Edukira joan

Biebertal

Biebertal
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeGießen
Rural district of HesseLandkreis Gießen
Posta kodea35444
Udalerri kodea06531002
Geografia
Koordenatuak50°37′59″N 8°35′24″E / 50.6331°N 8.59°E / 50.6331; 8.59
Mapa
Azalera43,94 km²
Altitudea194 m
MugakideakHeuchelheim eta Lahnau
Demografia
Biztanleria9.842 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.993 (%50,7) (%49,3) 4.849 alt_right
Dentsitatea224 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1970
Telefono aurrizkia06409, 06446
MatrikulaGI
biebertal.de

Biebertal Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan kokatuta dago, Gießen barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.842 biztanle zituen 43,9 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.882 biztanle zituen: 4.820 gizonezko (% 48,8) eta 5.058 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,0 ezkongabeak ziren eta % 46,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea980098509900995010.00010.05010.10010.1502014201620182020202220242026BiebertalBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.836 gizon, 5.057 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.84
 
75+
 
13.90
12.14
 
65-74
 
13.70
26.59
 
50-64
 
24.36
10.98
 
40-49
 
11.75
12.03
 
30-39
 
11.55
6.00
 
25-29
 
4.63
7.28
 
18-24
 
6.01
2.32
 
15-17
 
2.79
6.99
 
6-14
 
6.90
2.94
 
3-5
 
1.98
2.89
 
0-2
 
2.43
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 84,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.299
1.434
Migrazio-jatorririk gabe (8.299)Migrazio-jatorri osoa (1.434)Migrazio-jatorri partziala (146)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.018 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.189, % 63,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 114,25 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,36 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 67,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.018etxebizitza
114,25 m²batez besteko azalera
6,36 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.189
1.553
Jabetzan (3.189)Alokairuan (1.553)Aisialdikoa (34)Hutsik (245)
% 4,8hutsik dauden tasa
% 67,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.082). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (871); eraikin guztien % 87,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.520 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra58
2 gela322
3 gela695
4 gela1.082
5 gela1.018
6 gela767
7 gela edo gehiago1.075

Eraikuntza garaia

1919 aurretik580
1919-1949422
1950-1959628
1960-1969861
1970-1979871
1980-1989514
1990-1999517
2000-2009293
2010-2015156
2016 eta geroago177

Berogailu mota

4.520
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (114)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (102)Bloke-berogailua (Blockheizung) (46)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.520)Labe indibiduala (223)Berogailurik gabe (13)

Guztira 3.287 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.070, % 93,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.207).[3] Guztira 4.724 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.796, % 38,0).[4]

3.287bizitegi-eraikin
4.724etxegune

Eraikin mota

3.070
Etxe bakartua (3.070)Etxe atxikia (bikoitza) (56)Ilarako etxea (67)Bestelako eraikin mota (88)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.207
785
Etxebizitza bakarra (2.207)2 etxebizitza (785)3-6 etxebizitza (259)7-12 etxebizitza (33)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

1.796
1.621
682
423
Pertsona bakarra (1.796)2 pertsona (1.621)3 pertsona (682)4 pertsona (423)5 pertsona (145)6 pertsona (55)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]