Edukira joan

Bargteheide

Bargteheide
Bargteheide
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Schleswig-Holstein
Rural district of Schleswig-HolsteinStormarn District
Izen ofizialaBargteheide
Jatorrizko izenaBargteheide
Posta kodea22941
Udalerri kodea01062006
Geografia
Koordenatuak53°43′43″N 10°15′39″E / 53.728631°N 10.260789°E / 53.728631; 10.260789
Mapa
Azalera15,82 km²
Altitudea48 m
MugakideakDelingsdorf eta Hammoor
Demografia
Biztanleria16.385 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 8.528 (%52) (%48) 7.857 alt_right
Dentsitatea1.036 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04532
Hiri senidetuakDéville-lès-Rouen
MatrikulaOD
bargteheide.de

Bargteheide Alemaniako udalerria da. Schleswig-Holstein estatuan kokatuta dago, Stormarn barrutian. Azken zentsuaren arabera 16.385 biztanle zituen 15,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 16.121 biztanle zituen: 7.654 gizonezko (% 47,5) eta 8.468 emakumezko (% 52,5); 100 emakumeko 90,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,3 ezkongabeak ziren eta % 47,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea900010.00011.00012.00013.00014.00015.00016.00017.0001970198019902000201020202030BargteheideBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.648 gizon, 8.467 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.96
 
75+
 
14.48
11.19
 
65-74
 
12.06
25.13
 
50-64
 
24.55
12.23
 
40-49
 
13.22
9.53
 
30-39
 
9.98
3.69
 
25-29
 
3.14
7.49
 
18-24
 
5.91
3.83
 
15-17
 
3.35
10.76
 
6-14
 
8.86
2.90
 
3-5
 
2.68
2.29
 
0-2
 
1.77
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 83,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 15,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.473
2.435
Migrazio-jatorririk gabe (13.473)Migrazio-jatorri osoa (2.435)Migrazio-jatorri partziala (218)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.899 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.034, % 51,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 98,81 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,85 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 53,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.899etxebizitza
98,81 m²batez besteko azalera
8,85 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.034
3.680
Jabetzan (4.034)Alokairuan (3.680)Aisialdikoa (17)Hutsik (167)
% 2,1hutsik dauden tasa
% 53,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.082). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.582); eraikin guztien % 75,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.344 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra147
2 gela783
3 gela1.586
4 gela2.082
5 gela1.666
6 gela940
7 gela edo gehiago698

Eraikuntza garaia

1919 aurretik447
1919-1949240
1950-1959278
1960-1969988
1970-19791.582
1980-19891.156
1990-19991.284
2000-2009908
2010-2015703
2016 eta geroago317

Berogailu mota

732
6.344
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (732)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (367)Bloke-berogailua (Blockheizung) (321)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.344)Labe indibiduala (122)Berogailurik gabe (12)

Guztira 4.531 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.279, % 50,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.777).[3] Guztira 7.522 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.849, % 37,9).[4]

4.531bizitegi-eraikin
7.522etxegune

Eraikin mota

2.279
798
1.288
Etxe bakartua (2.279)Etxe atxikia (bikoitza) (798)Ilarako etxea (1.288)Bestelako eraikin mota (169)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.777
Etxebizitza bakarra (3.777)2 etxebizitza (303)3-6 etxebizitza (234)7-12 etxebizitza (168)13 etxebizitza edo gehiago (52)

Etxegunearen tamaina

2.849
2.548
962
846
Pertsona bakarra (2.849)2 pertsona (2.548)3 pertsona (962)4 pertsona (846)5 pertsona (212)6 pertsona (99)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]