Edukira joan

Venosa

Venosa
Venosa
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Basilicata
ProbintziaPotenzako probintzia
Izen ofizialaVenosa
Jatorrizko izenaVenosa
Posta kodea85029
ISTAT kodea076095
Geografia
Koordenatuak40°58′00″N 15°49′00″E / 40.9667°N 15.8167°E / 40.9667; 15.8167
Mapa
Azalera170,39 km²
Altitudea415 m
MugakideakBarile, Ginestra, Lavello, Maschito, Montemilone, Rapolla, Palazzo San Gervasio eta Spinazzola
Demografia
Biztanleria10.913 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea64 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0972
Hiri senidetuakTortoli, Bernalda eta Cetraro
Katastro kodeaL738
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPZ
comune.venosa.pz.it

Venosa Italiako udalerri bat da. Potenzako probintzian kokatuta dago, Basilicata eskualdean. 10.913 biztanle ditu, 170,39 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barile, Ginestra, Lavello, Maschito, Montemilone, Rapolla, Palazzo San Gervasio eta Spinazzola.

BiztanleriaUrtea70008000900010.00011.00012.00013.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.274 gizon, 5.286 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.19
 
95-99
 
0.40
1.06
 
90-94
 
1.82
2.26
 
85-89
 
3.14
2.69
 
80-84
 
3.63
4.99
 
75-79
 
6.32
5.57
 
70-74
 
6.02
6.41
 
65-69
 
7.38
8.40
 
60-64
 
8.17
9.40
 
55-59
 
9.55
8.95
 
50-54
 
8.36
6.47
 
45-49
 
6.53
5.31
 
40-44
 
5.51
5.35
 
35-39
 
4.33
5.57
 
30-34
 
4.54
5.82
 
25-29
 
5.37
6.43
 
20-24
 
5.24
5.31
 
15-19
 
4.96
4.10
 
10-14
 
3.44
3.00
 
5-9
 
2.95
2.73
 
0-4
 
2.35
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.734 etxebizitza zeuden: 4.608 (% 68,4) okupatuta eta 2.126 (% 31,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,8 jabetzan zeuden, % 16,4 alokairuan eta % 7,8 beste titulu batekin.

6.734etxebizitza (2021)
4.608okupatuak
2.126hutsik (% 31,6)

Erabilera (2021)

4.608
2.126
Okupatuak (4.608)Hutsik edo ez-okupatuak (2.126)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,8
16,4
Jabetzan (75,8)Alokairuan (16,4)Beste titulu batekin (7,8)

2024an 4.699 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.647 (% 35,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.699etxegune (2024)
1.647pertsona bakarrekoak (% 35,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.647
2 kide1.286
3 kide851
4 kide744
5 kide edo gehiago171

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]