Edukira joan

Piove di Sacco

Piove di Sacco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
ProbintziaPaduako probintzia
Izen ofizialaPiove di Sacco
Posta kodea35028
ISTAT kodea028065
Geografia
Koordenatuak45°17′52″N 12°02′13″E / 45.297692°N 12.036814°E / 45.297692; 12.036814
Mapa
Azalera35,73 km²
Altitudea5 m
MugakideakBrugine, Campolongo Maggiore, Pontelongo, Arzergrande, Campagna Lupia, Codevigo eta Sant'Angelo di Piove di Sacco
Demografia
Biztanleria20.004 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 10.333 (%51,7) (%48,7) 9.742 alt_right
Dentsitatea560 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia049
Katastro kodeaG693
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaPD
comune.piovedisacco.pd.it

Piove di Sacco Italiako udalerri bat da. Paduako probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 20.004 biztanle ditu, 35,73 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brugine, Campolongo Maggiore, Pontelongo, Arzergrande, Campagna Lupia, Codevigo eta Sant'Angelo di Piove di Sacco.

BiztanleriaUrtea800010.00012.00014.00016.00018.00020.00022.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.904 gizon, 10.387 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.10
 
95-99
 
0.43
0.72
 
90-94
 
1.48
1.89
 
85-89
 
2.88
3.15
 
80-84
 
4.13
4.95
 
75-79
 
6.12
5.56
 
70-74
 
5.81
5.97
 
65-69
 
6.71
8.34
 
60-64
 
8.00
9.05
 
55-59
 
8.54
8.37
 
50-54
 
7.80
7.27
 
45-49
 
6.97
6.42
 
40-44
 
6.33
5.27
 
35-39
 
5.41
5.41
 
30-34
 
4.52
5.26
 
25-29
 
4.75
5.14
 
20-24
 
4.58
5.51
 
15-19
 
4.81
4.62
 
10-14
 
4.07
3.90
 
5-9
 
3.77
3.10
 
0-4
 
2.83
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.695 etxebizitza zeuden: 8.540 (% 88,1) okupatuta eta 1.155 (% 11,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,8 jabetzan zeuden, % 16 alokairuan eta % 3,2 beste titulu batekin.

9.695etxebizitza (2021)
8.540okupatuak
1.155hutsik (% 11,9)

Erabilera (2021)

8.540
1.155
Okupatuak (8.540)Hutsik edo ez-okupatuak (1.155)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,8
16
Jabetzan (80,8)Alokairuan (16)Beste titulu batekin (3,2)

2024an 8.994 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.394 (% 37,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

8.994etxegune (2024)
3.394pertsona bakarrekoak (% 37,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.394
2 kide2.408
3 kide1.621
4 kide1.128
5 kide edo gehiago443

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]