Edukira joan

Oelde

Oelde
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaWarendorf District
Posta kodea59302
Udalerri kodea05570028
Geografia
Koordenatuak51°49′33″N 8°08′37″E / 51.8258°N 8.1436°E / 51.8258; 8.1436
Mapa
Azalera102,77 km²
Altitudea90 m
MugakideakRheda-Wiedenbrück, Herzebrock-Clarholz, Beelen, Ennigerloh, Beckum, Wadersloh eta Langenberg
Demografia
Biztanleria29.961 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 14.995 (%50) (%50) 14.966 alt_right
Dentsitatea292 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02522
Hiri senidetuakNiesky
oelde.de

Oelde Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Warendorf barrutian. Azken zentsuaren arabera 29.961 biztanle zituen 102,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 29.704 biztanle zituen: 14.782 gizonezko (% 49,8) eta 14.922 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,5 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,0 ezkongabeak ziren eta % 47,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea27.00027.50028.00028.50029.00029.50030.00030.5001970198019902000201020202030OeldeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 14.783 gizon, 14.917 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.42
 
75+
 
13.45
10.17
 
65-74
 
10.91
24.81
 
50-64
 
23.70
12.30
 
40-49
 
12.36
12.88
 
30-39
 
11.30
5.72
 
25-29
 
5.12
7.98
 
18-24
 
6.84
3.16
 
15-17
 
2.84
7.91
 
6-14
 
8.28
2.69
 
3-5
 
2.61
2.96
 
0-2
 
2.59
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 72,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 26,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

21.386
7.759
Migrazio-jatorririk gabe (21.386)Migrazio-jatorri osoa (7.759)Migrazio-jatorri partziala (557)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 14.115 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.517, % 53,3) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 107,75 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,59 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 55,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

14.115etxebizitza
107,75 m²batez besteko azalera
5,59 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.517
6.172
Jabetzan (7.517)Alokairuan (6.172)Aisialdikoa (23)Hutsik (402)
% 2,8hutsik dauden tasa
% 55,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.756). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (2.422); eraikin guztien % 83,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (12.007 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra187
2 gela727
3 gela2.395
4 gela3.756
5 gela2.977
6 gela1.758
7 gela edo gehiago2.319

Eraikuntza garaia

1919 aurretik874
1919-19491.143
1950-19591.742
1960-19692.332
1970-19792.422
1980-19891.295
1990-19991.962
2000-20091.284
2010-2015408
2016 eta geroago659

Berogailu mota

1.547
12.007
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (199)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.547)Bloke-berogailua (Blockheizung) (51)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (12.007)Labe indibiduala (279)Berogailurik gabe (29)

Guztira 7.784 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (5.770, % 74,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.149).[3] Guztira 13.565 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.115, % 37,7).[4]

7.784bizitegi-eraikin
13.565etxegune

Eraikin mota

5.770
1.094
694
Etxe bakartua (5.770)Etxe atxikia (bikoitza) (1.094)Ilarako etxea (694)Bestelako eraikin mota (223)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.149
1.399
1.012
Etxebizitza bakarra (5.149)2 etxebizitza (1.399)3-6 etxebizitza (1.012)7-12 etxebizitza (197)13 etxebizitza edo gehiago (23)

Etxegunearen tamaina

5.115
4.281
1.926
1.524
Pertsona bakarra (5.115)2 pertsona (4.281)3 pertsona (1.926)4 pertsona (1.524)5 pertsona (465)6 pertsona (250)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]