Edukira joan

Longarone

Longarone
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
ProbintziaBellunoko probintzia
Izen ofizialaLongarone
Posta kodea32013
ISTAT kodea025071
HerriburuaLongarone
Geografia
Koordenatuak46°16′00″N 12°18′00″E / 46.2667°N 12.3°E / 46.2667; 12.3
Mapa
Azalera122,36 km²
Altitudea473 m
MugakideakErto e Casso, Val di Zoldo, Ponte nelle Alpi, Belluno, La Valle Agordina, Sedico, Soverzene eta Ospitale di Cadore
Demografia
Biztanleria5.022 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.634 (%52,4) (%49,5) 2.485 alt_right
Dentsitatea41 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0437
Hiri senidetuakBagni di Lucca eta Urussanga
Katastro kodeaM342
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBL
comune.longarone.bl.it

Longarone Italiako iparralde udalerri bat da. Bellunoko probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 5,022 biztanle ditu, eta 122,36 kilometro koadro.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Erto e Casso, Val di Zoldo, Ponte nelle Alpi, Belluno, La Valle Agordina, Sedico, Soverzene eta Ospitale di Cadore.

BiztanleriaUrtea5000550060006500700075001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.437 gizon, 2.545 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.08
 
95-99
 
0.94
0.49
 
90-94
 
1.73
2.26
 
85-89
 
3.46
3.73
 
80-84
 
4.32
6.24
 
75-79
 
6.76
6.93
 
70-74
 
6.95
6.85
 
65-69
 
6.56
8.74
 
60-64
 
8.17
9.60
 
55-59
 
9.59
9.11
 
50-54
 
8.64
6.11
 
45-49
 
6.09
4.80
 
40-44
 
4.83
5.29
 
35-39
 
3.85
4.72
 
30-34
 
4.68
5.33
 
25-29
 
5.07
5.83
 
20-24
 
5.19
5.29
 
15-19
 
4.40
3.49
 
10-14
 
3.30
2.67
 
5-9
 
3.18
2.42
 
0-4
 
2.24
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.422 etxebizitza zeuden: 2.288 (% 66,9) okupatuta eta 1.134 (% 33,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,5 jabetzan zeuden, % 13,9 alokairuan eta % 3,6 beste titulu batekin.

3.422etxebizitza (2021)
2.288okupatuak
1.134hutsik (% 33,1)

Erabilera (2021)

2.288
1.134
Okupatuak (2.288)Hutsik edo ez-okupatuak (1.134)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,5
13,9
Jabetzan (82,5)Alokairuan (13,9)Beste titulu batekin (3,6)

2024an 2.373 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 946 (% 39,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.373etxegune (2024)
946pertsona bakarrekoak (% 39,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide946
2 kide684
3 kide415
4 kide243
5 kide edo gehiago85

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]