Edukira joan

Dinklage

Dinklage
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiVechta District
Posta kodea49413
Udalerri kodea03460003
Geografia
Koordenatuak52°39′44″N 8°07′30″E / 52.6622°N 8.125°E / 52.6622; 8.125
Mapa
Azalera72,8 km²
Altitudea27 m
MugakideakBakum, Holdorf, Essen, Uptloh (en) Itzuli, Gut Lage (en) Itzuli eta Quakenbrück
Demografia
Biztanleria13.547 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.792 (%50,1) (%49,9) 6.755 alt_right
Dentsitatea186 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04443
Hiri senidetuakÉpouville
MatrikulaVEC
dinklage.de

Dinklage Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan dago, Vechta barrutian. Azken zentsuaren arabera 13.547 biztanle zituen 72,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 13.406 biztanle zituen: 6.738 gizonezko (% 50,3) eta 6.667 emakumezko (% 49,7); 100 emakumeko 101,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 17,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,5 ezkongabeak ziren eta % 46,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea12.60012.80013.00013.20013.40013.60013.800201020132016201920222025DinklageBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.736 gizon, 6.667 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
6.32
 
75+
 
9.73
9.17
 
65-74
 
9.64
24.27
 
50-64
 
23.11
11.88
 
40-49
 
12.52
13.94
 
30-39
 
13.08
6.16
 
25-29
 
5.80
8.98
 
18-24
 
7.41
3.65
 
15-17
 
3.16
9.26
 
6-14
 
8.92
2.97
 
3-5
 
3.30
3.38
 
0-2
 
3.30
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 80,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 19,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.105
3.139
Migrazio-jatorririk gabe (10.105)Migrazio-jatorri osoa (3.139)Migrazio-jatorri partziala (162)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.814 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.197, % 55,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 129,65 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,89 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 57,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.814etxebizitza
129,65 m²batez besteko azalera
5,89 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.197
2.500
Jabetzan (3.197)Alokairuan (2.500)Aisialdikoa (4)Hutsik (113)
% 1,7hutsik dauden tasa
% 57,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (1.695). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.266); eraikin guztien % 70,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.228 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra36
2 gela305
3 gela723
4 gela986
5 gela1.159
6 gela915
7 gela edo gehiago1.695

Eraikuntza garaia

1919 aurretik219
1919-1949214
1950-1959439
1960-1969572
1970-1979739
1980-1989659
1990-19991.266
2000-2009756
2010-2015412
2016 eta geroago537

Berogailu mota

5.228
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (133)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (304)Bloke-berogailua (Blockheizung) (44)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.228)Labe indibiduala (62)Berogailurik gabe (41)

Guztira 4.338 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.720, % 85,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.531).[3] Guztira 5.654 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.810, % 32,0).[4]

4.338bizitegi-eraikin
5.654etxegune

Eraikin mota

3.720
Etxe bakartua (3.720)Etxe atxikia (bikoitza) (329)Ilarako etxea (151)Bestelako eraikin mota (135)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.531
560
Etxebizitza bakarra (3.531)2 etxebizitza (560)3-6 etxebizitza (207)7-12 etxebizitza (32)13 etxebizitza edo gehiago (8)

Etxegunearen tamaina

1.810
1.737
904
805
Pertsona bakarra (1.810)2 pertsona (1.737)3 pertsona (904)4 pertsona (805)5 pertsona (279)6 pertsona (122)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]