Edukira joan

Bad Driburg

Bad Driburg
Bad Driburg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaHöxter barrutia
Izen ofizialaBad Driburg
Jatorrizko izenaBad Driburg
Posta kodea33014
Udalerri kodea05762004
Geografia
Koordenatuak51°44′00″N 9°01′00″E / 51.7333°N 9.0167°E / 51.7333; 9.0167
Mapa
Azalera115,3 km²
Altitudea220 m
MugakideakAltenbeken, Lichtenau, Willebadessen, Brakel, Nieheim eta Steinheim
Demografia
Biztanleria18.876 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.417 (%49,9) (%50,1) 9.459 alt_right
Dentsitatea164 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05238, 05253, 05259
Hiri senidetuakUebigau-Wahrenbrück
MatrikulaHX
bad-driburg.de

Bad Driburg Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Höxter barrutian. Azken zentsuaren arabera 18.876 biztanle zituen 115,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 18.572 biztanle zituen: 9.268 gizonezko (% 49,9) eta 9.307 emakumezko (% 50,1); 100 emakumeko 99,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,4 ezkongabeak ziren eta % 46,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea17.00017.50018.00018.50019.00019.5001970198019902000201020202030Bad DriburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.277 gizon, 9.301 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.56
 
75+
 
14.80
12.33
 
65-74
 
12.49
26.60
 
50-64
 
23.95
10.02
 
40-49
 
12.03
11.53
 
30-39
 
12.08
5.04
 
25-29
 
4.04
7.62
 
18-24
 
5.70
2.74
 
15-17
 
2.70
7.88
 
6-14
 
7.26
2.83
 
3-5
 
2.44
2.82
 
0-2
 
2.49
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 24,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.787
4.484
Migrazio-jatorririk gabe (13.787)Migrazio-jatorri osoa (4.484)Migrazio-jatorri partziala (301)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 9.921 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.800, % 48,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,38 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,02 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 52,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

9.921etxebizitza
104,38 m²batez besteko azalera
5,02 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.800
4.478
Jabetzan (4.800)Alokairuan (4.478)Aisialdikoa (68)Hutsik (570)
% 5,6hutsik dauden tasa
% 52,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.222). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.952); eraikin guztien % 87,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (8.322 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra618
2 gela741
3 gela1.876
4 gela2.222
5 gela1.610
6 gela1.133
7 gela edo gehiago1.720

Eraikuntza garaia

1919 aurretik952
1919-1949726
1950-19591.009
1960-19691.904
1970-19791.952
1980-1989877
1990-19991.303
2000-2009761
2010-2015205
2016 eta geroago235

Berogailu mota

8.322
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (296)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (379)Bloke-berogailua (Blockheizung) (217)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (8.322)Labe indibiduala (583)Berogailurik gabe (125)

Guztira 5.175 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.166, % 80,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.397).[3] Guztira 9.000 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.974, % 44,2).[4]

5.175bizitegi-eraikin
9.000etxegune

Eraikin mota

4.166
440
Etxe bakartua (4.166)Etxe atxikia (bikoitza) (440)Ilarako etxea (410)Bestelako eraikin mota (154)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.397
903
696
Etxebizitza bakarra (3.397)2 etxebizitza (903)3-6 etxebizitza (696)7-12 etxebizitza (135)13 etxebizitza edo gehiago (38)

Etxegunearen tamaina

3.974
2.777
1.083
745
Pertsona bakarra (3.974)2 pertsona (2.777)3 pertsona (1.083)4 pertsona (745)5 pertsona (270)6 pertsona (144)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]