente Q17032536 enpresaburu
Pere Llorens.jpg
Josep Maria Bach i Voltas Q19288667 ingeniari
Josep Maria Bach.jpg
Mercè Pla i Cid Q19301179 aktibista espainiarra aktibista
Mercè Pla.jpg
Narcís Sayrach i Fatjó dels Xiprers Q19301327 historialari espainiarra historialari
Narcís Sayrach.jpg
Simeó Selga i Ubach Q19301883 pediatra
politikari
irakasle
Simeó Selga.jpg
Nadala Batiste Q19516528 aktore espainiarra aktore
Nadala Batiste.jpg
Antoni Mir i Fullana Q19997874 filologo
Antoni Mir.jpg
Ko Tazawa Q20101907 itzultzaile japoniarra itzultzaile
Ko Tazawa.jpg

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Associació d'Escriptors en Llengua Catalana Q2867228
Agrupación de Veteranos del FC Barcelona Q8191792
La Salle Campus Barcelona Q9018931
Copia de vistes salle.jpg
Associació Catalana d'Expresos Polítics del Franquisme Q11906960
Consejo de Colegios de Abogados de Cataluña Q11915329
Consell de Col·legis d'Advocats de Catalunya.jpg
Medicus Mundi Catalunya Q11936313
Taller de Músics Q11950832
El matí de Catalunya Ràdio 32.jpg
Associació Cultural dels Raiers de la Noguera Pallaresa Q16171894
Associació de Publicacions Periòdiques en Català Q16171997
Centre Catòlic de Sants Q16188412
Centre Catòlic de Sants.jpg
Foundation Carulla Q17300780
Associació Comarcal Urgell d'Ajuda al Minusvàlid Q20100298
Foment de la Sardana de Banyoles Q20100580
Associació de Veïns Sant Joan de Llefià-Gran Sol Q21789992
Construcció i Afins de la UGT de Catalunya Q79757852

2002[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Ferran Adrià Q170317 idazle
sukaldari
enpresaburu
sukaldariburu
Ferran Adrià en la presentación de 'Un proyecte per compartir'.jpg
Àlex Crivillé Q249447 motoziklista
race car driver
Alex Criville 1996 Japanese GP.jpg
Jaume Rotés Querol Q500508 mediku
Rotés, Jaume.jpg
Toni Strubell i Trueta Q560037 filologo
idazle
politikari
irakasle
Toni Strubell.jpg
Miguel Poblet Q930189 txirrindulari kataluniarra txirrindulari
Miguel Poblet - Giro d'Italia 1960 - Saint Vincent.JPG
Joan Abelló Q2885405 margolari espainiarra margolari
Abelló'70.jpg
Joan Vernet i Ginés Q3810931 historialari
Arabista
unibertsitateko irakasle
itzultzaile
katedradun
Antoni Deig i Clotet Q8201195 erlijioso
poeta
apaiz katoliko
Francesc Vendrell i Vendrell Q8962224 diplomazialari espainiarra diplomazialari
Francesc Vendrell (6419160837) (cropped).jpg
Jordi Cervós i Navarro Q9012668 mediku
neuropathologist
anatomista
unibertsitateko irakasle
UIC-jordi-cervos.jpg
Francesc Sanuy Gistau Q11922838 politikari
abokatu
Sanuy, Francesc.jpg
Fèlix Martí i Ambel Q11923371 filosofo espainiarra filosofo
Fèlix Martí i Ambel.jpg
Joan Herrero i Manich Q11927746 apaiz
Herrero, Joan.jpg
Josep Lluís Vilaseca i Guasch Q11928642 legelari
politikari
abokatu
Josep Lluís Vilaseca i Guasch.jpg
Josep Maria Puig Doria Q11928738 enpresaburu
Puig Doria, Josep Maria.jpg
Josep Maria Pujol i Artigas Q11928740 enpresaburu
Pujol, Josep M.jpg
Josep Palau i Francàs Q11928842 enpresaburu
Palau, Josep.jpg
Manuel Cabero i Vernedas Q11934934 kapera-maisu
Cabero, Manuel.jpg
Manuel Tobella i Marcet Q11935013 kultura-ekintzaile
Tobella, Manuel.jpg
Marta Corachan i Cuyàs Q11935643
Corachan, Marta.jpg
Martí Vergés Trias Q11935705 ingeniari
katedradun
Vergés, Martí.jpg
Miquel Forrellad Solà Q11936910 enpresaburu
abokatu
idazle
kultura-ekintzaile
Forrellad, Miquel.jpg
Núria Gispert Feliu Q11939103 politikari espainiarra politikari
Albert Om-Nuria Gispert 7773 resize.jpg
Rafael Foguet Ambrós Q11944414 kimikari
Foguet, Rafael.jpg
Salvador Saumoy i Pellicer Q11946790 kultura-ekintzaile
sardana dancer
Salvador Saumoy i Pellicer.JPG
Teresa Rovira i Comas Q11951595 liburuzain
Teresa Rovira a la Biblioteca Popular d'Esparreguera.JPG
Miquel Mascort i Riera Q13565601 legelari
abokatu
kultura-ekintzaile
epaile
Mascort, Miquel.jpg
Renat Llech-Walter Q14535660 esperantista
Llech-Walter, Renat.jpg
Teresa Losada Q14955664
Losada, Teresa.jpg
Narcís-Jordi Aragó i Masó Q16168967 arte-kritikari
kazetari
idazle
abokatu
Aragó, Narcís-Jordi.jpg
Xavier Arumí i Dou Q16171504 abokatu espainiarra abokatu
Arumí, Xavier.jpg
Bartomeu Barceló Pons Q16174763 geografo
Barceló, Bartomeu.jpg
Miquel Boix i Carreras Q16178782 kimikari
Boix, Miquel.jpg
Lluís Gassó i Carbonell Q16942700 poeta espainiarra poeta
Gassó, Lluís.jpg
Dolors Sistac Sanvicén Q16943606 idazle
irakasle
Sistac, Dolors.jpg
Antoni Vives Fierro Q17037103 margolari espainiarra margolari
Vives, Antoni.jpg
Joan Fosas i Carreras Q19299864 koreografo
dantzari
Fosas, Joan.jpg
Jordi Miarnau i Banús Q19300202 enpresaburu
Miarnau, Jordi.jpg
Pilar Mora i Roselló Q19301598 aktibista espainiarra aktibista
Mora, Pilar.jpg

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Castellers de Barcelona Q2941385
Vp10- Festa de Celebració- Entrada.JPG
L'Avenç Q3202751
Círculo Catalán de Madrid Q5667884
Associació Catalana de Municipis i Comarques Q8206931
Entrada a l'edifici de l'Associació Catalana de Municipis.JPG
Revista Jurídica de Cataluña Q9068474
The Passion of Olesa de Montserrat Q11687725
La Passió d'Olesa - Entrada de Jerusalem.jpg
Agrupació Musical Senienca Q11904329
Cercle Catòlic de Gràcia Q11913523
Edifici del Cercle Catòlic de Gràcia.JPG
Federació de Colles de Sant Medir Q11921694
Federació de Municipis de Catalunya Q11921695
La Locomotora Negra Q11930571
Orfeó de Sants Q11939485
Ràdio Olot Q11946444
Ateneu Hortenc Q16172243
Club Tennis de la Salut Q16188892
ASPROS Q20100294
Col·legi Major Universitari La Salle de Barcelona Q20100424
Reial i Venerable Congregació de la Puríssima Sang de Nostre Senyor Jesucrist de Tarragona Q20101660

2001[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Manuel Cusachs i Xivillé Q12759 eskultore espainiarra eskultore
Manuel Cusachs (cropped).jpg
Géza Alföldy Q80258 historian of classical antiquity
epigrafista
unibertsitateko irakasle
Géza Alföldy, 2001 (cropped).jpg
Maria Barbal Q431213 autore
eleberrigile
idazle
haur literatura idazle
Maria Barbal Lesung 2008 Langenau.jpg
Valentí Miserachs Grau Q521464 abesbatza-zuzendari
musikagile
Valentí Miserachs Grau - 2014.JPG
Manuel de Seabra Q926650 autore
esperantista
itzultzaile
idazle
Manuel de Seabra.jpg
Valentín Fuster Carulla Q977751 mediku
kardiologo
idazle
Valentín Fuster (cropped).jpg
Jesús Moncada Q1613179 idazle
itzultzaile
margolari
Jesús Moncada.jpg
Josep Maria Forn Q1847141 zinema zuzendari
aktore
zinema ekoizle
Josep Maria Forn.jpg
Eulalia Vintró Castells Q5476059 politikari
filologo
unibertsitateko irakasle
Eulalia Vintro 7612 resize.jpg
Antoni Pérez i Simó Q5683384 kapera-maisu
enpresaburu
musikagile
orkestra zuzendari
Antoni Pérez.jpg
José de Udaeta Q6294325 koreografo
dantzari
José de Udaeta.jpg
Marta Casals Istomin Q6774099 musika-irakasle
biolontxelista
Marta-casals-istomin-kronberg005.jpg
Joan Rodés Teixidor Q9012051 mediku
Joan Rodés i Teixidor (2015).jpg
Manuel Ribas i Piera Q9028087 arkitekto
hirigile
Manuel Ribas (cropped).jpg
Joan Borràs i Basora Q11684873 aktore espainiarra aktore
Joan Borràs.jpg
Francesc Gurri Serra Q11922765 itzultzaile
geografo
Francesc Gurri.jpg
Frederic-Pau Verrié i Faget Q11923040 arte-historialari
enpresaburu
historialari
artxibozain
arkeologo
editore
Frederic-Pau Verrié.jpg
Jaume Arnella i París Q11927225 abeslari
etnologo
Jaume Arnella.jpg
Joan Bellmunt i Figueras Q11927630 etnografo
Joan Bellmunt.jpg
Lluís Marsà i Abad Q11933639 enpresaburu
Lluís Marsà.jpg
Mirna Lacambra Domènech Q11937030 kultura-ekintzaile
abeslari
Mirna Lacambra.jpg
Pere Ros i Salart Q11941049 enpresaburu
Pere Ros.jpg
Ramon Bagó i Agulló Q11944559 enpresaburu
politikari
RamonBagó.jpg
Thomas N. Bisson Q11951779 historialari
mediebalista
Thomas N. Bisson.jpg
Tomàs Mallol i Deulofeu Q11952087 zinema zuzendari
Tomàs Mallol.jpg
Artur Blasco i Giné Q16178205 musikari espainiarra musikari
El Pont d'Arcalís a Gràcia P1270392.JPG
Carles Cavallé Pinós Q16187494 enpresaburu
unibertsitateko irakasle
idazle
ingeniari
Ccavalle.jpg
Francesc Todó Garcia Q17037033 margolari espainiarra margolari
Francesc Todó.jpg
Joaquim Ramis i Coris Q19300135 mediku
Joaquim Ramis.jpg

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Serra d'Or Q1628196
ONCE Q1750397
Nens del Vendrell Q3338053
Concurs de Castells 2018 (30222485387).jpg
Junta Constructora del Templo Expiatorio de la Sagrada Familia Q9016700
Associació de Components del Regiment Pirinenc núm. 1 de Catalunya Q11907014
Colegio Oficial de Veterinarios de la Provincia de Barcelona Q11914772
Col·legi de Censors Jurats de Comptes de Catalunya Q11914779
Escola Tècnica Professional del Clot Q11919766
Federación Catalana de Baloncesto Q11921652
La Roda d'Espectacles Infantils i Juvenils als Barris Q11930750
Orfeó Manresà Q11939484
Societat Catalana de Pediatria Q11950005
Acadèmia de Ciències Mèdiques de Catalunya i Balears.jpg
Xiquets de Tarragona Q11955410

1991tik 2000ra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2000[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Curt Wittlin Q124315 hizkuntzalari
unibertsitateko irakasle
erromanista
Curt Wittlin.jpg
Anna Lizaran Q447843 antzerki aktore
zinema aktore
Carme Riera Q451764 gidoilari
idazle
unibertsitateko irakasle
saiakeragile
Paris - Salon du livre 2013 - Carme Riera - 003.jpg
Miguel Herrero y Rodríguez de Miñón Q951258 politikari
legelari
Miguel Herrero y Rodríguez de Miñón 2015 (cropped).jpg
Jordi Herralde Grau Q979422 enpresaburu
idazle
editore
Jordi Herralde Grau.JPG
Jordi Sabater Pi Q1387437 primatologist
zoologo
antropologo
unibertsitateko irakasle
Jordi-sabater-pi.jpg
Miquel Esquirol i Clavero Q2736415 politikari espainiarra politikari
Lluís Llongueras Batlle Q2790994 ile-apaintzaile
enpresaburu
eskultore
Armand de Fluvià i Escorsa Q8204576 genealogista
heraldist
historialari
LGBT ekintzaile
DebatICGenHerVexil.jpg
Jean Bécat Q9011846 geografo
katedradun
Joaquim Muntañola Q9012164 idazle
itzultzaile
komikigile
karikaturagile
Lluís Roca-Sastre i Muncunill Q9023354 legelari
Agustí Contijoch i Mestres Q11904395 enpresaburu
politikari
Avel·lí Ibàñez i Sensarrich Q11907374 kultura-ekintzaile
Carme Mateu Quintana Q11912501 kultura-ekintzaile
enpresaburu
Enric Aguadé i Sans Q11919282 mediku
Enric Aguade.jpg
Joan Corominas i Vila Q11927684 enpresaburu
Jordi Mir i Parache Q11928327 filologo
editore
idazle
Josep Maria Solà-Solé Q11928756 Arabista
filologo
idazle
Josep Oriol Panyella i Cortès Q11928836 ekonomialari
kultura-ekintzaile
Lluís Duran i Barrionuevo Q11933598 mediku
Marc Taxonera i Comas Q11935225
Maria Dolors Coll i Vendrell Q11935429
Marie-Claire Zimmermann Q11935540 filologo
Pere Gol i Teixidor Q11940978 saskibaloi jokalari espainiarra saskibaloi jokalari
saskibaloi entrenatzaile
Víctor Grífols i Lucas Q11955035 farmazialari
kimikari
Víctor Torres i Perenya Q11955050 politikari
zutabegile
aseguru-artekari
Jordi Alumà i Masvidal Q16165466 margolari espainiarra margolari
marrazkilari
kartelgile
2008 Jordi Alumà DSC 3997 2.jpg
Jaume Casajoana i Roca Q16187739 abokatu
politikari
unibertsitateko irakasle
Jaume Casajoana i Erika Daunert.jpg
Núria Llimona i Raymat Q16861863 margolari espainiarra margolari
artista bisuala
Ramon Trias i Rubiès Q17278948 mediku
Manuel Mundó i Marcet Q19257138 historialari
artxibozain
Joan Gaspart Bonet Q19299870 enpresaburu
Josep Antoni Oriol Novellas Q19300286 aktibista espainiarra aktibista
Josep Maria Jarque i Jutglar Q19300488 pedagogo espainiarra pedagogo
Josep-Maria-Jarque.jpg
Josep Ruaix i Vinyet Q19300670 hizkuntzalari
idazle
poeta
Josep Ruaix i Vinyet.JPG
Manuel Esqué i Montseny Q19300952 apaiz
Simeó Miquel i Peguera Q19301881 legelari
abokatu
Esperança Martí i Salís Q20101107
Silvestra Moreno i García Q20101243

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
The Company of Our Lady Mary Q2275434
Lestonnac1.jpg
ETSEIB Q2750060
ETSEIB.JPG
Diari de Vilanova Q5271838
Ràdio Associació de Catalunya Q9071531
Associació d'Amics de Sant Pere de Ponts Q11907001
Federació de Cors de Clavé Q11921692
Federació de Cors de Clavé - Façana 02.jpg
Moviment Rialles de Catalunya Q11937742
Honorable Col·legi de Cerers Q17606437

1999[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Rafael Alberti Q118936 poeta
antzerkigile
ilustratzaile
politikari
idazle
aktore
margolari
Rafael Alberti 1978-10-01.jpg
Rafael Moneo Q311692 arkitekto espainiarra arkitekto
Rafael Moneo 2011 (cropped).jpg
Antonio Colinas Q322428 autore
kazetari
idazle
itzultzaile
poeta
Raimon Pannikar Q457950 filosofo
teologo
idazle
unibertsitateko irakasle
apaiz katoliko
Raimon Panikkar.jpg
Antonio Gades Q561048 dantzari
koreografo
gidoilari
ballet-irakasle
ballet dantzari
aktore
Antonio Gades statue in Havana Vieja.jpg
Xavier Rubert de Ventós Q840587 politikari
filosofo
idazle
unibertsitateko irakasle
Xavier Rubert de Ventós (cropped).jpg
Carles Santos Ventura Q1041656 argazkilari
poeta
musikagile
zinema zuzendari
piano-jotzaile
aktore
Carles-santos-profil.jpg
Vicente Ferrer i Moncho Q2720160 misiolari
filantropo
enpresaburu
Pere Portabella Q2744679 zinema ekoizle
zinema zuzendari
politikari
idazle
gidoilari
Pere Portabella.jpg
Joan Guinjoan Q3038778 musikagile
piano-jotzaile
Joan Guinjoan.jpg
Francisco Rovira Beleta Q3081948 gidoilari
zinema zuzendari
zinema ekoizle
Francesc Rovira Beleta.tif
Isabel-Clara Simó Q3090588 idazlea, kazetaria, politikaria kazetari
idazle
Isabel-Clara Simó - 001.jpg
John Elliott Q4895274 Aro Modernoko historialari
historialari
unibertsitateko irakasle
hispanista
Joaquim Barraquer Moner Q5931745 unibertsitateko irakasle
oftalmologo
mediku
Joaquim Barraquer.jpg
José Juan Pintó Ruiz Q5940869 legelari
abokatu
dekano
idazle
PINTO RUIZ JOSE J.jpg
Antònia Vicens Q8201990 eleberrigile
haur literatura idazle
Estanislau Torres i Mestres Q8843116 idazle espainiarra idazle
Joaquim Molas Q9012158 unibertsitateko irakasle
literatura historialari
idazle
filologo
literatura-kritikari
Joaquim Molas.jpg
Martí Boada i Juncà Q9029736 geografo
katedradun
idazle
Boada.jpg
Leopoldo Pomés Q11048636 argazkilari
itzultzaile
Mercè Bruquetas i Lloveras Q11692111 aktore espainiarra aktore
Montserrat Vayreda Q11693579 idazle
poeta
Bernard Lesfargues Q11909161 itzultzaile
idazle
Biblioteca Bernard Lesfargues IMG 6217 (16153499500) (cropped).jpg
Climent Forner i Escobet Q11914122 poeta
idazle
Mossèn Climent Forner entre llibres.JPG
Jill R. Webster Q11927554 hizkuntzalari
kultura-ekintzaile
Johannes Hösle Q11928221 itzultzaile
hizkuntzalari
Jordi Llimona i Barret Q11928317
Jordi Pàmias i Grau Q11928353 poeta
idazle
unibertsitateko irakasle
saiakeragile
Jordi Pàmias (2005).jpg
Josefina Matamoros Q11928409 historialari espainiarra historialari
Josep Maria Rovira Belloso Q11928748 apaiz
teologo
Maria Teresa Barata i Gual Q11935485 pedagogo
editore
Màrius Sampere Q11938194 poeta
idazle
Màrius Sampere.JPG
Pere Miró Plans Q11941013 farmazialari
kimikari
Anna Ricci Q15401768 abeslari espainiarra abeslari
Antoni Vila Casas Q15623882 enpresaburu
Antoni Vila Casas 7609 resize.jpg
Rafael Caria Q16187452 poeta
Rafael caria.jpg
Josep Altet i Font Q17028587 kultura-ekintzaile
José Luis Ortega Monasterio Q17300710 musikagile
militar
kantugile
Antoni Subias i Fages Q19289068 mediku
Leopold Rodés Castañé Q21057414 enpresaburu
abokatu
Leopoldo Rodés Castañé.png

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Catalan Institute of Natural History Q1843224
Real Club de Tenis Barcelona Q3781022
Agrupació de Supervivents de la Lleva del Biberó-41 Q11904340
Coordinadora de Tallers per a Minusvàlids Psíquics de Catalunya Q11915505
Federació Catalana de Patinatge Q11921653
Federació d'Associacions de Gent Gran de Catalunya Q11921683
Lliga Espiritual de la Mare de Déu de Montserrat Q11932330
Revista Econòmica de Catalunya Q11945429
Associació de Paràlisi Cerebral Q16171958
Official College of Doctors and Graduates in Philosophy, Arts and Sciences of Catalonia Q16191009
Fundació Esclerosi Múltiple Q17605242

1998[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Michael Porter Q272146 ekonomialari
ingeniari mekaniko
ingeniari aeroespazial
Michael Porter.jpg
Joan Creus Q642585 saskibaloi jokalari
entrenatzaile
Luis del Olmo Q712483 kazetari espainiarra kazetari
LuisdelOlmo.jpg
Montserrat Abelló i Soler Q724083 poeta
idazle
itzultzaile
03.- Montserrat Abelló.jpg
Xavier Miserachs Q1338236 argazkilari
fotokazetari
Autorretrat Xavier Miserachs.jpg
Peret Q1388730 abeslari
musikagile
aktore
gitarra-jotzaile
Aankomst Spaanse zanger Peret op Schiphol, Peret met gouden plaat, Bestanddeelnr 925-1521.jpg
Manuel Anglada i Ferran Q1891412 autore
idazle
Francesc de Paula Burguera Q2382539 kazetari
idazle
politikari
poeta
antzerkigile
saiakeragile
enpresaburu
Francesc de P. Burguera.jpg
Iñaki Gabilondo Q2503959 kazetari
irrati-esatari
telebista aurkezle
idazle
Iñaki Gabilondo by Gonzalo Merat.jpg
Forges Q3242789 editorial cartoonist
komikigile
karikaturagile
zinema zuzendari
Antonio Fraguas Forges.jpg
Gabriel Janer Manila Q4894237 antropologo
idazle
Gabriel Janer Manila (2005).jpg
Manuel Ausensi Q6752428 opera abeslari espainiarra opera abeslari
Gregori Mir Mayol Q8965058 historialari
politikari
abokatu
Joan Colomines i Puig Q9011887 idazle
politikari
mediku
Joan Echevarria Puig Q9015470 enpresaburu
Montserrat Gudiol Q9034903 margolari katalana margolari
Ramon Torrella i Cascante Q9066305 apaiz katoliko
Víctor Moro Rodríguez Q10986161 ekonomialari
politikari
Victor Moro.jpg
Gerard Claret i Serra Q11018280 biolin-jotzaile andorratarra biolin-jotzaile
Maria Girona i Benet Q11690955 margolari espainiarra margolari
Irarle
Bookplate collector
Mary Ann Newman Q11691375 hizkuntzalari
itzultzaile
irakasle
Presentacio-private-life (6) (24162022913).jpg
Andreu Ribera i Rovira Q11905529 enpresaburu
legelari
politikari
abokatu
Anton Sala-Cornadó Q11905773 poeta
idazle
kultura-ekintzaile
Aurora Díaz-Plaja i Contestí Q11907293 liburuzain
idazle
itzultzaile
haur literatura idazle
Esteve Polls i Condom Q11921006 antzerki zuzendari
aktore
Francesc Miñana i Armadàs Q11922791 pedagogo espainiarra pedagogo
Giuseppe Edoardo Sansone Q11924295 unibertsitateko irakasle
erromanista
Joan Llorens i Carrió Q11927789 enpresaburu
industria-ingeniari
Joseph Gulsoy Q11929018 hizkuntzalari kanadarra hizkuntzalari
Mercè Diogène Guilera Q11936551 margolari
tapestry weaver
Narcís Bonet Q11938387 musikagile frantziarra musikagile
Pascual Iranzo i Oliete Q11940415 ile-apaintzaile espainiarra ile-apaintzaile
Josep-Delfí Guàrdia i Canela Q14917798 legelari
abokatu
magistratu
unibertsitateko irakasle
Heinrich Bihler Q16177761 filologo
unibertsitateko irakasle
erromanista
Francesc Cabana Q16181931 abokatu
historialari
idazle
ekonomialari
bankari
Francesc Cabana.JPG
Joaquim Mallafrè i Gavaldà Q16943214 hizkuntzalari
itzultzaile
Alexandre Masoliver Q17033521 eliza-historialari
Alexandre Masoliver.jpg
Josep Ventosa i Palanca Q17037075 legelari
abokatu
Antoni Pelegrí i Partegàs Q19289801 legelari
abokatu
Carles de Montoliu i Carrasco Q19290070 enpresaburu
kultura-ekintzaile
Joan Lluís i Pallarès Q19299897 etnologo
idazle
folklorista
Joanlluis.jpg
Josep Maria Freixes i Cavallé Q19300480 enpresaburu

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
IESE Business School Q705316
IESE Campus.jpg
North American Catalan Society Q1325553
Amics dels Jardins Q11905327
Col·lecció Clàssics del Cristianisme Q11914751
Fundació Noguera Q11923279
Raval - Carrer Notariat.JPG
Hospital de la Santa Creu de Vic Q11926107 ospitalea Espainian
Vic hosp.SantaCreu IPA24538 0362 resize.jpg
Robafaves Llibres SCCL Q11945775
Amics dels Museus de Catalunya Q16165941
Palau de la Virreina - Pati interior.JPG
Cobla la Principal d'Olot Q16188901
Federació Catalana de Hockey Q20100550
Colegio Oficial de Médicos de Tarragona Q20101180
Col·legi Oficial de Metges de Tarragona, Colegio Oficial de Médicos de Tarragona.jpg

1997[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Victor Mora Q552433 Komiki-gidoilaria eta idazlea komiki gidoilari
idazle
character designer
itzultzaile
Marta Pessarrodona i Artigues Q724063 poeta
idazle
literatura-kritikari
feminista
Marta Pessarrodona, Göteborg Book Fair 2014 (crop).jpg
Josep Maria Benet i Jornet Q1008502 antzerkigile
gidoilari
idazle
BenetiJornet MAE 313002-2.tif
Ramón Margalef Q1366988 botanikari
limnologist
ekologo
unibertsitateko irakasle
zoologo
idazle
ekintzaile ekologista
Ramon Margalef.jpg
Joan Veny i Clar Q3179626 hizkuntzalari
dialectologist
unibertsitateko irakasle
Joan Veny i Clar.jpg
Jordi Nadal i Oller Q3183753 historialari
ekonomialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Marta Mata Q3398832 pedagogo
politikari
haur literatura idazle
Marta Mata 2006 Reunión en el Senado de la diputadas y senadoras de la Legislatura Constituyente.jpg
Vicent Ventura i Beltran Q3556917 politikari espainiarra politikari
Vicent ventura.jpg
Giuseppe Tavani Q3771510 filologo
itzultzaile
erromanista
Giuseppe Tavani no IES Manuel García Barros. A Estrada. Galicia-3 (5436850288).jpg
Ramón Xirau Q4893008 poeta
filosofo
idazle
literatura-kritikari
Ramón Xirau en el sillón de su casa.jpg
Miquel Querol Gavaldà Q6014993 musikagile
musikologo
katedradun
Agustí Altisent Altisent Q8191918 historialari
idazle
artxibozain
Agustí Altisent.jpg
Gerard Vergés i Príncep Q8963876 farmazialari
idazle
saiakeragile
itzultzaile
Júlia Coromines i Vigneaux Q9016932 mediku
psikiatra
psikologo
Andrés Costafreda Q10862501 enpresaburu
Fábrica de Panrico.JPG
José María Martín Patino Q11041415 apaiz katoliko
Jose-maria-martin-patino (2000) (cropped).jpg
Anthony Bonner Q11905710 literatura historialari
llullist
itzultzaile
AnthonyBonner.jpg
Bob de Nijs Q11909532 filologo
Hans Meinke Q11925213 editore
Joan Francesc de Lasa i Casamitjana Q11927713 historialari
zinema zuzendari
Joaquim Icart i Leonila Q11928099 idazle
itzultzaile
Jordi Costa i Mosella Q11928288 enpresaburu
Josep Maria Casas Boladeras Q11928671 idazle espainiarra idazle
Josep Maria Dexeus i Trias de Bes Q11928684 mediku
ginekologo
Núria Folch i Pi Q11939105 editore espainiarra editore
Octavio Pérez-Vitoria Moreno Q11939239 legelari
abokatu
katedradun
Patrick O'Meara Q11940508 idazle britainiarra idazle
Pere Carbó Q11940938 enpresaburu
Roser Soliguer i Valls Q11946312 pedagogo espainiarra pedagogo
Jaume Bofill i Bofill i Roser Soliguer i Valls.jpg
Ramon Amigó i Anglès Q16166002 idazle espainiarra idazle
Ramon amigo.jpg
Harry Vernon Tozer Q17300787 txotxongilolari
Emili Giralt i Raventós Q19256723 historialari
katedradun
Emili Giralti i Raventos.png

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Dalí antzoki-museoa Q1143722
Musée Salvador Dali Figueres.JPG
Sicoris Club Q6127414
Nuestros Clásicos Q9051022
Esbart Dansaire de Rubí Q11919684
Grup Catalònia Q11924745
Institució Bíblica Evangèlica de Catalunya Q11926697
L'Arc de Berà Q11930057
La Cuadra de Sevilla Q11930455
Orquestra Maravella Q11939568
Societat Musical La Unió Filharmònica Q11950018
Colla Sardanista Violetes del Bosc Q16189041

1996[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Max Cahner Q63791 idazle
politikari
editore
historialari
enpresaburu
unibertsitateko irakasle
literatura historialari
Max Cahner.jpg
Akio Morita Q310845 enpresaburu
ingeniari
fisikari
Morita Akio.jpg
Juan Antonio San Epifanio Q552429 saskibaloi jokalari espainiarra saskibaloi jokalari
CroppedEpi and Steve.jpg
Francesc Mitjans i Miró Q1003305 arkitekto
hirigile
Ricard Salvat i Ferré Q1960210 antzerkigile
idazle
unibertsitateko irakasle
antzerki zuzendari
eleberrigile
Lluís Claret Q2467036 biolontxelista
Josep Massot i Muntaner Q2652199 monje
historialari
idazle
unibertsitateko irakasle
50 anys Premi d'Honor de les Lletres Catalanes DC92135 (45133472194).jpg
José María Mendiluce Q3498704 politikari
idazle
José María Mendiluce 2006.jpg
Adriano Trescents Q8189823 idazle espainiarra idazle
Gabriel Ferraté Pascual Q8963283 asmatzaile
ingeniari
unibertsitateko irakasle
Josep Laporte i Salas Q9013147 politikari espainiarra politikari
unibertsitateko irakasle
mediku
Josep Laporte i Salas.png
Teodor Hauschild Q9087280 building researcher
architectural historian
Pere Antoni Serra Bauzà Q11698852 enpresaburu
Albert Serratosa i Palet Q11904789 ingeniari zibil
hirigile
unibertsitateko irakasle
idazle
Carles Sechi Ibba Q11912429 politikari
kultura-ekintzaile
Carlota Soldevila i Escandon Q11912482 aktore espainiarra aktore
Joaquim Alqueza i Puchol Q11928059 musikari
apaiz
Joaquim Maluquer i Sostres Q11928105 soziologo
ornitologo
Josep Dalmau i Olivé Q11928544 apaiz
idazle
teologo
aktibista
Josep Dalmau i Olive 8170.jpg
Mauricio Torra-Balari i de Llavallol Q11936249 kultura-ekintzaile
itzultzaile
Pedro Alier de Sanpera Q11940701 enpresaburu
Teresa Cunillé i Rovira Q11951587 aktore espainiarra aktore
TC1960.jpg
Xavier Garcia i Soler Q11955304 idazle
kultura-ekintzaile
Esteve Fàbregas i Barri Q16941950 historialari
idazle
saiakeragile
Montserrat Minobis i Puntonet Q17044872 kazetari
unibertsitateko irakasle
idazle
Montserrat Minobis 2017.jpg
Enriqueta Gallinat Q17189216 politikari espainiarra politikari

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Junior Chamber International Q371924
Oxfam Intermón Q3325879
Ràdio Arrels Q3454124
Perpignan - Radio Arrels.jpg
Agrupació Q8191730
Acadèmia de Jurisprudència i Legislació de Catalunya Q11702278
Associació Coordinadora per a l'Ancianitat Q11906974
Asociación Voltor Q11907000
Festival Internacional de Música de Cantonigròs Q11921934
Lluïsos de Gràcia Q11933707
LluïsosGràcia2016.jpg
Federació de Mutualitats de Catalunya Q17603572
Penya Joan Santamaria Q18005564
Edifici Califòrnia - carrer Mallorca 419.jpg
Raimundus Lullus Institut Q20101636
Comediants Q26274551

1995[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Eduardo Mendoza Garriga Q72541 Kataluniar idazlea hizkuntzalari
gidoilari
eleberrigile
itzultzaile
idazle
antzerkigile
abokatu
Eduardo Mendoza (Feria del Libro de Madrid, 6 de junio de 2008).jpg
Jorge Semprún Q157004 autore espainiarra gidoilari
idazle
politikari
filosofo
autore
Jorge Semprun 2009.jpg
Montserrat Torrent i Serra Q544883 organojolea organista
unibertsitateko irakasle
Montserrat Torrent.jpg
Salvador Giner Q605655 soziologo
unibertsitateko irakasle
legelari
idazle
Salvador Giner 2046.jpg
Jean-Paul Alduy Q2020016 politikari frantziarra politikari
Jean-paul Alduy.jpg
Alfred Lucchetti i Farré Q3572719 aktore espainiarra aktore
Montserrat Carulla Q4516605 antzerki aktore espainiarra antzerki aktore
Montserrat Carulla - Medalla d'Or de la Generalitat (cropped).jpg
Enric Guitart i Matas Q5833396 zinema aktore
antzerki aktore
Carmina Virgili Q8338701 geologo
politikari
katedradun
Dr Carmina Virgili cropped.jpg
Josep Maria Cadena i Catalán Q9013192 kazetari
arte-kritikari
Josep M. Cadena vist pel dibuixant Gin.jpg
Marià Ribas i Bertran Q9029253 arkeologo espainiarra arkeologo
margolari
Francesc Masclans Q11121181 botanikari espainiarra botanikari
Albert Balcells Q11482201 historialari
katedradun
Albert Balcells.jpg
Albert Virella i Bloda Q11904803 historialari espainiarra historialari
Arcadi García Sanz Q11906395 irakasle
legal historian
artxibozain
dokumentalista
historialari
katedradun
Cesc Q11913559 marrazkilari
margolari
Jaume Codina i Vilà Q11927263 historialari
politikari
Jaume Lorés i Caballería Q11927302 filosofo
idazle
Jaume Magre i Servet Q11927303 politikari espainiarra politikari
Jordi Torras i Comamala Q11928371 zinema-kritikari
aktore
Josep Maria Jané i Samsó Q11928702 kultura-ekintzaile
Manuel Sayrach i Fatjó dels Xiprers Q11935006 enpresaburu
editore
idazle
Maria Font i Bernaus Q11935438 kultura-ekintzaile
Josep Maria Ballarín i Monset Q16173941 idazle
apaiz
Artur Mas i Josep Maria Ballarin2.jpg
Maur Maria Boix i Selva Q17481383
Mary Nash Q18634148 historialari
unibertsitateko irakasle
idazle
Mary Nash 01.JPG
Frederic Roda i Pérez Q19291001 arte-kritikari
antzerki zuzendari
kultura-ekintzaile
Roc Pifarré i Florejachs Q19301764 mediku
Joan Peana Q20003541 kultura-ekintzaile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Institut Guttmann Q2037791 ospitalea Espainian
Guttmann.jpg
Amical de Mauthausen Q8197339
Amical de Mauthausen (carrer Sils).JPG
Kataluniako Kazetarien Kolejioa Q8347721
Els Blaus Q11913445
Club Infantil i Juvenil de Bellvitge Q11914264
Obra del Ballet Popular Q11939202
Societat Coral Obrera la Glòria Sentmenatenca Q11950008
Mutual Mèdica de Catalunya i Balears Q17300789
Florensa-laietana31-0231.jpg
La Lira Ampostina Q18062783
Escola La Lira Ampostina.jpg
Associació d'Amics de l'Arbre Q20100299
Foment Martinenc Q20100582
Instituto de Reinserción Social Q20100751

1994[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Santiago Calatrava Q168482 eskultore
arkitekto
Statik
ingeniari zibil
ingeniari
conservator
Santiago Calatrava (cropped).jpg
Rosa Maria Sardà Q272435 antzerki zuzendari
komediante
telebista aurkezle
antzerki aktore
zinema aktore
aktore
Rosa Maria Sardà.jpg
Luis Santaló Q304910 matematikari
unibertsitateko irakasle
idazle
Lluís Santaló i Sors.jpg
Maria Àngels Anglada Q456914 poeta
idazle
unibertsitateko irakasle
literatura-kritikari
Alberto Closas Q4711981 zinema aktore
aktore
zinema zuzendari
Alberto Closas.jpg
Salvador Escamilla i Gómez Q5672896 kazetari
aktore
Escamilla-Mauné 1966.jpg
Antoni Pladevall i Font Q8201080 historialari
artxibozain
Antoni Pladevall.JPG
Octavi Fullat i Genís Q9051664 pedagogo
filosofo
unibertsitateko irakasle
idazle
apaiz katoliko
Jordi Galí i Herrera Q11036729 idazle
pedagogo
Jordi Galí i Herrera.jpg
Carles Güell de Sentmenat Q11680532 enpresaburu
politikari
ingeniari
Carme Llauradó i Martí Q11912504 aktibista espainiarra aktibista
Esyllt T. Lawrence Q11921104 idazle espainiarra idazle
itzultzaile
kazetari
Gonçal Lloveras i Vallès Q11924477 mediku
idazle
Jaume Clavell i Nogueras Q11927260 kultura-ekintzaile
eskultore
Joan Alemany i Esteve Q11927582
Joan Batlles i Alerm Q11927626 apaiz
Josep Maria Bricall i Masip Q11928666 politikari
ekonomialari
unibertsitateko irakasle
Josep Maria Bricall 4065 (cropped).jpg
Llorenç Gascon i Fernández Q11933517 enpresaburu
Miquel Pujol i Grau Q11936957
Pau Roure Q11940567 idazle espainiarra idazle
Pere Güell i Garriga Q11940984 pedagogo
Roser Rahola d'Espona Q11946314 editore espainiarra editore
Salvador Sunyer i Aimeric Q11946802 politikari
idazle
farmaziako laguntzaile
hizkuntza irakasle
Joan Amorós i Pla Q16166126 kultura-ekintzaile
Flickr - Convergència Democràtica de Catalunya - Ramon Tremosa a l'acte a favor del corredor mediterrani, a Brussel·les 21-09-2011.jpg
Manuel Capdevila i Font Q16184544
Francesc d'Assís Casademont i Pou Q16187720 margolari espainiarra margolari
landscape painter
107 Monument al pintor Francesc d'Assís Casademont, o Casademont Le Vieux (Púbol).jpg
Joan Vilà i Valentí Q17037092 idazle espainiarra geografo
katedradun
idazle
saiakeragile
Joan Vilà i Valentí.jpg
Joan Sagalés i Anglí Q19300006 kultura-ekintzaile
Joan Sagalés.jpg
Montserrat Pau i Piferrer Q19301288 kultura-ekintzaile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Grup Excursionista i Esportiu Gironí Q3353935
GEiEG Sant Ponç.jpg
Casino l'Aliança del Poblenou Q8195560
BSW2010- 148bis.jpg
Colla Jove Xiquets de Tarragona Q11914600
4de9f-Colla Jove Xiquets de Tarragona-Concurs2010.jpg
Secretariat de Corals Infantils de Catalunya Q11948006
Taller Escola Barceloneta Q11950827
Colegio Oficial de Médicos de Barcelona Q17326547
Col·legi oficial de Metges de Barcelona.jpg
Centre Moral i Instructiu de Gràcia Q17597343
FcescBerenguer-barcelona-CentreMoralGracia-6653.JPG

1993[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Pêr Denez Q20731 idazle
hizkuntzalari
esperantista
Enric Valor Q704068 hizkuntzalari
idazle
hiztegigile
Enric Valor a Muro.jpg
André Ricard Sala Q4760049 diseinatzaile espainiarra diseinatzaile
Andre Ricard Pix.jpg
Joaquim Maria Puyal Q4892771 kazetari
irakasle
telebista aurkezle
radio director
Cesáreo Rodríguez-Aguilera Q8344361 magistratu
politikari
abokatu
Guillem Viladot i Puig Q9001283 idazle
poeta
Josep Romeu i Figueras Q9013348 poeta
arte-kritikari
katedradun
idazle
literatura-kritikari
Oriol de Bolòs Q9053109 botanikari
pteridologoa
unibertsitateko irakasle
katedradun
Rafael Anglada i Rubí Q9065716 aktore espainiarra aktore
Alexandre Argullós i Marimon Q11904899 editore
Antoni Serra i Santamans Q11905973 enpresaburu
Enric Mañosas i Barrera Q11919328 enpresaburu
Francesc Prat i Puig Q11922811 arkeologo espainiarra arkeologo
Genís Samper Triedu Q11924057 pedagogo
idazle
Lluís Figa i Faura Q11933609 abokatu espainiarra abokatu
Mathilde Bensoussan Q11936196 filologo
Montserrat Andreu Batlló Q11937517 psikologo
Oriol Casassas i Simó Q11939528 mediku
Pere Mir i Puig Q11941008 enpresaburu
kimikari
unibertsitateko irakasle
ikertzaile
Péter Brachfeld Latzko Q11944119
Alfred Badia i Gabarró Q16941759 itzultzaile
filosofo
idazle
AlfredBadia.gif
Jaume Pla i Pallejà Q16943459 margolari
idazle
Miquel Milà i Sagnier Q17044870 diseinatzaile
interior architecture
Lluís Folch i Camarasa Q17047282 mediku
pedagogo
katedradun
Marcelino Moreta Q18536350 politikari espainiarra politikari
Ignasi Ponti i Grau Q19288987 ingeniari
Aurèlia Muñoz Ventura Q19289922 artista
diseinatzaile
ehungintzako artista
ehule
Font de la vida.jpg
Lluís Riu Bertran Q19300873 enpresaburu
Manuel Saderra i Puigferrer Q19301001 musikagile espainiarra musikagile

Entitateak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Entitatea Wikidata Deskribapena Irudia
Castellers de Vilafranca Q1048786
Minyons de Terrassa Q5636968
3e10fm minyons 2010.jpg
Casal Català de Montevideo Q8341875
Casal Català de Montevideo.jpg
Cova del Drac Q9018451
Bartzelonako Justizia eta Bakea Elkarte Q11906990
Colla Joves Xiquets de Valls Q11914607
Colla Vella dels Xiquets de Valls Q11914613
Federació de Cristians de Catalunya Q11921690
Coral Polifonica de Puig Reig Q11942202
Charitable Society of the Natives from Catalonia Q11950028
Societat de Beneficència de Naturals de Catalunya placa escut escala.jpeg
Centre Comarcal Lleidatà Q20100413
Centre Comarcal Lleidatà.jpg

1992[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsonak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Pertsona Wikidata Deskribapena Jarduera Irudia
Viviane Reding Q235866 politikari
kazetari
Viviane Reding (Martin Rulsch) 01.jpg
Arnau Puig i Grau Q618470 arte-kritikari
katedradun
soziologo
Arnau Puig.jpg
Martí de Riquer Q726995 idazle
Ikasketa klasikoetan aditua
hizkuntzalari
filologo
politikari
literatura historialari
editore
unibertsitateko irakasle
erromanista
katedradun
Acte d'homenatge al Dr. Josep M. Font i Rius, al Parlament de Catalunya.jpg
Francesc Català Roca Q955980 argazkilari espainiarra argazkilari
Miquel Porter Moix Q1937828 idazle
historialari
zinema-kritikari
unibertsitateko irakasle
politikari
abeslari