Edukira joan

Werdohl

Werdohl
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaArnsberg
Rural district of North Rhine-WestphaliaMärkischer Kreis
Posta kodea58791
Udalerri kodea05962060
Geografia
Koordenatuak51°15′23″N 7°45′22″E / 51.2563°N 7.7562°E / 51.2563; 7.7562
Mapa
Azalera33,38 km²
Altitudea210 m
MugakideakPlettenberg eta Herscheid
Demografia
Biztanleria17.500 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 8.801 (%50,3) (%49,7) 8.699 alt_right
Dentsitatea524 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02392
Hiri senidetuakStavenhagen (en) Itzuli eta Stavenhagen
MatrikulaMK
werdohl.de

Werdohl Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Märkisch barrutian. Azken zentsuaren arabera 17.500 biztanle zituen 33,4 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 17.854 biztanle zituen: 8.841 gizonezko (% 49,5) eta 9.016 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 98,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 22,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,8 ezkongabeak ziren eta % 46,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea17.00018.00019.00020.00021.00022.0001970198019902000201020202030WerdohlBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 8.841 gizon, 9.027 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.83
 
75+
 
12.07
9.64
 
65-74
 
10.40
24.08
 
50-64
 
22.43
11.76
 
40-49
 
11.67
13.71
 
30-39
 
12.64
5.54
 
25-29
 
5.27
7.52
 
18-24
 
7.69
3.18
 
15-17
 
2.94
9.30
 
6-14
 
8.75
3.23
 
3-5
 
2.97
3.20
 
0-2
 
3.17
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 66,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 29,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 4,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

11.872
5.249
Migrazio-jatorririk gabe (11.872)Migrazio-jatorri osoa (5.249)Migrazio-jatorri partziala (730)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 9.016 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.706, % 52,2) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 88,83 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,91 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 44,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

9.016etxebizitza
88,83 m²batez besteko azalera
4,91 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.721
4.706
Jabetzan (3.721)Alokairuan (4.706)Aisialdikoa (28)Hutsik (563)
% 5,7hutsik dauden tasa
% 44,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.740). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.318); eraikin guztien % 95,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.342 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra121
2 gela664
3 gela2.301
4 gela2.740
5 gela1.484
6 gela766
7 gela edo gehiago938

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.318
1919-1949943
1950-19591.630
1960-19692.318
1970-19791.141
1980-1989641
1990-1999594
2000-2009272
2010-201589
2016 eta geroago61

Berogailu mota

1.140
7.342
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (73)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.140)Bloke-berogailua (Blockheizung) (55)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.342)Labe indibiduala (329)Berogailurik gabe (73)

Guztira 3.840 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.651, % 69,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.888).[3] Guztira 8.243 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.328, % 40,4).[4]

3.840bizitegi-eraikin
8.243etxegune

Eraikin mota

2.651
665
395
Etxe bakartua (2.651)Etxe atxikia (bikoitza) (665)Ilarako etxea (395)Bestelako eraikin mota (132)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.888
960
812
Etxebizitza bakarra (1.888)2 etxebizitza (960)3-6 etxebizitza (812)7-12 etxebizitza (152)13 etxebizitza edo gehiago (26)

Etxegunearen tamaina

3.328
2.514
1.063
788
Pertsona bakarra (3.328)2 pertsona (2.514)3 pertsona (1.063)4 pertsona (788)5 pertsona (366)6 pertsona (186)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]