Edukira joan

Città della Pieve

Città della Pieve
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Umbria
ProbintziaPerugiako probintzia
Izen ofizialaCittà della Pieve
Posta kodea06062
ISTAT kodea054012
HerriburuaCittà della Pieve
Geografia
Koordenatuak42°57′08″N 12°00′09″E / 42.95215°N 12.002532°E / 42.95215; 12.002532
Mapa
Azalera110,94 km²
Altitudea508 m
MugakideakAllerona, Cetona, Chiusi, Fabro, Monteleone d'Orvieto, Piegaro, San Casciano dei Bagni, Castiglione del Lago eta Paciano
Demografia
Biztanleria7.466 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea67 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0578
Hiri senidetuakDenzlingen eta Saint-Cyr-sur-Mer
Katastro kodeaC744
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPG
comune.cittadellapieve.pg.it

Città della Pieve Italiako udalerri bat da. Perugiako probintzian kokatuta dago, Umbria eskualdean. 7.466 biztanle ditu, 110,94 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Allerona, Cetona, Chiusi, Fabro, Monteleone d'Orvieto, Piegaro, San Casciano dei Bagni, Castiglione del Lago eta Paciano.

BiztanleriaUrtea6000650070007500800085009000950010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.525 gizon, 3.852 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.10
0.14
 
95-99
 
0.93
1.39
 
90-94
 
2.00
2.89
 
85-89
 
4.02
3.21
 
80-84
 
4.18
5.70
 
75-79
 
5.66
7.66
 
70-74
 
6.85
6.50
 
65-69
 
8.07
7.77
 
60-64
 
7.55
7.91
 
55-59
 
7.58
7.15
 
50-54
 
8.13
7.38
 
45-49
 
6.83
5.82
 
40-44
 
5.61
5.50
 
35-39
 
5.22
4.60
 
30-34
 
4.47
4.96
 
25-29
 
4.41
4.68
 
20-24
 
4.23
5.13
 
15-19
 
4.23
5.13
 
10-14
 
3.48
3.49
 
5-9
 
3.53
2.98
 
0-4
 
2.91
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.825 etxebizitza zeuden: 3.403 (% 70,5) okupatuta eta 1.422 (% 29,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,1 jabetzan zeuden, % 12,5 alokairuan eta % 7,4 beste titulu batekin.

4.825etxebizitza (2021)
3.403okupatuak
1.422hutsik (% 29,5)

Erabilera (2021)

3.403
1.422
Okupatuak (3.403)Hutsik edo ez-okupatuak (1.422)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,1
12,5
Jabetzan (80,1)Alokairuan (12,5)Beste titulu batekin (7,4)

2024an 3.457 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.346 (% 38,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.457etxegune (2024)
1.346pertsona bakarrekoak (% 38,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.346
2 kide1.003
3 kide596
4 kide400
5 kide edo gehiago112

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]