Edukira joan

Bonneville (Savoia Garaia)

Bonneville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Savoia Garaia
Izen ofizialaBonneville
Mont-Molez
Posta kodea74130
Geografia
Koordenatuak46°04′44″N 6°24′03″E / 46.0789°N 6.4008°E / 46.0789; 6.4008
Mapa
Azalera27,15 km²
Altitudea450 m, 428 m, 1.877 m eta 616 m
MugakideakArenthon, Ayze, Brizon, Contamine-sur-Arve, Faucigny, Mont-Saxonnex, Saint-Jean-de-Tholome, Saint-Pierre-en-Faucigny, Vougy eta Glières-Val-de-Borne
Demografia
Biztanleria13.335 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 6.499 (%48,8) (%51,2) 6.826 alt_right
Dentsitatea491 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1262
Hiri senidetuakStaufen im Breisgau eta Racconigi
bonneville.fr

Bonneville Frantziako udalerria da, Savoia Garaia departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 13.335 biztanle zituen 27,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arenthon, Ayze, Brizon, Contamine-sur-Arve, Faucigny, Mont-Saxonnex, Saint-Jean-de-Tholome, Saint-Pierre-en-Faucigny, Vougy eta Glières-Val-de-Borne.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BonnevilleBonneville
Població amb 1944 habitants (2000)Ayze (2,2 km)
Població amb 449 habitants (2000)Brizon (4,3 km)
Població amb 754 habitants (2000)Saint-Laurent (5,1 km)
Població amb 471 habitants (2000)Faucigny (5,9 km)

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[1]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.826 gizon, 6.499 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.43
0.75
 
90-94
 
0.46
1.00
 
85-89
 
2.15
1.38
 
80-84
 
2.31
2.12
 
75-79
 
2.46
3.78
 
70-74
 
4.22
3.93
 
65-69
 
4.59
4.75
 
60-64
 
5.49
5.70
 
55-59
 
5.40
5.86
 
50-54
 
6.40
6.42
 
45-49
 
7.05
7.78
 
40-44
 
6.65
7.34
 
35-39
 
8.56
7.66
 
30-34
 
8.29
8.86
 
25-29
 
6.85
5.99
 
20-24
 
5.32
5.60
 
15-19
 
4.45
8.60
 
10-14
 
6.80
7.08
 
5-9
 
6.39
5.42
 
0-4
 
5.74
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[2].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bonneville udalerrian 12.878 biztanle zeuden eta 5.910 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,18 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[4]

12.878biztanle
5.910elkarbizitza-unitate
2,18lagun elkarbizitza-unitateko
3.578familia
Udalerria
% 27
% 26
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.578 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.619). Guraso bakarreko 433 familietatik 347etan ama zen guraso bakarra. 1.771 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 788k seme-alaba bakarra zuten etxean, 686k bi, eta 332k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.619 bikoteetatik 184tan (% 11,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[4]

1.526
1.619
433
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.771
Seme-alaba bat788
Bi seme-alaba686
Hiru seme-alaba255
Lau edo gehiago77

15 urte edo gehiago zituzten 10.883 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 10,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 40,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,8). 80 urte edo gehiagoko 547 biztanleetatik 457 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 90 kolektibitateren batean.[4]

Bakarrik bizi da
15-24% 11
25-39% 17
40-54% 20
55-64% 28
65-79% 26
80 +% 40
Bikotean bizi da
15-24% 16
25-39% 66
40-54% 68
55-64% 65
65-79% 70
80 +% 43

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,0 izatezko bikotean eta % 6,3 PACS bidez lotuta). % 28,2 ezkongabeak ziren, % 4,7 alargunak eta % 7,0 dibortziatuak.[4]

Ezkonduta% 40,7
Ezkongabea% 28,2
Izatezko bikotean% 13,0
Dibortziatuta% 7,0
PACS bidez lotuta% 6,3
Alarguna% 4,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: eskulangileak (% 22,7), erretiratuak (% 21,8), erdi-mailako lanbideak (% 20,0), enplegatuak (% 17,2). Talde nagusia (eskulangileak, % 22,7) Savoia Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 15,3) gainetik dago. 6 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[4]

Udalerria
% 11
% 20
% 17
% 23
% 22
Savoia Garaia
% 13
% 20
% 16
% 15
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 6.838 etxebizitza zeuden. Horietatik 5.894 egoitza nagusi ziren, 331 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 613 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (4.619), etxeak baino gehiago (2.209). Egoitza nagusietatik 2.960 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.706 alokairuan zeuden, 955 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 228 doan lagata.[5]

6.838etxebizitza
5.894egoitza nagusi
2.209etxe
4.619apartamentu

Etxebizitza multzoa

5.894
613
Egoitza nagusia (5.894)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (331)Hutsik (613)

Etxe mota

2.209
4.619
Etxea (2.209)Apartamentua (4.619)

Jabetza egoera

2.960
2.706
955
Jabeak (2.960)Alokairuan (2.706)HLM (955)Doan lagata (228)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.934).[5]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik257
1919-1945140
1946-1970822
1971-19901.580
1991-2005968
2006-20201.934

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.515). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.755 etxebizitzatan). 4.538 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.846 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.478tan bi edo gehiago.[5]

Gela kopurua

1 gela250
2 gela1.200
3 gela1.483
4 gela1.446
5 gela edo gehiago1.515

Berogailu mota

2.755
688
1.911
490
Gas sarea (2.755)Fuel-olioa (688)Elektrizitatea (1.911)Gas botila (50)Bestelakoak (490)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.538aparkalekua
2.846ibilgailu 1
2.478ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 8.838 biztanleetatik 7.078 aktibo ziren (% 80,1), horietako 6.341 lanean (% 71,7) eta 737 langabezian (aktiboen % 10,4).

8.83815-64 urteko biztanle
% 80,1aktibo
% 71,7lanean
% 10,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 53,1
25-54 urte% 91,3
55-64 urte% 63,0
Gizonak% 80,8
Emakumeak% 79,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,3
BEPC, brebeta% 22,2
CAP-BEP% 10,3
Batxilergoa% 10,1
Goi-mailako +2% 8,2
Goi-mailako +3/4% 6,1
Goi-mailako +5% 3,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.760 ez-aktibotik 555 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,5), 393 erretiraturik zeuden (% 22,3) eta 812 bestelako ez-aktibo ziren (% 46,1).

Ez-aktiboak

% 32
% 22
% 46
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 14
% 28
% 26
% 28
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 6.637 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 6.341 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

6.637enplegu udalerrian
% 89,6soldatapeko
% 10,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.480 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.480 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 32.180 €
% 12,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 10,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 624 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 39 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 56 eraikuntza enpresak ziren, 162 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 20 garraio enpresak ziren, 33 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 8 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 39 finantziazio enpresak ziren, 36 higiezinen enpresak ziren, 91 zerbitzu enpresak ziren, 87 administrazio publikoko enpresak ziren eta 39 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[6]

2009an zeuden norbanakoentzako 136 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 13 banku bulegoak, 2 funerariak, 10 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 2 autoeskolak, 5 igeltseroak, 11 margolariak, 13 zurginak, 6 iturginak, 7 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 13 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 12 aldi baterako lan enpresak, 20 jatetxeak, 8 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 3 apaindegiak.[7]

2009an zeuden 50 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 5 okindegiak, 4 harategiak, 2 kongelatu-dendak, 6 liburu dendak, 11 arropa dendak, 2 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 2 kirol-dendak, 1 drogeria zen, 3 lurrin-dendak, 1 bitxi-denda zen eta 4 lore-dendak ziren.[8]

2000. urtean Bonneville udalerrian 38 nekazaritza-ustiategi zeuden, 396 hektarea erabiltzen.[9]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, urgentzia zentro 1 bat, 4 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 3 haur-eskola eta 7 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Bonneville udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 617 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 992 eta lizeo teknologikoetan 279.

unibertsitate-insituto bat zegoen.

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]