Edukira joan

Racale

Racale
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
ProbintziaLecceko probintzia
Izen ofizialaRacale
Posta kodea73055
ISTAT kodea075063
HerriburuaRacale
Geografia
Koordenatuak39°58′00″N 18°06′00″E / 39.9667°N 18.1°E / 39.9667; 18.1
Mapa
Azalera24,29 km²
Altitudea55 m
MugakideakAlliste, Melissano, Ugento eta Taviano
Demografia
Biztanleria10.743 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea442 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0833
Katastro kodeaH147
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLE
comune.racale.le.it

Racale Italiako udalerri bat da. Lecceko probintzian kokatuta dago, Apulia eskualdean. 10.743 biztanle ditu, 24,29 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alliste, Melissano, Ugento eta Taviano.

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.171 gizon, 5.499 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.11
0.25
 
95-99
 
0.60
0.75
 
90-94
 
1.51
2.28
 
85-89
 
2.98
3.31
 
80-84
 
4.22
4.93
 
75-79
 
5.56
4.91
 
70-74
 
5.16
6.05
 
65-69
 
6.56
7.81
 
60-64
 
6.86
7.56
 
55-59
 
8.24
8.24
 
50-54
 
7.67
7.43
 
45-49
 
7.55
6.19
 
40-44
 
6.04
5.96
 
35-39
 
5.58
5.67
 
30-34
 
4.78
5.18
 
25-29
 
4.93
5.61
 
20-24
 
5.93
5.69
 
15-19
 
4.75
4.56
 
10-14
 
4.47
3.95
 
5-9
 
3.40
3.65
 
0-4
 
3.09
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.996 etxebizitza zeuden: 4.533 (% 56,7) okupatuta eta 3.463 (% 43,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81 jabetzan zeuden, % 5,9 alokairuan eta % 13,1 beste titulu batekin.

7.996etxebizitza (2021)
4.533okupatuak
3.463hutsik (% 43,3)

Erabilera (2021)

4.533
3.463
Okupatuak (4.533)Hutsik edo ez-okupatuak (3.463)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81
13,1
Jabetzan (81)Alokairuan (5,9)Beste titulu batekin (13,1)

2024an 4.682 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.565 (% 33,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.682etxegune (2024)
1.565pertsona bakarrekoak (% 33,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.565
2 kide1.337
3 kide890
4 kide700
5 kide edo gehiago190

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]