Edukira joan

Wriezen

Wriezen
Wriezen
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Brandenburgo
Rural district of BrandenburgMärkisch-Oderland
Izen ofizialaWriezen
Jatorrizko izenaWriezen
Posta kodea16269
Udalerri kodea12064512
Geografia
Koordenatuak52°43′17″N 14°08′04″E / 52.721365°N 14.134391°E / 52.721365; 14.134391
Mapa
Azalera95,14 km²
Altitudea10 m
MugakideakBad Freienwalde, Oderaue, Neulewin, Neutrebbin, Bliesdorf, Reichenow-Möglin, Prötzel, Höhenland eta Falkenberg
Demografia
Biztanleria7.024 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.504 (%49,9) (%50,1) 3.520 alt_right
Dentsitatea74 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia033456
Hiri senidetuakMieszkowice (en) Itzuli
MatrikulaMOL
wriezen.de

Wriezen Alemaniako hiri-udalerri bat da, Brandenburgo estatuan. Azken zentsuaren arabera 7.024 biztanle zituen, 95,1 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 7.117 biztanle zituen: 3.556 gizonezko (% 50,0) eta 3.561 emakumezko (% 50,0); 100 emakumeko 99,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 27,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 4,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,0 ezkongabeak ziren eta % 39,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea70007100720073007400750076007700201020132016201920222025WriezenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.554 gizon, 3.563 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.65
 
75+
 
14.54
14.29
 
65-74
 
16.08
26.06
 
50-64
 
24.08
11.90
 
40-49
 
10.86
11.79
 
30-39
 
10.44
2.98
 
25-29
 
3.31
6.89
 
18-24
 
5.11
3.15
 
15-17
 
2.39
8.30
 
6-14
 
8.00
2.67
 
3-5
 
2.89
2.31
 
0-2
 
2.30
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 92,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 7,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.599
Migrazio-jatorririk gabe (6.599)Migrazio-jatorri osoa (500)Migrazio-jatorri partziala (22)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.147 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.339, % 56,4) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 81,16 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,07 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 8,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 38,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.147etxebizitza
81,16 m²batez besteko azalera
5,07 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.412
2.339
360
Jabetzan (1.412)Alokairuan (2.339)Aisialdikoa (32)Hutsik (360)
% 8,9hutsik dauden tasa
% 38,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.660). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (734); eraikin guztien % 94,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (1.798 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra71
2 gela245
3 gela1.029
4 gela1.660
5 gela650
6 gela290
7 gela edo gehiago198

Eraikuntza garaia

1919 aurretik557
1919-1949670
1950-1959545
1960-1969315
1970-1979734
1980-1989591
1990-1999517
2000-2009145
2010-201534
2016 eta geroago36

Berogailu mota

1.791
374
1.798
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.791)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (374)Bloke-berogailua (Blockheizung) (8)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (1.798)Labe indibiduala (153)Berogailurik gabe (16)

Guztira 1.867 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.228, % 65,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.355).[3] Guztira 3.685 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.708, % 46,4).[4]

1.867bizitegi-eraikin
3.685etxegune

Eraikin mota

1.228
381
Etxe bakartua (1.228)Etxe atxikia (bikoitza) (381)Ilarako etxea (144)Bestelako eraikin mota (115)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.355
154
208
Etxebizitza bakarra (1.355)2 etxebizitza (145)3-6 etxebizitza (154)7-12 etxebizitza (208)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

1.708
1.231
417
Pertsona bakarra (1.708)2 pertsona (1.231)3 pertsona (417)4 pertsona (216)5 pertsona (74)6 pertsona (39)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]