Edukira joan

San Vito Lo Capo

San Vito Lo Capo
San Vitu
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Trapani
Izen ofizialaSan Vito Lo Capo
Jatorrizko izenaSan Vitu
Posta kodea91030
ISTAT kodea081020
HerriburuaSan Vito Lo Capo
Geografia
Koordenatuak38°10′00″N 12°45′00″E / 38.1667°N 12.75°E / 38.1667; 12.75
Mapa
Azalera60,12 km²
Altitudea6 m
MugakideakCastellammare del Golfo eta Custonaci
Demografia
Biztanleria4.814 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea80 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1859
Telefono aurrizkia0923
Hiri senidetuakSan Vito Chietino eta Goleta
Katastro kodeaI407
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTP
comune.sanvitolocapo.tp.it

San Vito Lo Capo Italiako udalerri bat da. Trapaniko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 4.814 biztanle ditu, 60,12 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castellammare del Golfo eta Custonaci.

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.456 gizon, 2.409 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.20
 
95-99
 
0.21
0.61
 
90-94
 
1.33
1.38
 
85-89
 
2.99
3.09
 
80-84
 
3.53
5.29
 
75-79
 
5.11
5.50
 
70-74
 
5.85
6.56
 
65-69
 
6.60
7.53
 
60-64
 
7.18
7.57
 
55-59
 
8.80
7.61
 
50-54
 
7.31
7.17
 
45-49
 
5.73
6.64
 
40-44
 
7.26
7.08
 
35-39
 
6.64
7.41
 
30-34
 
5.69
6.84
 
25-29
 
5.35
5.01
 
20-24
 
5.27
4.48
 
15-19
 
4.19
3.30
 
10-14
 
4.07
3.54
 
5-9
 
2.91
3.18
 
0-4
 
3.94
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.476 etxebizitza zeuden: 2.408 (% 37,2) okupatuta eta 4.068 (% 62,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 87,8 jabetzan zeuden, % 6,6 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

6.476etxebizitza (2021)
2.408okupatuak
4.068hutsik (% 62,8)

Erabilera (2021)

2.408
4.068
Okupatuak (2.408)Hutsik edo ez-okupatuak (4.068)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

87,8
Jabetzan (87,8)Alokairuan (6,6)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 2.566 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.356 (% 52,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

2.566etxegune (2024)
1.356pertsona bakarrekoak (% 52,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.356
2 kide548
3 kide344
4 kide245
5 kide edo gehiago73

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]