Edukira joan

Ostrhauderfehn

Ostrhauderfehn
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiLeer
Posta kodea26842
Udalerri kodea03457017
Geografia
Koordenatuak53°08′22″N 7°37′01″E / 53.139444°N 7.616944°E / 53.139444; 7.616944
Mapa
Azalera51,01 km²
Altitudea3 m
MugakideakRhauderfehn eta Detern
Demografia
Biztanleria12.002 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.102 (%50,8) (%49,2) 5.900 alt_right
Dentsitatea235 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04952
MatrikulaLER
ostrhauderfehn.de

Ostrhauderfehn Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Leer barrutian. Azken zentsuaren arabera 12.002 biztanle zituen 51 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.454 biztanle zituen: 5.625 gizonezko (% 49,1) eta 5.825 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 4,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,0 ezkongabeak ziren eta % 48,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea11.00011.20011.40011.60011.80012.00012.200201620182020202220242026OstrhauderfehnBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.620 gizon, 5.837 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.34
 
75+
 
11.53
12.92
 
65-74
 
13.09
23.20
 
50-64
 
24.43
12.60
 
40-49
 
10.52
12.17
 
30-39
 
11.98
5.59
 
25-29
 
4.99
7.37
 
18-24
 
6.58
2.74
 
15-17
 
2.84
8.22
 
6-14
 
8.69
3.15
 
3-5
 
2.67
2.70
 
0-2
 
2.69
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 86,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 79,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 20,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.907
1.463
Migrazio-jatorririk gabe (9.907)Migrazio-jatorri osoa (1.463)Migrazio-jatorri partziala (84)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.458 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.422, % 62,7) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 122,39 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,63 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 65,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.458etxebizitza
122,39 m²batez besteko azalera
5,63 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.422
1.840
Jabetzan (3.422)Alokairuan (1.840)Aisialdikoa (32)Hutsik (165)
% 2,8hutsik dauden tasa
% 65,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (1.217). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.094); eraikin guztien % 72,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.016 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra33
2 gela188
3 gela775
4 gela1.129
5 gela1.205
6 gela910
7 gela edo gehiago1.217

Eraikuntza garaia

1919 aurretik151
1919-1949343
1950-1959413
1960-1969728
1970-1979592
1980-1989609
1990-19991.094
2000-2009578
2010-2015528
2016 eta geroago418

Berogailu mota

5.016
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (114)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (235)Bloke-berogailua (Blockheizung) (16)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.016)Labe indibiduala (56)Berogailurik gabe (20)

Guztira 4.513 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.856, % 85,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.897).[3] Guztira 5.139 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.943, % 37,8). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (1.693, % 32,9).[4]

4.513bizitegi-eraikin
5.139etxegune

Eraikin mota

3.856
399
Etxe bakartua (3.856)Etxe atxikia (bikoitza) (399)Ilarako etxea (133)Bestelako eraikin mota (124)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.897
429
Etxebizitza bakarra (3.897)2 etxebizitza (429)3-6 etxebizitza (174)7-12 etxebizitza (10)

Etxegunearen tamaina

1.646
1.943
738
578
Pertsona bakarra (1.646)2 pertsona (1.943)3 pertsona (738)4 pertsona (578)5 pertsona (168)6 pertsona (65)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]