Edukira joan

Höxter

Höxter
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaHöxter barrutia
AlkateaDaniel Hartmann
Posta kodea37671
Udalerri kodea05762020
Geografia
Koordenatuak51°46′N 9°22′E / 51.77°N 9.37°E / 51.77; 9.37
Mapa
Azalera158,16 km²
Altitudea96 m
MugakideakHolzminden, Polle, Heinsen, Bevern, Boffzen, Boffzen, Beverungen, Brakel, Marienmünster eta Lügde
Demografia
Biztanleria27.908 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 14.122 (%50,6) (%49,4) 13.786 alt_right
Dentsitatea176 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05271, 05275, 05277, 05278, 05531
Hiri senidetuakSudbury (Suffolk) eta Corbie
MatrikulaHX
hoexter.de

Höxter, Alemaniako herri bat da, Ipar Renania-Westfalia estatuaren ekialdeko muturrean kokatua. Detmold eskualdeko herrietako bat da, eta, honen barnean, Höxter barrutiko hiriburua.

Weser ibaiak gurutzatzen duen herrietako bat da, ibaiaren erdialdera, Porta Westfalicara heldu baino lehenago.

1970. urteko hasiera egunean, hamaika herritxok eta herri batek eratu zuten Höxter. Honako hauek:

Herriko eskulangintzak, lihoa, kotoia, zementua eta gutapertxa latexarenak dira. Gainera, kontuan hartu beharreko itsas komertzioa dago bertan.

Herritar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2022ko zentsuaren arabera 28.012 biztanle zituen: 13.770 gizonezko (% 49,2) eta 14.245 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,9 ezkongabeak ziren eta % 46,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea27.00028.00029.00030.00031.00032.00033.0001970198019902000201020202030HöxterBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 13.777 gizon, 14.243 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.58
 
75+
 
14.56
12.62
 
65-74
 
13.47
24.38
 
50-64
 
24.32
10.96
 
40-49
 
10.66
12.17
 
30-39
 
10.85
5.69
 
25-29
 
4.86
6.92
 
18-24
 
6.33
2.90
 
15-17
 
2.77
8.33
 
6-14
 
7.20
2.91
 
3-5
 
2.57
2.54
 
0-2
 
2.42
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 82,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

23.065
4.596
Migrazio-jatorririk gabe (23.065)Migrazio-jatorri osoa (4.596)Migrazio-jatorri partziala (349)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 14.525 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.612, % 52,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 109,47 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,86 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 56,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

14.525etxebizitza
109,47 m²batez besteko azalera
4,86 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.612
6.081
Jabetzan (7.612)Alokairuan (6.081)Aisialdikoa (87)Hutsik (747)
% 4,7hutsik dauden tasa
% 56,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.393). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.647); eraikin guztien % 91,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (12.197 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra201
2 gela823
3 gela2.558
4 gela3.393
5 gela2.536
6 gela1.922
7 gela edo gehiago3.096

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.372
1919-19491.405
1950-19591.843
1960-19692.647
1970-19792.406
1980-19891.311
1990-19991.310
2000-2009824
2010-2015196
2016 eta geroago211

Berogailu mota

12.197
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (294)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (860)Bloke-berogailua (Blockheizung) (197)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (12.197)Labe indibiduala (902)Berogailurik gabe (74)

Guztira 8.573 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.699, % 78,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.667).[3] Guztira 13.385 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.350, % 40,0).[4]

8.573bizitegi-eraikin
13.385etxegune

Eraikin mota

6.699
1.034
Etxe bakartua (6.699)Etxe atxikia (bikoitza) (1.034)Ilarako etxea (599)Bestelako eraikin mota (243)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.667
1.747
1.023
Etxebizitza bakarra (5.667)2 etxebizitza (1.747)3-6 etxebizitza (1.023)7-12 etxebizitza (117)13 etxebizitza edo gehiago (24)

Etxegunearen tamaina

5.350
4.428
1.726
1.267
Pertsona bakarra (5.350)2 pertsona (4.428)3 pertsona (1.726)4 pertsona (1.267)5 pertsona (431)6 pertsona (176)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.


Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]