Edukira joan

Scafati

Scafati
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaSalernoko probintzia
Izen ofizialaScafati
Posta kodea84018
ISTAT kodea065137
HerriburuaScafati
Geografia
Koordenatuak40°45′13″N 14°31′31″E / 40.7536°N 14.5253°E / 40.7536; 14.5253
Mapa
Azalera19,9 km²
Altitudea12 m
MugakideakAngri, Boscoreale, Poggiomarino, Pompei, San Marzano sul Sarno, San Valentino Torio, Sant'Antonio Abate eta Santa Maria la Carità
Demografia
Biztanleria48.045 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.414 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaI483
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaSA
comune.scafati.sa.it

Scafati Italiako udalerri bat da. Salernoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 48.045 biztanle ditu, 19,9 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Angri, Boscoreale, Poggiomarino, Pompei, San Marzano sul Sarno, San Valentino Torio, Sant'Antonio Abate eta Santa Maria la Carità.

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 23.270 gizon, 24.304 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.08
 
95-99
 
0.20
0.43
 
90-94
 
0.74
1.45
 
85-89
 
2.12
2.20
 
80-84
 
2.83
4.17
 
75-79
 
4.78
4.73
 
70-74
 
5.11
5.56
 
65-69
 
6.06
7.28
 
60-64
 
7.74
7.46
 
55-59
 
8.04
7.52
 
50-54
 
7.67
7.01
 
45-49
 
7.07
6.81
 
40-44
 
6.44
6.25
 
35-39
 
5.91
6.13
 
30-34
 
5.81
6.28
 
25-29
 
5.70
6.48
 
20-24
 
5.60
5.57
 
15-19
 
5.25
5.46
 
10-14
 
4.79
4.92
 
5-9
 
4.28
4.22
 
0-4
 
3.83
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 19.761 etxebizitza zeuden: 17.152 (% 86,8) okupatuta eta 2.609 (% 13,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70 jabetzan zeuden, % 24,4 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

19.761etxebizitza (2021)
17.152okupatuak
2.609hutsik (% 13,2)

Erabilera (2021)

17.152
2.609
Okupatuak (17.152)Hutsik edo ez-okupatuak (2.609)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70
24,4
Jabetzan (70)Alokairuan (24,4)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 17.599 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.034 (% 22,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,7 kide zeuden.

17.599etxegune (2024)
4.034pertsona bakarrekoak (% 22,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.034
2 kide4.496
3 kide3.847
4 kide3.665
5 kide edo gehiago1.557

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]