Edukira joan

Spadafora

Spadafora
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Messina
Izen ofizialaSpadafora
Posta kodea98048
ISTAT kodea083096
HerriburuaSpadafora
Geografia
Koordenatuak38°13′26″N 15°22′45″E / 38.22376°N 15.37928°E / 38.22376; 15.37928
Mapa
Azalera10,52 km²
Altitudea6 m
MugakideakRoccavaldina, Rometta eta Venetico
Demografia
Biztanleria4.687 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea446 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia090
Katastro kodeaI881
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaME
comune.spadafora.me.it

Spadafora Italiako udalerri bat da. Messinako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 4.687 biztanle ditu, 10,52 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Roccavaldina, Rometta eta Venetico.

BiztanleriaUrtea25003000350040004500500055001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.241 gizon, 2.361 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.13
0.04
 
95-99
 
0.38
1.03
 
90-94
 
1.10
2.14
 
85-89
 
3.30
3.88
 
80-84
 
3.90
5.22
 
75-79
 
6.01
7.32
 
70-74
 
6.23
7.45
 
65-69
 
8.13
8.39
 
60-64
 
9.87
7.81
 
55-59
 
7.37
7.68
 
50-54
 
7.79
5.71
 
45-49
 
6.57
6.25
 
40-44
 
5.76
6.92
 
35-39
 
5.08
5.53
 
30-34
 
5.29
5.71
 
25-29
 
4.45
4.06
 
20-24
 
3.47
3.08
 
15-19
 
4.53
3.97
 
10-14
 
3.47
4.02
 
5-9
 
4.36
3.79
 
0-4
 
2.80
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.750 etxebizitza zeuden: 2.153 (% 57,4) okupatuta eta 1.597 (% 42,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,6 jabetzan zeuden, % 11,2 alokairuan eta % 10,2 beste titulu batekin.

3.750etxebizitza (2021)
2.153okupatuak
1.597hutsik (% 42,6)

Erabilera (2021)

2.153
1.597
Okupatuak (2.153)Hutsik edo ez-okupatuak (1.597)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,6
11,2
10,2
Jabetzan (78,6)Alokairuan (11,2)Beste titulu batekin (10,2)

2024an 2.244 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 947 (% 42,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.244etxegune (2024)
947pertsona bakarrekoak (% 42,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide947
2 kide576
3 kide410
4 kide250
5 kide edo gehiago61

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]