Edukira joan

Santa Sofia (Emilia-Romagna)

Santa Sofia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaForlì-Cesenako probintzia
Izen ofizialaSanta Sofia
Posta kodea47018
ISTAT kodea040043
HerriburuaSanta Sofia
Geografia
Koordenatuak43°57′N 11°54′E / 43.95°N 11.9°E / 43.95; 11.9
Mapa
Azalera148,56 km²
Altitudea257 m
MugakideakBagno di Romagna, Civitella di Romagna, Galeata, Pratovecchio, Premilcuore, San Godenzo, Sarsina eta Stia
Demografia
Biztanleria4.030 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea27 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0543
Hiri senidetuakGares
Katastro kodeaI310
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaFC
comune.santa-sofia.fc.it

Santa Sofia Italiako udalerri bat da. Forlì-Cesenako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 4.030 biztanle ditu, 148,56 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bagno di Romagna, Civitella di Romagna, Galeata, Pratovecchio, Premilcuore, San Godenzo, Sarsina eta Stia.

BiztanleriaUrtea4000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.016 gizon, 2.017 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.40
 
95-99
 
0.84
0.84
 
90-94
 
1.98
2.38
 
85-89
 
3.02
3.77
 
80-84
 
4.31
5.21
 
75-79
 
6.00
5.75
 
70-74
 
6.30
7.54
 
65-69
 
7.34
7.54
 
60-64
 
8.18
6.55
 
55-59
 
7.24
8.23
 
50-54
 
6.84
5.75
 
45-49
 
6.89
4.91
 
40-44
 
6.00
6.85
 
35-39
 
4.46
5.51
 
30-34
 
5.26
6.05
 
25-29
 
5.30
5.80
 
20-24
 
4.12
4.46
 
15-19
 
4.86
4.46
 
10-14
 
4.71
4.22
 
5-9
 
3.27
3.77
 
0-4
 
3.02
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.777 etxebizitza zeuden: 1.755 (% 63,2) okupatuta eta 1.022 (% 36,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,9 jabetzan zeuden, % 18,3 alokairuan eta % 7,8 beste titulu batekin.

2.777etxebizitza (2021)
1.755okupatuak
1.022hutsik (% 36,8)

Erabilera (2021)

1.755
1.022
Okupatuak (1.755)Hutsik edo ez-okupatuak (1.022)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,9
18,3
Jabetzan (73,9)Alokairuan (18,3)Beste titulu batekin (7,8)

2024an 1.818 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 741 (% 40,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.818etxegune (2024)
741pertsona bakarrekoak (% 40,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide741
2 kide483
3 kide297
4 kide202
5 kide edo gehiago95

Herri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Santa Sofia ondorengo herriekin senidetuta dago:

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]