Edukira joan

Brisighella

Brisighella
Brisighella
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaRavennako probintzia
Izen ofizialaBrisighella
Jatorrizko izenaBrisighella
Posta kodea48013
ISTAT kodea039004
HerriburuaBrisighella
Geografia
Koordenatuak44°13′00″N 11°46′00″E / 44.2167°N 11.7667°E / 44.2167; 11.7667
Mapa
Azalera194,33 km²
Altitudea115 m
MugakideakCasola Valsenio, Castrocaro Terme e Terra del Sole, Faenza, Forlì, Marradi, Modigliana, Palazzuolo sul Senio eta Riolo Terme
Demografia
Biztanleria7.629 (2017ko urtarrilaren 1a)
7.579 (2018ko urtarrilaren 1a)
7.173 (2024ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea39 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0546
Hiri senidetuakZwingenberg
Katastro kodeaB188
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaRA
comune.brisighella.ra.it eta comune.brisighella.ra.it

Brisighella Italiako udalerri bat da. Ravennako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 7.629 biztanle ditu, 194,33 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casola Valsenio, Castrocaro Terme e Terra del Sole, Faenza, Forlì, Marradi, Modigliana, Palazzuolo sul Senio eta Riolo Terme.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.639 gizon, 3.542 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.20
0.38
 
95-99
 
0.76
1.40
 
90-94
 
2.77
3.19
 
85-89
 
4.21
3.22
 
80-84
 
4.35
6.18
 
75-79
 
6.27
5.91
 
70-74
 
5.51
7.25
 
65-69
 
7.65
8.55
 
60-64
 
8.81
8.33
 
55-59
 
8.41
8.27
 
50-54
 
8.22
6.76
 
45-49
 
5.90
4.67
 
40-44
 
4.97
5.41
 
35-39
 
4.69
4.73
 
30-34
 
4.43
5.41
 
25-29
 
4.35
4.59
 
20-24
 
4.71
5.00
 
15-19
 
4.69
4.73
 
10-14
 
3.67
3.35
 
5-9
 
3.13
2.67
 
0-4
 
2.32
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.773 etxebizitza zeuden: 3.283 (% 68,8) okupatuta eta 1.490 (% 31,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,3 jabetzan zeuden, % 15,6 alokairuan eta % 4,2 beste titulu batekin.

4.773etxebizitza (2021)
3.283okupatuak
1.490hutsik (% 31,2)

Erabilera (2021)

3.283
1.490
Okupatuak (3.283)Hutsik edo ez-okupatuak (1.490)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,3
15,6
Jabetzan (80,3)Alokairuan (15,6)Beste titulu batekin (4,2)

2024an 3.369 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.344 (% 39,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.369etxegune (2024)
1.344pertsona bakarrekoak (% 39,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.344
2 kide1.018
3 kide517
4 kide365
5 kide edo gehiago125

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]