Edukira joan

Guardavalle

Guardavalle
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCatanzaroko probintzia
Izen ofizialaGuardavalle
Posta kodea88065
ISTAT kodea079061
HerriburuaGuardavalle
Geografia
Koordenatuak38°30′N 16°30′E / 38.5°N 16.5°E / 38.5; 16.5
Mapa
Azalera60,27 km²
Altitudea225 m
MugakideakBrognaturo, Monasterace, Stilo, Bivongi eta Santa Caterina dello Ionio
Demografia
Biztanleria4.117 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea68 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0967
Katastro kodeaE239
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCZ
guardavalle.asmenet.it

Guardavalle Italiako udalerri bat da. Catanzaroko probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 4.117 biztanle ditu, 60,27 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brognaturo, Monasterace, Stilo, Bivongi eta Santa Caterina dello Ionio.

BiztanleriaUrtea300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.938 gizon, 2.066 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.05
 
95-99
 
0.63
1.14
 
90-94
 
1.74
2.58
 
85-89
 
3.39
3.20
 
80-84
 
3.68
5.16
 
75-79
 
6.05
6.66
 
70-74
 
6.29
6.19
 
65-69
 
7.02
7.22
 
60-64
 
7.36
6.76
 
55-59
 
8.03
7.48
 
50-54
 
6.82
6.71
 
45-49
 
6.05
5.21
 
40-44
 
4.79
5.93
 
35-39
 
6.73
5.93
 
30-34
 
4.94
6.04
 
25-29
 
4.89
5.88
 
20-24
 
5.57
5.26
 
15-19
 
4.84
4.39
 
10-14
 
4.36
3.92
 
5-9
 
3.68
4.28
 
0-4
 
3.10
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.876 etxebizitza zeuden: 1.841 (% 47,5) okupatuta eta 2.035 (% 52,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 87,6 jabetzan zeuden, % 9,2 alokairuan eta % 3,1 beste titulu batekin.

3.876etxebizitza (2021)
1.841okupatuak
2.035hutsik (% 52,5)

Erabilera (2021)

1.841
2.035
Okupatuak (1.841)Hutsik edo ez-okupatuak (2.035)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

87,6
9,2
Jabetzan (87,6)Alokairuan (9,2)Beste titulu batekin (3,1)

2024an 1.808 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 715 (% 39,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

1.808etxegune (2024)
715pertsona bakarrekoak (% 39,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide715
2 kide458
3 kide260
4 kide245
5 kide edo gehiago130

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]