Edukira joan

Valdidentro

Valdidentro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaSondrioko probintzia
Izen ofizialaValdidentro
Posta kodea23038
ISTAT kodea014071
Geografia
Koordenatuak46°29′21″N 10°17′43″E / 46.489107°N 10.295149°E / 46.489107; 10.295149
Mapa
Azalera226,73 km²
Altitudea1.345 m
MugakideakBormio, Grosio, Valdisotto, Livigno, Poschiavo, Val Müstair (en) Itzuli eta Zernez
Demografia
Biztanleria4.168 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea18 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0342
Katastro kodeaL557
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSO
comune.valdidentro.so.it

Valdidentro Italiako udalerri bat da. Sondrioko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 4.168 biztanle ditu, 226,73 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bormio, Grosio, Valdisotto, Livigno, Poschiavo, Val Müstair (en) Itzuli eta Zernez.

BiztanleriaUrtea100015002000250030003500400045001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.095 gizon, 2.012 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.19
 
95-99
 
0.30
0.43
 
90-94
 
1.49
1.58
 
85-89
 
2.73
2.10
 
80-84
 
3.23
4.25
 
75-79
 
4.17
5.30
 
70-74
 
5.02
7.54
 
65-69
 
7.50
7.21
 
60-64
 
8.80
7.92
 
55-59
 
7.46
6.83
 
50-54
 
6.86
6.06
 
45-49
 
6.71
6.01
 
40-44
 
6.06
6.40
 
35-39
 
5.42
5.87
 
30-34
 
5.07
5.92
 
25-29
 
5.72
5.54
 
20-24
 
4.52
5.30
 
15-19
 
5.47
6.25
 
10-14
 
5.57
5.58
 
5-9
 
4.27
3.72
 
0-4
 
3.63
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.916 etxebizitza zeuden: 1.722 (% 29,1) okupatuta eta 4.194 (% 70,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,4 jabetzan zeuden, % 5,2 alokairuan eta % 9,4 beste titulu batekin.

5.916etxebizitza (2021)
1.722okupatuak
4.194hutsik (% 70,9)

Erabilera (2021)

1.722
4.194
Okupatuak (1.722)Hutsik edo ez-okupatuak (4.194)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,4
9,4
Jabetzan (85,4)Alokairuan (5,2)Beste titulu batekin (9,4)

2024an 1.779 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 638 (% 35,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

1.779etxegune (2024)
638pertsona bakarrekoak (% 35,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide638
2 kide459
3 kide286
4 kide267
5 kide edo gehiago129

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]