Edukira joan

Collepasso

Collepasso
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
ProbintziaLecceko probintzia
Izen ofizialaCollepasso
Posta kodea73040
ISTAT kodea075021
HerriburuaCollepasso
Geografia
Koordenatuak40°04′00″N 18°10′00″E / 40.0667°N 18.1667°E / 40.0667; 18.1667
Mapa
Azalera12,79 km²
Altitudea120 m
MugakideakCutrofiano, Matino, Neviano, Parabita, Supersano eta Casarano
Demografia
Biztanleria5.607 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea438 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0833
Katastro kodeaC865
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLE
comunedicollepasso.gov.it

Collepasso Italiako udalerri bat da. Lecceko probintzian kokatuta dago, Apulia eskualdean. 5.607 biztanle ditu, 12,79 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cutrofiano, Matino, Neviano, Parabita, Supersano eta Casarano.

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.656 gizon, 2.796 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.11
0.30
 
95-99
 
0.43
1.20
 
90-94
 
2.32
2.60
 
85-89
 
4.01
4.52
 
80-84
 
5.33
6.81
 
75-79
 
7.30
7.00
 
70-74
 
6.94
7.30
 
65-69
 
7.83
6.85
 
60-64
 
8.19
8.21
 
55-59
 
7.22
7.38
 
50-54
 
7.73
5.61
 
45-49
 
5.94
5.31
 
40-44
 
5.36
5.80
 
35-39
 
4.90
5.16
 
30-34
 
5.22
5.87
 
25-29
 
4.72
4.67
 
20-24
 
4.58
4.86
 
15-19
 
3.61
3.80
 
10-14
 
2.58
3.61
 
5-9
 
2.68
3.12
 
0-4
 
3.00
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.555 etxebizitza zeuden: 2.366 (% 66,6) okupatuta eta 1.189 (% 33,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 87,1 jabetzan zeuden, % 7,1 alokairuan eta % 5,7 beste titulu batekin.

3.555etxebizitza (2021)
2.366okupatuak
1.189hutsik (% 33,4)

Erabilera (2021)

2.366
1.189
Okupatuak (2.366)Hutsik edo ez-okupatuak (1.189)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

87,1
Jabetzan (87,1)Alokairuan (7,1)Beste titulu batekin (5,7)

2024an 2.390 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 741 (% 31) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.390etxegune (2024)
741pertsona bakarrekoak (% 31)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide741
2 kide730
3 kide498
4 kide334
5 kide edo gehiago87

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]