Edukira joan

Ardore

Ardore
Ardore
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaArdore
Jatorrizko izenaArdore
Posta kodea89037 eta 89031
ISTAT kodea080005
HerriburuaArdore
Geografia
Koordenatuak38°11′00″N 16°10′00″E / 38.1833°N 16.1667°E / 38.1833; 16.1667
Mapa
Azalera32,78 km²
Altitudea250 m
MugakideakBovalino, Ciminà, Platì, Benestare eta Sant'Ilario dello Ionio
Demografia
Biztanleria4.819 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea147 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0964
Katastro kodeaA385
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.ardore.rc.it

Ardore Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 4.819 biztanle ditu, 32,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bovalino, Ciminà, Platì, Benestare eta Sant'Ilario dello Ionio.

BiztanleriaUrtea450050005500600065007000750080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.435 gizon, 2.471 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.00
0.25
 
95-99
 
0.40
0.99
 
90-94
 
1.17
1.97
 
85-89
 
2.71
2.55
 
80-84
 
3.08
4.97
 
75-79
 
5.10
5.79
 
70-74
 
5.38
5.71
 
65-69
 
6.76
7.31
 
60-64
 
8.22
6.49
 
55-59
 
6.68
6.57
 
50-54
 
5.95
6.57
 
45-49
 
5.50
6.37
 
40-44
 
5.99
6.57
 
35-39
 
7.37
7.43
 
30-34
 
5.95
5.50
 
25-29
 
5.38
5.67
 
20-24
 
5.50
5.26
 
15-19
 
4.13
5.17
 
10-14
 
5.46
4.60
 
5-9
 
4.78
4.23
 
0-4
 
4.49
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.222 etxebizitza zeuden: 2.063 (% 48,9) okupatuta eta 2.159 (% 51,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,5 jabetzan zeuden, % 8,1 alokairuan eta % 15,4 beste titulu batekin.

4.222etxebizitza (2021)
2.063okupatuak
2.159hutsik (% 51,1)

Erabilera (2021)

2.063
2.159
Okupatuak (2.063)Hutsik edo ez-okupatuak (2.159)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,5
8,1
15,4
Jabetzan (76,5)Alokairuan (8,1)Beste titulu batekin (15,4)

2024an 2.154 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 829 (% 38,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.154etxegune (2024)
829pertsona bakarrekoak (% 38,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide829
2 kide540
3 kide364
4 kide278
5 kide edo gehiago143

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]