Edukira joan

Südlohn

Südlohn
Südlohn
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaBorken
Izen ofizialaSüdlohn
Jatorrizko izenaSüdlohn
Posta kodea46354 eta 46350
Udalerri kodea05554060
Geografia
Koordenatuak51°56′37″N 6°51′59″E / 51.9436°N 6.8664°E / 51.9436; 6.8664
Mapa
Azalera45,56 km²
Altitudea54 m
MugakideakVelen, Gescher eta Stadtlohn
Demografia
Biztanleria9.861 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.933 (%50) (%50) 4.928 alt_right
Dentsitatea216 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02862
MatrikulaBOR
suedlohn.de

Südlohn Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Borken barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.861 biztanle zituen 45,6 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.632 biztanle zituen: 4.808 gizonezko (% 49,9) eta 4.822 emakumezko (% 50,1); 100 emakumeko 99,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,5 ezkongabeak ziren eta % 48,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea650070007500800085009000950010.0001970198019902000201020202030SüdlohnBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.811 gizon, 4.821 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.48
 
75+
 
11.08
10.23
 
65-74
 
10.41
24.28
 
50-64
 
24.75
11.95
 
40-49
 
11.01
12.68
 
30-39
 
12.30
6.38
 
25-29
 
5.06
7.79
 
18-24
 
7.30
3.10
 
15-17
 
2.86
9.58
 
6-14
 
9.17
3.30
 
3-5
 
3.11
3.22
 
0-2
 
2.95
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 85,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 13,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.268
1.258
Migrazio-jatorririk gabe (8.268)Migrazio-jatorri osoa (1.258)Migrazio-jatorri partziala (107)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.162 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.596, % 62,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 122,01 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,93 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 64,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.162etxebizitza
122,01 m²batez besteko azalera
5,93 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.596
1.469
Jabetzan (2.596)Alokairuan (1.469)Aisialdikoa (9)Hutsik (81)
% 1,9hutsik dauden tasa
% 64,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (1.023). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (636); eraikin guztien % 71,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.708 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra14
2 gela269
3 gela536
4 gela814
5 gela829
6 gela673
7 gela edo gehiago1.023

Eraikuntza garaia

1919 aurretik110
1919-1949274
1950-1959371
1960-1969595
1970-1979636
1980-1989415
1990-1999587
2000-2009595
2010-2015249
2016 eta geroago323

Berogailu mota

3.708
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (92)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (271)Bloke-berogailua (Blockheizung) (29)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.708)Labe indibiduala (48)Berogailurik gabe (9)

Guztira 2.884 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.328, % 80,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.122).[3] Guztira 3.983 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.385, % 34,8). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (1.232, % 30,9).[4]

2.884bizitegi-eraikin
3.983etxegune

Eraikin mota

2.328
357
Etxe bakartua (2.328)Etxe atxikia (bikoitza) (357)Ilarako etxea (105)Bestelako eraikin mota (97)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.122
554
Etxebizitza bakarra (2.122)2 etxebizitza (554)3-6 etxebizitza (180)7-12 etxebizitza (19)13 etxebizitza edo gehiago (5)

Etxegunearen tamaina

1.223
1.385
528
540
Pertsona bakarra (1.223)2 pertsona (1.385)3 pertsona (528)4 pertsona (540)5 pertsona (222)6 pertsona (77)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]