Edukira joan

Bagolino

Bagolino
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBresciako probintzia
Izen ofizialaBagolino
Posta kodea25072
ISTAT kodea017010
HerriburuaBagolino
Geografia
Koordenatuak45°49′23″N 10°27′50″E / 45.8231°N 10.46396°E / 45.8231; 10.46396
Mapa
Azalera109,21 km²
Altitudea778 m
MugakideakAnfo, Bienno, Breno, Borgo Chiese (en) Itzuli, Lavenone, Storo, Bondone, Collio, Idro eta Prestine
Demografia
Biztanleria3.761 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea34 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0365
Hiri senidetuakMozac eta Oettingen in Bayern
Katastro kodeaA578
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBS
comune.bagolino.bs.it

Bagolino Italiako udalerri bat da. Bresciako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 3.761 biztanle ditu, 109,21 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Anfo, Bienno, Breno, Borgo Chiese (en) Itzuli, Lavenone, Storo, Bondone, Collio, Idro eta Prestine.

BiztanleriaUrtea36003900420045004800510054001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.878 gizon, 1.860 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.11
0.27
 
95-99
 
1.08
0.85
 
90-94
 
1.56
2.82
 
85-89
 
4.14
3.94
 
80-84
 
5.16
6.60
 
75-79
 
6.34
7.56
 
70-74
 
6.56
7.56
 
65-69
 
7.20
9.37
 
60-64
 
8.60
9.32
 
55-59
 
7.42
7.67
 
50-54
 
8.87
5.59
 
45-49
 
5.81
4.90
 
40-44
 
5.48
4.63
 
35-39
 
4.03
4.63
 
30-34
 
3.82
5.22
 
25-29
 
4.46
4.53
 
20-24
 
5.27
5.11
 
15-19
 
5.16
3.57
 
10-14
 
3.66
2.88
 
5-9
 
2.42
2.98
 
0-4
 
2.85
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.209 etxebizitza zeuden: 1.712 (% 40,7) okupatuta eta 2.497 (% 59,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 88,8 jabetzan zeuden, % 5,3 alokairuan eta % 5,9 beste titulu batekin.

4.209etxebizitza (2021)
1.712okupatuak
2.497hutsik (% 59,3)

Erabilera (2021)

1.712
2.497
Okupatuak (1.712)Hutsik edo ez-okupatuak (2.497)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

88,8
Jabetzan (88,8)Alokairuan (5,3)Beste titulu batekin (5,9)

2024an 1.753 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 698 (% 39,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.753etxegune (2024)
698pertsona bakarrekoak (% 39,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide698
2 kide493
3 kide290
4 kide226
5 kide edo gehiago46

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]