Edukira joan

Statte

Statte
Statte
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
ProbintziaTarentoko probintzia
Izen ofizialaStatte
Jatorrizko izenaStatte
Posta kodea74010
ISTAT kodea073029
HerriburuaStatte
Geografia
Koordenatuak40°34′00″N 17°12′00″E / 40.5667°N 17.2°E / 40.5667; 17.2
Mapa
Azalera67,32 km²
Altitudea138 m
MugakideakCrispiano, Massafra, Tarento eta Montemesola
Demografia
Biztanleria12.917 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea192 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia099
Katastro kodeaM298
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaTA
comune.statte.ta.it

Statte Italiako udalerri bat da. Tarentoko probintzian kokatuta dago, Apulia eskualdean. 12.917 biztanle ditu, 67,32 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Crispiano, Massafra, Tarento eta Montemesola.

BiztanleriaUrtea12.90013.20013.50013.80014.10014.40014.700200020052010201520202025BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.070 gizon, 6.470 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.12
 
95-99
 
0.25
0.76
 
90-94
 
1.10
1.99
 
85-89
 
3.17
3.95
 
80-84
 
4.47
5.82
 
75-79
 
6.85
5.52
 
70-74
 
6.52
5.78
 
65-69
 
6.24
6.28
 
60-64
 
7.22
7.63
 
55-59
 
7.16
9.01
 
50-54
 
7.93
7.46
 
45-49
 
7.96
5.11
 
40-44
 
5.56
5.09
 
35-39
 
4.34
4.86
 
30-34
 
4.47
4.79
 
25-29
 
4.25
6.34
 
20-24
 
5.61
6.89
 
15-19
 
5.83
5.35
 
10-14
 
4.87
3.87
 
5-9
 
3.20
3.38
 
0-4
 
2.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.701 etxebizitza zeuden: 5.022 (% 88,1) okupatuta eta 679 (% 11,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,1 jabetzan zeuden, % 18,8 alokairuan eta % 6,1 beste titulu batekin.

5.701etxebizitza (2021)
5.022okupatuak
679hutsik (% 11,9)

Erabilera (2021)

5.022
679
Okupatuak (5.022)Hutsik edo ez-okupatuak (679)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,1
18,8
Jabetzan (75,1)Alokairuan (18,8)Beste titulu batekin (6,1)

2024an 5.133 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.335 (% 26) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

5.133etxegune (2024)
1.335pertsona bakarrekoak (% 26)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.335
2 kide1.599
3 kide1.101
4 kide804
5 kide edo gehiago294

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]