Edukira joan

Petershagen

Petershagen
Petershagen
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaMinden-Lübbecke District
Izen ofizialaPetershagen
Jatorrizko izenaPetershagen
Posta kodea32469
Udalerri kodea05770028
Geografia
Koordenatuak52°23′N 8°58′E / 52.38°N 8.97°E / 52.38; 8.97
Mapa
Azalera211,94 km²
Altitudea41 m
MugakideakMinden eta Hille
Demografia
Biztanleria25.192 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 12.647 (%50,2) (%49,8) 12.545 alt_right
Dentsitatea119 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05702, 05704, 05705, 05707, 05726, 05761, 05765, 05768
Hiri senidetuakPetershagen-Eggersdorf
MatrikulaMI
petershagen.de

Petershagen Alemaniako udalerri bat da, Ipar Renania-Westfalia estatuan eta Minden-Lübbecke barrutian kokatua.

Petershagen, Weser ibaiaren ibarrean dago, Mindenetik 10 kilometro iparrekialdera, gutxi gora-behera

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Udalerriaren banaketa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Petershagen udalerria, 29 barrutitan banatzen da. Honako hauek dira herriko barrutiak:

  • Bierde
  • Buchholz
  • Döhren
  • Eldagsen
  • Friedewalde
  • Frille
  • Gorspen-Vahlsen
  • Großenheerse
  • Hävern
  • Heimsen
  • Ilse
  • Ilserheide
  • Ilvese
  • Jössen
  • Petershagen-Lahde
  • Maaslingen
  • Meßlingen
  • Neuenknick
  • Ovenstädt
  • Petershagen (hiri erdialdea)
  • Quetzen
  • Raderhorst
  • Rosenhagen
  • Schlüsselburg
  • Seelenfeld
  • Südfelde
  • Wasserstraße
  • Wietersheim
  • Windheim

Herri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2022ko zentsuaren arabera 25.281 biztanle zituen: 12.563 gizonezko (% 49,7) eta 12.718 emakumezko (% 50,3); 100 emakumeko 98,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,5 ezkongabeak ziren eta % 47,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea24.40024.60024.80025.00025.20025.4001970198019902000201020202030PetershagenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 12.563 gizon, 12.714 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.77
 
75+
 
13.14
12.67
 
65-74
 
12.43
26.46
 
50-64
 
26.22
10.83
 
40-49
 
11.28
11.13
 
30-39
 
10.53
5.01
 
25-29
 
4.72
7.00
 
18-24
 
6.21
2.75
 
15-17
 
2.85
9.11
 
6-14
 
7.65
2.67
 
3-5
 
2.57
2.59
 
0-2
 
2.40
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 82,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 78,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 21,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

20.860
4.095
Migrazio-jatorririk gabe (20.860)Migrazio-jatorri osoa (4.095)Migrazio-jatorri partziala (326)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 11.526 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.417, % 64,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 125,02 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,14 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 67,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

11.526etxebizitza
125,02 m²batez besteko azalera
5,14 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.417
3.584
Jabetzan (7.417)Alokairuan (3.584)Aisialdikoa (32)Hutsik (495)
% 3,8hutsik dauden tasa
% 67,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (3.024). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (2.086); eraikin guztien % 86,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (9.847 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra55
2 gela476
3 gela1.305
4 gela2.322
5 gela2.449
6 gela1.893
7 gela edo gehiago3.024

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.086
1919-19491.702
1950-19591.222
1960-19691.476
1970-19791.320
1980-1989687
1990-19991.530
2000-2009913
2010-2015235
2016 eta geroago359

Berogailu mota

9.847
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (238)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (444)Bloke-berogailua (Blockheizung) (102)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (9.847)Labe indibiduala (772)Berogailurik gabe (121)

Guztira 8.151 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (7.072, % 86,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.968).[3] Guztira 10.837 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (3.802, % 35,1).[4]

8.151bizitegi-eraikin
10.837etxegune

Eraikin mota

7.072
Etxe bakartua (7.072)Etxe atxikia (bikoitza) (321)Ilarako etxea (211)Bestelako eraikin mota (549)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.968
1.593
Etxebizitza bakarra (5.968)2 etxebizitza (1.593)3-6 etxebizitza (538)7-12 etxebizitza (42)13 etxebizitza edo gehiago (10)

Etxegunearen tamaina

3.422
3.802
1.693
1.212
Pertsona bakarra (3.422)2 pertsona (3.802)3 pertsona (1.693)4 pertsona (1.212)5 pertsona (424)6 pertsona (282)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.


Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]