Edukira joan

Lennestadt

Lennestadt
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaArnsberg
Rural district of North Rhine-WestphaliaKreis Olpe
Posta kodea57368
Udalerri kodea05966020
Geografia
Koordenatuak51°07′25″N 8°04′05″E / 51.1236°N 8.0681°E / 51.1236; 8.0681
Mapa
Azalera135,59 km²
Altitudea280 m
MugakideakFinnentrop, Olpe eta Kirchhundem
Demografia
Biztanleria24.025 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 11.992 (%49,9) (%50,1) 12.033 alt_right
Dentsitatea177 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02721, 02723, 02725, 02972
MatrikulaOE
lennestadt.de

Lennestadt Alemaniako hiri-udalerri bat da, Ipar Renania-Westfalia estatuan. Azken zentsuaren arabera 24.025 biztanle zituen, 135,6 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 24.423 biztanle zituen: 12.226 gizonezko (% 50,1) eta 12.197 emakumezko (% 49,9); 100 emakumeko 100,2 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,7 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,3 ezkongabeak ziren eta % 46,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea24.00024.50025.00025.50026.00026.5001970198019902000201020202030LennestadtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 12.217 gizon, 12.200 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.38
 
75+
 
12.21
11.51
 
65-74
 
11.69
24.99
 
50-64
 
24.32
11.94
 
40-49
 
12.20
12.05
 
30-39
 
11.67
6.26
 
25-29
 
5.14
7.90
 
18-24
 
6.25
2.95
 
15-17
 
3.06
8.67
 
6-14
 
7.90
2.61
 
3-5
 
2.92
2.73
 
0-2
 
2.63
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 81,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 18,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

19.992
4.036
Migrazio-jatorririk gabe (19.992)Migrazio-jatorri osoa (4.036)Migrazio-jatorri partziala (397)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 12.093 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.394, % 52,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 109,67 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,35 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 56,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

12.093etxebizitza
109,67 m²batez besteko azalera
5,35 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.394
5.073
Jabetzan (6.394)Alokairuan (5.073)Aisialdikoa (86)Hutsik (541)
% 4,4hutsik dauden tasa
% 56,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.895). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (2.101); eraikin guztien % 89,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.449 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra98
2 gela558
3 gela1.917
4 gela2.895
5 gela2.340
6 gela1.667
7 gela edo gehiago2.618

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.849
1919-19491.107
1950-19591.337
1960-19692.051
1970-19792.101
1980-19891.187
1990-19991.227
2000-2009793
2010-2015229
2016 eta geroago203

Berogailu mota

10.449
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (242)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (719)Bloke-berogailua (Blockheizung) (67)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.449)Labe indibiduala (556)Berogailurik gabe (59)

Guztira 7.094 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (5.775, % 81,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.163).[3] Guztira 11.221 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (4.386, % 39,1).[4]

7.094bizitegi-eraikin
11.221etxegune

Eraikin mota

5.775
732
Etxe bakartua (5.775)Etxe atxikia (bikoitza) (732)Ilarako etxea (303)Bestelako eraikin mota (285)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.163
1.974
869
Etxebizitza bakarra (4.163)2 etxebizitza (1.974)3-6 etxebizitza (869)7-12 etxebizitza (83)13 etxebizitza edo gehiago (11)

Etxegunearen tamaina

4.386
3.558
1.478
1.180
Pertsona bakarra (4.386)2 pertsona (3.558)3 pertsona (1.478)4 pertsona (1.180)5 pertsona (420)6 pertsona (197)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]