Edukira joan

Elsterwerda

Elsterwerda
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Brandenburgo
Rural district of BrandenburgElbe-Elster District
AlkateaAnja Heinrich
Posta kodea04910
Udalerri kodea12062124
Geografia
Koordenatuak51°27′25″N 13°31′24″E / 51.45691°N 13.523319°E / 51.45691; 13.523319
Mapa
Azalera40,58 km²
Altitudea90 m
MugakideakBad Liebenwerda eta Röderland
Demografia
Biztanleria7.592 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.937 (%51,9) (%48,1) 3.655 alt_right
Dentsitatea187 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03533
Hiri senidetuakVreden
MatrikulaEE
elsterwerda.de

Elsterwerda Alemaniako hiri-udalerri bat da, Brandenburgo estatuan. Azken zentsuaren arabera 7.592 biztanle zituen, 40,6 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 7.745 biztanle zituen: 3.750 gizonezko (% 48,4) eta 3.997 emakumezko (% 51,6); 100 emakumeko 93,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 30,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,3 ezkongabeak ziren eta % 42,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea75007600770078007900800081008200201620182020202220242026ElsterwerdaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.746 gizon, 4.002 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
13.48
 
75+
 
19.24
13.72
 
65-74
 
15.17
25.36
 
50-64
 
24.41
11.85
 
40-49
 
10.17
11.80
 
30-39
 
10.04
2.99
 
25-29
 
2.27
6.25
 
18-24
 
4.65
3.07
 
15-17
 
2.37
7.37
 
6-14
 
7.50
2.08
 
3-5
 
2.32
2.03
 
0-2
 
1.85
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 91,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 7,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 92,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.118
Migrazio-jatorririk gabe (7.118)Migrazio-jatorri osoa (602)Migrazio-jatorri partziala (24)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.497 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.274, % 50,6) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 84,08 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 9,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 44,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.497etxebizitza
84,08 m²batez besteko azalera
5 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.791
2.274
417
Jabetzan (1.791)Alokairuan (2.274)Aisialdikoa (14)Hutsik (417)
% 9,2hutsik dauden tasa
% 44,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.253). Etxebizitza gehienak 1919-1949 artean eraiki ziren (944); eraikin guztien % 95,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.441 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra130
2 gela474
3 gela1.088
4 gela1.253
5 gela791
6 gela386
7 gela edo gehiago381

Eraikuntza garaia

1919 aurretik868
1919-1949944
1950-1959256
1960-1969687
1970-1979477
1980-1989586
1990-1999466
2000-2009130
2010-201527
2016 eta geroago57

Berogailu mota

1.586
2.441
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.586)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (254)Bloke-berogailua (Blockheizung) (13)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.441)Labe indibiduala (132)Berogailurik gabe (65)

Guztira 2.271 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.538, % 67,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.616).[3] Guztira 3.998 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.743, % 43,6).[4]

2.271bizitegi-eraikin
3.998etxegune

Eraikin mota

1.538
319
342
Etxe bakartua (1.538)Etxe atxikia (bikoitza) (319)Ilarako etxea (342)Bestelako eraikin mota (70)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.616
306
192
Etxebizitza bakarra (1.616)2 etxebizitza (306)3-6 etxebizitza (192)7-12 etxebizitza (149)13 etxebizitza edo gehiago (8)

Etxegunearen tamaina

1.743
1.444
465
Pertsona bakarra (1.743)2 pertsona (1.444)3 pertsona (465)4 pertsona (255)5 pertsona (65)6 pertsona (31)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]