Edukira joan

Spoltore

Spoltore
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Abruzzo
ProbintziaPescarako probintzia
Izen ofizialaSpoltore
Posta kodea65010
ISTAT kodea068041
HerriburuaSpoltore
Geografia
Koordenatuak42°27′18″N 14°08′24″E / 42.45501°N 14.13988°E / 42.45501; 14.13988
Mapa
Azalera37,01 km²
Altitudea185 m
MugakideakCappelle sul Tavo, Montesilvano, Moscufo, Pescara, Pianella, Cepagatti eta San Giovanni Teatino
Demografia
Biztanleria19.012 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea514 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia085
Katastro kodeaI922
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPE
comune.spoltore.pe.it

Spoltore Italiako udalerri bat da. Pescarako probintzian kokatuta dago, Abruzzo eskualdean. 19.012 biztanle ditu, 37,01 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cappelle sul Tavo, Montesilvano, Moscufo, Pescara, Pianella, Cepagatti eta San Giovanni Teatino.

BiztanleriaUrtea30006000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.227 gizon, 9.697 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.16
 
95-99
 
0.29
0.92
 
90-94
 
1.11
1.91
 
85-89
 
2.45
2.54
 
80-84
 
3.11
4.29
 
75-79
 
5.00
4.77
 
70-74
 
4.92
6.34
 
65-69
 
6.57
7.95
 
60-64
 
7.86
8.33
 
55-59
 
8.51
8.62
 
50-54
 
8.47
7.22
 
45-49
 
7.15
6.15
 
40-44
 
6.64
5.68
 
35-39
 
5.59
5.60
 
30-34
 
5.27
5.68
 
25-29
 
4.64
4.95
 
20-24
 
4.81
5.58
 
15-19
 
4.83
5.46
 
10-14
 
5.08
4.14
 
5-9
 
4.32
3.71
 
0-4
 
3.36
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.978 etxebizitza zeuden: 7.534 (% 83,9) okupatuta eta 1.444 (% 16,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,3 jabetzan zeuden, % 10,5 alokairuan eta % 7,2 beste titulu batekin.

8.978etxebizitza (2021)
7.534okupatuak
1.444hutsik (% 16,1)

Erabilera (2021)

7.534
1.444
Okupatuak (7.534)Hutsik edo ez-okupatuak (1.444)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,3
10,5
Jabetzan (82,3)Alokairuan (10,5)Beste titulu batekin (7,2)

2024an 7.949 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.452 (% 30,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

7.949etxegune (2024)
2.452pertsona bakarrekoak (% 30,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.452
2 kide2.205
3 kide1.625
4 kide1.287
5 kide edo gehiago380

Pertsona ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]