Edukira joan

Hückelhoven

Hückelhoven
Hückelhoven
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaKolonia
Rural district of North Rhine-WestphaliaHeinsberg
Izen ofizialaHückelhoven
Jatorrizko izenaHückelhoven
Posta kodea41836
Udalerri kodea05370020
Geografia
Koordenatuak51°03′39″N 6°13′11″E / 51.0608°N 6.2197°E / 51.0608; 6.2197
Mapa
Azalera61,27 km²
Altitudea75 m eta 53 m
Demografia
Biztanleria41.148 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 20.812 (%50,6) (%49,4) 20.336 alt_right
Dentsitatea672 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02433
Hiri senidetuakWildau
MatrikulaHS
hueckelhoven.de

Hückelhoven Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Heinsberg barrutian. Azken zentsuaren arabera 41.148 biztanle zituen 61,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 40.659 biztanle zituen: 20.000 gizonezko (% 49,2) eta 20.660 emakumezko (% 50,8); 100 emakumeko 96,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,6 ezkongabeak ziren eta % 45,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea34.00035.00036.00037.00038.00039.00040.00041.00042.0001970198019902000201020202030HückelhovenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 20.002 gizon, 20.659 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.90
 
75+
 
11.58
10.68
 
65-74
 
11.02
23.82
 
50-64
 
23.16
12.16
 
40-49
 
11.92
13.06
 
30-39
 
12.72
6.07
 
25-29
 
5.09
7.86
 
18-24
 
6.92
3.27
 
15-17
 
2.91
9.39
 
6-14
 
8.87
2.91
 
3-5
 
2.95
2.87
 
0-2
 
2.87
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 73,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

30.006
9.562
Migrazio-jatorririk gabe (30.006)Migrazio-jatorri osoa (9.562)Migrazio-jatorri partziala (1.089)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 18.868 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (9.288, % 49,2) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 101,49 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,98 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 50,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

18.868etxebizitza
101,49 m²batez besteko azalera
5,98 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

9.046
9.288
Jabetzan (9.046)Alokairuan (9.288)Aisialdikoa (27)Hutsik (507)
% 2,6hutsik dauden tasa
% 50,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.671). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (2.888); eraikin guztien % 82,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (9.595 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra241
2 gela1.934
3 gela3.456
4 gela4.671
5 gela4.181
6 gela2.349
7 gela edo gehiago2.037

Eraikuntza garaia

1919 aurretik937
1919-19492.307
1950-19592.888
1960-19692.488
1970-19792.353
1980-19891.686
1990-19992.855
2000-20091.428
2010-2015639
2016 eta geroago1.284

Berogailu mota

7.994
9.595
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (7.994)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (554)Bloke-berogailua (Blockheizung) (178)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (9.595)Labe indibiduala (375)Berogailurik gabe (174)

Guztira 12.259 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (5.367, % 43,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (9.751).[3] Guztira 17.952 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.214, % 34,6).[4]

12.259bizitegi-eraikin
17.952etxegune

Eraikin mota

5.367
3.203
3.275
Etxe bakartua (5.367)Etxe atxikia (bikoitza) (3.203)Ilarako etxea (3.275)Bestelako eraikin mota (411)

Etxebizitza kopurua eraikineko

9.751
1.278
986
Etxebizitza bakarra (9.751)2 etxebizitza (1.278)3-6 etxebizitza (986)7-12 etxebizitza (178)13 etxebizitza edo gehiago (64)

Etxegunearen tamaina

6.214
6.058
2.601
1.949
Pertsona bakarra (6.214)2 pertsona (6.058)3 pertsona (2.601)4 pertsona (1.949)5 pertsona (747)6 pertsona (388)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]