Edukira joan

Oggiono

Oggiono
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Izen ofizialaOggiono
Posta kodea23848
ISTAT kodea097057
HerriburuaOggiono
Geografia
Koordenatuak45°47′29″N 9°20′59″E / 45.79131°N 9.349741°E / 45.79131; 9.349741
Mapa
Azalera7,96 km²
Altitudea268 m
MugakideakDolzago, Galbiate, Molteno, Sirone, Annone di Brianza eta Ello
Demografia
Biztanleria9.063 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.139 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Hiri senidetuakLeisnig eta Halásztelek (en) Itzuli
Katastro kodeaG009
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLC
comune.oggiono.lc.it

Oggiono Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 9.063 biztanle ditu, 7,96 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dolzago, Galbiate, Molteno, Sirone, Annone di Brianza eta Ello.

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.582 gizon, 4.636 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.22
 
95-99
 
0.47
0.87
 
90-94
 
1.64
2.23
 
85-89
 
3.15
3.38
 
80-84
 
4.79
5.13
 
75-79
 
5.50
4.80
 
70-74
 
5.80
6.22
 
65-69
 
6.21
7.42
 
60-64
 
6.62
8.32
 
55-59
 
7.61
8.27
 
50-54
 
7.77
7.42
 
45-49
 
6.84
5.89
 
40-44
 
6.21
5.87
 
35-39
 
4.68
5.06
 
30-34
 
4.98
5.35
 
25-29
 
5.09
5.15
 
20-24
 
4.59
6.02
 
15-19
 
4.87
5.00
 
10-14
 
5.33
4.23
 
5-9
 
4.10
3.14
 
0-4
 
3.71
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.662 etxebizitza zeuden: 3.839 (% 82,3) okupatuta eta 823 (% 17,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,3 jabetzan zeuden, % 19,3 alokairuan eta % 5,4 beste titulu batekin.

4.662etxebizitza (2021)
3.839okupatuak
823hutsik (% 17,7)

Erabilera (2021)

3.839
823
Okupatuak (3.839)Hutsik edo ez-okupatuak (823)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,3
19,3
Jabetzan (75,3)Alokairuan (19,3)Beste titulu batekin (5,4)

2024an 4.013 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.438 (% 35,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.013etxegune (2024)
1.438pertsona bakarrekoak (% 35,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.438
2 kide1.102
3 kide692
4 kide546
5 kide edo gehiago235

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]