Edukira joan

Freden (Leine)

Freden (Leine)
Freden
giza kokalekua
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiHildesheim barrutia
Izen ofizialaFreden
Jatorrizko izenaFreden
Posta kodea31084
Udalerri kodea03254042 eta 03254016
Geografia
Koordenatuak51°55′40″N 9°53′37″E / 51.9278°N 9.8936°E / 51.9278; 9.8936
Mapa
Azalera53,49 km²
Altitudea127 m eta 105 m
Demografia
Biztanleria4.669 (2023ko abenduaren 31)
4.477 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 2.295 (%49,2) (%50,8) 2.374 alt_right
Dentsitatea87 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05184
MatrikulaHI
freden.de

Freden (Leine) Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan dago, Hildesheim barrutian. Azken zentsuaren arabera 4.669 biztanle zituen 53,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 4.512 biztanle zituen: 2.277 gizonezko (% 50,5) eta 2.236 emakumezko (% 49,6); 100 emakumeko 101,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 4,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,6 ezkongabeak ziren eta % 45,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea44504500455046004650470047504800201620182020202220242026FredenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.277 gizon, 2.230 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.19
 
75+
 
15.78
12.87
 
65-74
 
13.36
26.88
 
50-64
 
26.23
11.02
 
40-49
 
9.82
10.94
 
30-39
 
10.94
4.79
 
25-29
 
3.95
7.03
 
18-24
 
5.56
2.94
 
15-17
 
2.78
7.69
 
6-14
 
7.40
3.07
 
3-5
 
2.15
2.59
 
0-2
 
2.02
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 88,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 10,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

3.996
473
Migrazio-jatorririk gabe (3.996)Migrazio-jatorri osoa (473)Migrazio-jatorri partziala (41)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 2.354 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (1.415, % 60,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 116,88 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,2 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 8,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 67,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

2.354etxebizitza
116,88 m²batez besteko azalera
4,2 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.415
706
206
Jabetzan (1.415)Alokairuan (706)Aisialdikoa (24)Hutsik (206)
% 8,5hutsik dauden tasa
% 67,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (574). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.004); eraikin guztien % 95,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (1.838 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra14
2 gela82
3 gela279
4 gela574
5 gela504
6 gela343
7 gela edo gehiago554

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.004
1919-1949256
1950-1959192
1960-1969276
1970-1979191
1980-1989145
1990-1999180
2000-200986
2010-20158
2016 eta geroago15

Berogailu mota

292
1.838
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (43)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (292)Bloke-berogailua (Blockheizung) (13)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (1.838)Labe indibiduala (115)Berogailurik gabe (49)

Guztira 1.622 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.264, % 77,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.168).[3] Guztira 2.062 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (751, % 36,4).[4]

1.622bizitegi-eraikin
2.062etxegune

Eraikin mota

1.264
194
Etxe bakartua (1.264)Etxe atxikia (bikoitza) (194)Ilarako etxea (86)Bestelako eraikin mota (73)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.168
307
140
Etxebizitza bakarra (1.168)2 etxebizitza (307)3-6 etxebizitza (140)7-12 etxebizitza (10)

Etxegunearen tamaina

751
721
330
169
Pertsona bakarra (751)2 pertsona (721)3 pertsona (330)4 pertsona (169)5 pertsona (62)6 pertsona (33)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]