Edukira joan

Woltersdorf (Brandenburgo)

Beste esanahi batzuen berri izateko, ikus: «Woltersdorf»
Woltersdorf
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Brandenburgo
Rural district of BrandenburgOder-Spree District
Posta kodea15569
Udalerri kodea12067544
Geografia
Koordenatuak52°27′02″N 13°45′17″E / 52.450507°N 13.754678°E / 52.450507; 13.754678
Mapa
Azalera9,12 km²
Altitudea50 m
Demografia
Biztanleria8.353 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.251 (%50,9) (%49,1) 4.102 alt_right
Dentsitatea916 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03362
MatrikulaLOS
woltersdorf-schleuse.de

Woltersdorf Alemaniako udalerria da. Brandenburgo estatuan kokatuta dago, Oder-Spree barrutian. Azken zentsuaren arabera 8.353 biztanle zituen 9,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 8.433 biztanle zituen: 4.135 gizonezko (% 49,0) eta 4.298 emakumezko (% 51,0); 100 emakumeko 96,2 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,5 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,8 ezkongabeak ziren eta % 46,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea780079008000810082008300840085008600201020132016201920222025WoltersdorfBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.136 gizon, 4.290 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.49
 
75+
 
15.13
11.34
 
65-74
 
12.91
28.24
 
50-64
 
25.17
11.48
 
40-49
 
14.41
9.24
 
30-39
 
12.12
2.13
 
25-29
 
1.49
5.34
 
18-24
 
3.29
3.99
 
15-17
 
2.77
11.36
 
6-14
 
8.67
3.51
 
3-5
 
2.38
2.88
 
0-2
 
1.66
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 93,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,8k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 94,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 6,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.904
Migrazio-jatorririk gabe (7.904)Migrazio-jatorri osoa (463)Migrazio-jatorri partziala (64)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.994 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.517, % 63,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,55 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,89 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 65,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

3.994etxebizitza
104,55 m²batez besteko azalera
7,89 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.517
1.337
Jabetzan (2.517)Alokairuan (1.337)Aisialdikoa (39)Hutsik (102)
% 2,3hutsik dauden tasa
% 65,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.074). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (940); eraikin guztien % 68,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.176 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra47
2 gela372
3 gela767
4 gela1.074
5 gela953
6 gela437
7 gela edo gehiago342

Eraikuntza garaia

1919 aurretik429
1919-1949883
1950-195977
1960-196963
1970-1979169
1980-1989180
1990-1999940
2000-2009750
2010-2015302
2016 eta geroago196

Berogailu mota

529
3.176
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (165)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (529)Bloke-berogailua (Blockheizung) (56)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.176)Labe indibiduala (52)Berogailurik gabe (24)

Guztira 3.028 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.555, % 84,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.611).[3] Guztira 3.847 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.493, % 38,8). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (1.290, % 33,5).[4]

3.028bizitegi-eraikin
3.847etxegune

Eraikin mota

2.555
Etxe bakartua (2.555)Etxe atxikia (bikoitza) (220)Ilarako etxea (182)Bestelako eraikin mota (72)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.611
243
Etxebizitza bakarra (2.611)2 etxebizitza (243)3-6 etxebizitza (131)7-12 etxebizitza (40)

Etxegunearen tamaina

1.199
1.493
617
384
Pertsona bakarra (1.199)2 pertsona (1.493)3 pertsona (617)4 pertsona (384)5 pertsona (107)6 pertsona (46)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]