Edukira joan

Abbadia Lariana

Abbadia Lariana
Abbadia Lariana
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Izen ofizialaAbbadia Lariana
Jatorrizko izenaAbbadia Lariana
Posta kodea23821
ISTAT kodea097001
HerriburuaAbbadia Lariana
Geografia
Koordenatuak45°54′00″N 9°20′00″E / 45.9°N 9.3333°E / 45.9; 9.3333
Mapa
Azalera16,67 km²
Altitudea204 m
MugakideakLecco, Mandello del Lario, Oliveto Lario, Ballabio eta Valbrona
Demografia
Biztanleria3.203 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea192 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1928
Telefono aurrizkia0341
Hiri senidetuakBrno-Bosonohy (en) Itzuli
Katastro kodeaA005
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLC
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.abbadia-lariana.lc.it, visitabbadialariana.it… eta visitabbadialariana.it

Abbadia Lariana Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 3.203 biztanle ditu, 16,67 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lecco, Mandello del Lario, Oliveto Lario, Ballabio eta Valbrona.

BiztanleriaUrtea120015001800210024002700300033001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.537 gizon, 1.601 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.13
 
95-99
 
0.31
1.11
 
90-94
 
1.56
2.41
 
85-89
 
3.62
2.67
 
80-84
 
4.06
6.31
 
75-79
 
5.75
5.79
 
70-74
 
5.81
8.26
 
65-69
 
7.50
6.44
 
60-64
 
8.37
10.47
 
55-59
 
8.74
8.59
 
50-54
 
8.68
6.96
 
45-49
 
6.87
5.53
 
40-44
 
5.68
5.60
 
35-39
 
4.43
4.62
 
30-34
 
4.75
4.68
 
25-29
 
5.50
5.53
 
20-24
 
4.56
4.03
 
15-19
 
4.12
4.49
 
10-14
 
4.25
3.25
 
5-9
 
3.12
3.12
 
0-4
 
2.25
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.560 etxebizitza zeuden: 1.484 (% 58) okupatuta eta 1.076 (% 42) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,9 jabetzan zeuden, % 18,3 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

2.560etxebizitza (2021)
1.484okupatuak
1.076hutsik (% 42)

Erabilera (2021)

1.484
1.076
Okupatuak (1.484)Hutsik edo ez-okupatuak (1.076)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,9
18,3
Jabetzan (75,9)Alokairuan (18,3)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 1.497 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 583 (% 38,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.497etxegune (2024)
583pertsona bakarrekoak (% 38,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide583
2 kide438
3 kide254
4 kide178
5 kide edo gehiago44

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]