Edukira joan

Lotte (Alemania)

Lotte
Lotte
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaSteinfurt District
Izen ofizialaLotte
Jatorrizko izenaLotte
Posta kodea49504
Udalerri kodea05566048
Geografia
Koordenatuak52°16′35″N 7°55′00″E / 52.2764°N 7.9167°E / 52.2764; 7.9167
Mapa
Azalera37,69 km²
Altitudea66 m
MugakideakTecklenburg, Westerkappeln, Wallenhorst, Hasbergen eta Osnabrück
Demografia
Biztanleria13.728 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.893 (%50,2) (%49,8) 6.835 alt_right
Dentsitatea364 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05404, 0541
MatrikulaST
lotte.de

Lotte Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Steinfurt barrutian. Azken zentsuaren arabera 13.728 biztanle zituen 37,7 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 13.450 biztanle zituen: 6.728 gizonezko (% 50,0) eta 6.721 emakumezko (% 50,0); 100 emakumeko 100,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,4 ezkongabeak ziren eta % 47,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea900010.00011.00012.00013.00014.00015.0001970198019902000201020202030LotteBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.725 gizon, 6.718 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.91
 
75+
 
11.03
11.55
 
65-74
 
11.19
24.46
 
50-64
 
24.92
12.77
 
40-49
 
11.80
12.98
 
30-39
 
12.64
5.62
 
25-29
 
4.79
7.21
 
18-24
 
6.49
3.38
 
15-17
 
2.95
8.21
 
6-14
 
8.45
2.90
 
3-5
 
3.07
3.00
 
0-2
 
2.66
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 68,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 30,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 81,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 18,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.141
4.124
Migrazio-jatorririk gabe (9.141)Migrazio-jatorri osoa (4.124)Migrazio-jatorri partziala (181)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.489 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.461, % 53,3) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,93 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,85 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 55,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.489etxebizitza
104,93 m²batez besteko azalera
5,85 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.461
2.754
Jabetzan (3.461)Alokairuan (2.754)Aisialdikoa (14)Hutsik (263)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 55,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.854). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.744); eraikin guztien % 84,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.930 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra80
2 gela309
3 gela986
4 gela1.854
5 gela1.528
6 gela837
7 gela edo gehiago894

Eraikuntza garaia

1919 aurretik221
1919-1949385
1950-1959642
1960-1969888
1970-19791.744
1980-1989486
1990-19991.146
2000-2009612
2010-2015161
2016 eta geroago208

Berogailu mota

5.930
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (57)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (371)Bloke-berogailua (Blockheizung) (35)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.930)Labe indibiduala (81)Berogailurik gabe (18)

Guztira 3.643 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.557, % 70,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.502).[3] Guztira 6.057 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.161, % 35,7).[4]

3.643bizitegi-eraikin
6.057etxegune

Eraikin mota

2.557
674
296
Etxe bakartua (2.557)Etxe atxikia (bikoitza) (674)Ilarako etxea (296)Bestelako eraikin mota (113)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.502
698
332
Etxebizitza bakarra (2.502)2 etxebizitza (698)3-6 etxebizitza (332)7-12 etxebizitza (94)13 etxebizitza edo gehiago (18)

Etxegunearen tamaina

2.161
2.031
877
676
Pertsona bakarra (2.161)2 pertsona (2.031)3 pertsona (877)4 pertsona (676)5 pertsona (212)6 pertsona (108)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]