Edukira joan

Colorno

Colorno
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaParmako probintzia
Izen ofizialaColorno
Posta kodea43052
ISTAT kodea034010
HerriburuaColorno
Geografia
Koordenatuak44°55′48″N 10°22′33″E / 44.93°N 10.3758°E / 44.93; 10.3758
Mapa
Azalera48,41 km²
Altitudea29 m
MugakideakCasalmaggiore, Gussola, Martignana di Po, Sorbolo Mezzani (en) Itzuli, Sissa Trecasali (en) Itzuli eta Torrile
Demografia
Biztanleria8.941 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea185 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0521
Katastro kodeaC904
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPR
comune.colorno.pr.it

Colorno Italiako udalerri bat da. Parmako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 8.941 biztanle ditu, 48,41 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casalmaggiore, Gussola, Martignana di Po, Sorbolo Mezzani (en) Itzuli, Sissa Trecasali (en) Itzuli eta Torrile.

BiztanleriaUrtea6500700075008000850090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.628 gizon, 4.546 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.11
 
95-99
 
0.37
0.65
 
90-94
 
1.50
2.03
 
85-89
 
2.40
2.25
 
80-84
 
3.43
3.46
 
75-79
 
4.71
4.41
 
70-74
 
4.58
5.60
 
65-69
 
6.31
7.95
 
60-64
 
6.86
7.84
 
55-59
 
8.91
8.62
 
50-54
 
7.88
7.82
 
45-49
 
6.80
5.62
 
40-44
 
6.09
6.46
 
35-39
 
6.51
6.42
 
30-34
 
5.72
5.94
 
25-29
 
5.04
6.01
 
20-24
 
5.06
5.03
 
15-19
 
5.02
4.93
 
10-14
 
4.49
4.39
 
5-9
 
4.42
4.45
 
0-4
 
3.85
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.478 etxebizitza zeuden: 3.779 (% 84,4) okupatuta eta 699 (% 15,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,9 jabetzan zeuden, % 22,6 alokairuan eta % 3,5 beste titulu batekin.

4.478etxebizitza (2021)
3.779okupatuak
699hutsik (% 15,6)

Erabilera (2021)

3.779
699
Okupatuak (3.779)Hutsik edo ez-okupatuak (699)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,9
22,6
Jabetzan (73,9)Alokairuan (22,6)Beste titulu batekin (3,5)

2024an 3.960 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.501 (% 37,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.960etxegune (2024)
1.501pertsona bakarrekoak (% 37,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.501
2 kide999
3 kide692
4 kide523
5 kide edo gehiago245

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]