Edukira joan

Atina

Atina
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaFrosinoneko probintzia
Izen ofizialaAtina
Posta kodea03042
ISTAT kodea060011
HerriburuaAtina
Geografia
Koordenatuak41°37′14″N 13°47′54″E / 41.6205°N 13.7984388°E / 41.6205; 13.7984388
Mapa
Azalera29,89 km²
Altitudea481 m
MugakideakAlvito, Belmonte Castello, Casalattico, Casalvieri, Gallinaro, Picinisco, Terelle eta Villa Latina
Demografia
Biztanleria4.133 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea138 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0776
Katastro kodeaA486
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaFR
comune.atina.fr.it

Atina Italiako udalerri bat da. Frosinoneko probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 4.133 biztanle ditu, 29,89 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alvito, Belmonte Castello, Casalattico, Casalvieri, Gallinaro, Picinisco, Terelle eta Villa Latina.

BiztanleriaUrtea390042004500480051005400570060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.961 gizon, 2.118 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.05
0.31
 
95-99
 
0.42
0.92
 
90-94
 
1.32
2.55
 
85-89
 
3.92
2.65
 
80-84
 
4.01
5.41
 
75-79
 
5.90
6.02
 
70-74
 
7.46
7.39
 
65-69
 
7.27
8.01
 
60-64
 
8.45
8.01
 
55-59
 
7.79
7.04
 
50-54
 
7.32
6.68
 
45-49
 
7.18
6.83
 
40-44
 
5.24
6.07
 
35-39
 
5.05
4.95
 
30-34
 
4.96
5.25
 
25-29
 
4.58
4.28
 
20-24
 
4.49
5.00
 
15-19
 
5.19
4.95
 
10-14
 
3.02
4.13
 
5-9
 
3.82
3.52
 
0-4
 
2.55
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.140 etxebizitza zeuden: 1.782 (% 56,8) okupatuta eta 1.358 (% 43,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,9 jabetzan zeuden, % 12 alokairuan eta % 8,1 beste titulu batekin.

3.140etxebizitza (2021)
1.782okupatuak
1.358hutsik (% 43,2)

Erabilera (2021)

1.782
1.358
Okupatuak (1.782)Hutsik edo ez-okupatuak (1.358)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,9
12
8,1
Jabetzan (79,9)Alokairuan (12)Beste titulu batekin (8,1)

2024an 1.845 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 673 (% 36,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.845etxegune (2024)
673pertsona bakarrekoak (% 36,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide673
2 kide529
3 kide343
4 kide209
5 kide edo gehiago91

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]