Edukira joan

Borgio Verezzi

Borgio Verezzi
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Liguria
ProbintziaSavonako probintzia
Izen ofizialaBorgio Verezzi
Posta kodea17022
ISTAT kodea009013
Geografia
Koordenatuak44°09′36″N 8°18′17″E / 44.160003°N 8.304633°E / 44.160003; 8.304633
Mapa
Azalera2,73 km²
Altitudea323 m
MugakideakFinale Ligure, Pietra Ligure eta Tovo San Giacomo
Demografia
Biztanleria2.048 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea750 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia019
Katastro kodeaB005
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSV
comune.borgioverezzi.sv.it

Borgio Verezzi Italiako udalerri bat da. Savonako probintzian kokatuta dago, Liguria eskualdean. 2.048 biztanle ditu, 2,73 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Finale Ligure, Pietra Ligure eta Tovo San Giacomo.

BiztanleriaUrtea6009001200150018002100240027001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.023 gizon, 1.058 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.09
0.10
 
95-99
 
0.19
2.05
 
90-94
 
1.89
4.30
 
85-89
 
6.05
5.08
 
80-84
 
6.90
6.26
 
75-79
 
9.26
6.94
 
70-74
 
6.62
8.21
 
65-69
 
8.03
8.31
 
60-64
 
8.41
9.58
 
55-59
 
9.17
7.72
 
50-54
 
7.84
4.89
 
45-49
 
6.52
5.57
 
40-44
 
4.63
4.59
 
35-39
 
3.50
4.20
 
30-34
 
2.65
4.99
 
25-29
 
3.88
4.99
 
20-24
 
4.25
3.62
 
15-19
 
2.93
2.83
 
10-14
 
3.31
3.03
 
5-9
 
2.65
2.74
 
0-4
 
1.23
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.155 etxebizitza zeuden: 1.125 (% 35,7) okupatuta eta 2.030 (% 64,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,2 jabetzan zeuden, % 23,3 alokairuan eta % 6,5 beste titulu batekin.

3.155etxebizitza (2021)
1.125okupatuak
2.030hutsik (% 64,3)

Erabilera (2021)

1.125
2.030
Okupatuak (1.125)Hutsik edo ez-okupatuak (2.030)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,2
23,3
Jabetzan (70,2)Alokairuan (23,3)Beste titulu batekin (6,5)

2024an 1.141 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 577 (% 50,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,8 kide zeuden.

1.141etxegune (2024)
577pertsona bakarrekoak (% 50,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide577
2 kide306
3 kide164
4 kide70
5 kide edo gehiago24

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]