Edukira joan

Bourg-Saint-Andéol

Bourg-Saint-Andéol
Bourg-Saint-Andéol
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Ardèche
Izen ofizialaBourg-Saint-Andéol
Bourg-sur-Rhône
Commune-Libre
Jatorrizko izenaBourg-Saint-Andéol
Posta kodea07700
Geografia
Koordenatuak44°22′24″N 4°38′39″E / 44.3733°N 4.6442°E / 44.3733; 4.6442
Mapa
Azalera43,74 km²
Altitudea48 m, 415 m eta 215 m
MugakideakBidon, Gras, Saint-Marcel-d'Ardèche, Saint-Montan, Donzère eta Pierrelatte
Demografia
Biztanleria7.661 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.797 (%50,6) (%49,4) 3.706 alt_right
Dentsitatea175 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakMonschau, Albertirsa (en) Itzuli eta Gaggiano
bsa-ville.fr

Bourg-Saint-Andéol Frantziako udalerri bat da Ardeche departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 7.661 biztanle zituen 43,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bidon, Gras, Saint-Marcel-d'Ardèche, Saint-Montan, Donzère eta Pierrelatte.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Bourg-Saint-AndéolBourg-Saint-Andéol
Població amb 12571 habitants (2000)Pierrelatte (4,1 km)
Població amb 1718 habitants (2000)Saint-Montan (7,9 km)
Població amb 1469 habitants (2000)Saint-Just (8,0 km)
Població amb 3425 habitants (2000)Lapalud (8,1 km)
Població amb 141 habitants (2000)Bidon (8,9 km)
Població amb 91 habitants (2000)Larnas (9,3 km)
Població amb 4932 habitants (2000)Donzère (9,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2d zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,4 °C-koa da, 2,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 864 mm-koa da, urtarrilean 6,1 euri-egun eta uztailean 3,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Pierrelatte udalerrian dago, 6,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 795,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,1 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12,5 °C-koa da, 1971ko urtarrilaren 6an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3000400050006000700080001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.706 gizon, 3.797 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.13
 
95+
 
0.92
1.21
 
90-94
 
2.87
1.75
 
85-89
 
3.74
3.51
 
80-84
 
5.06
3.91
 
75-79
 
4.92
5.34
 
70-74
 
5.82
4.80
 
65-69
 
5.43
6.37
 
60-64
 
5.58
7.29
 
55-59
 
5.58
6.29
 
50-54
 
7.37
5.69
 
45-49
 
5.21
6.10
 
40-44
 
5.32
5.53
 
35-39
 
5.85
6.02
 
30-34
 
6.19
5.72
 
25-29
 
2.79
3.94
 
20-24
 
4.21
6.56
 
15-19
 
4.79
8.18
 
10-14
 
9.03
6.72
 
5-9
 
5.53
4.94
 
0-4
 
3.77
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bourg-Saint-Andéol udalerrian 7.350 biztanle zeuden eta 3.403 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,16 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

7.350biztanle
3.403elkarbizitza-unitate
2,16lagun elkarbizitza-unitateko
2.043familia
Udalerria
% 24
% 28
% 8
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.043 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (937). Guraso bakarreko 289 familietatik 219etan ama zen guraso bakarra. 1.071 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 389k seme-alaba bakarra zuten etxean, 334k bi, eta 249k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 817 bikoteetatik 90tan (% 11,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

937
817
289
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.071
Seme-alaba bat389
Bi seme-alaba334
Hiru seme-alaba169
Lau edo gehiago80

15 urte edo gehiago zituzten 6.245 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 30,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,9). 80 urte edo gehiagoko 680 biztanleetatik 444 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 236 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 10
25-39% 16
40-54% 17
55-64% 25
65-79% 31
80 +% 30
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 70
40-54% 71
55-64% 67
65-79% 65
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,8 izatezko bikotean eta % 5,2 PACS bidez lotuta). % 25,1 ezkongabeak ziren, % 8,3 alargunak eta % 7,3 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 44,3
Ezkongabea% 25,1
Izatezko bikotean% 9,8
Alarguna% 8,3
Dibortziatuta% 7,3
PACS bidez lotuta% 5,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,1), eskulangileak (% 18,3), erdi-mailako lanbideak (% 17,4), enplegatuak (% 13,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,1) Ardèche departamenduko batez bestekoaren (% 36,8) azpitik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[9]

Udalerria
% 17
% 13
% 18
% 34
Ardèche
% 15
% 15
% 15
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.160 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.417 egoitza nagusi ziren, 164 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 579 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.307), eta apartamentuak gutxi ziren (1.837). Egoitza nagusietatik 1.932 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.325 alokairuan zeuden, 468 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 160 doan lagata.[10]

4.160etxebizitza
3.417egoitza nagusi
2.307etxe
1.837apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.417
579
Egoitza nagusia (3.417)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (164)Hutsik (579)

Etxe mota

2.307
1.837
Etxea (2.307)Apartamentua (1.837)

Jabetza egoera

1.932
1.325
468
Jabeak (1.932)Alokairuan (1.325)HLM (468)Doan lagata (160)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.063).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik488
1919-1945181
1946-1970906
1971-19901.063
1991-2005286
2006-2020406

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.225). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.563 etxebizitzatan). 1.886 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.671 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.396tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela53
2 gela255
3 gela728
4 gela1.156
5 gela edo gehiago1.225

Berogailu mota

1.078
1.563
443
Gas sarea (1.078)Fuel-olioa (270)Elektrizitatea (1.563)Gas botila (63)Bestelakoak (443)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.886aparkalekua
1.671ibilgailu 1
1.396ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.334 biztanleetatik 3.134 aktibo ziren (% 72,3), horietako 2.665 lanean (% 61,5) eta 469 langabezian (aktiboen % 15,0).

4.33415-64 urteko biztanle
% 72,3aktibo
% 61,5lanean
% 15,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,4
25-54 urte% 86,0
55-64 urte% 56,4
Gizonak% 75,9
Emakumeak% 68,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 26,0
BEPC, brebeta% 23,7
CAP-BEP% 15,9
Batxilergoa% 14,7
Goi-mailako +2% 9,4
Goi-mailako +3/4% 7,8
Goi-mailako +5% 6,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.200 ez-aktibotik 364 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 30,3), 279 erretiraturik zeuden (% 23,2) eta 557 bestelako ez-aktibo ziren (% 46,4).

Ez-aktiboak

% 30
% 23
% 46
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 31
% 24
% 25
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.215 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.665 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.215enplegu udalerrian
% 83,7soldatapeko
% 16,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.440 eurokoa zen, eta biztanleen % 25 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.440 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.820 €
% 25,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 15,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 303 komertzioetatik, 5 erauzte enpresak ziren, 11 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 21 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 49 eraikuntza enpresak ziren, 63 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 27 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 16 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 22 zerbitzu enpresak ziren, 41 administrazio publikoko enpresak ziren eta 23 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 103 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 7 banku bulegoak, 1 funeraria, 5 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 4 autoeskolak, 20 igeltseroak, 11 margolariak, 3 zurginak, 8 iturginak, 4 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 11 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 13 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 4 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 29 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 6 okindegiak, 3 harategiak, 4 liburu dendak, 6 arropa dendak, 1 zapata-denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 drogeria zen, 1 bitxi-denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Bourg-Saint-Andéol udalerrian 51 nekazaritza-ustiategi zeuden, 868 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, 5 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 3 haur-eskola eta 4 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Bourg-Saint-Andéol udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, hezkuntza orokorreko lizeo bat zegoen. eta lizeo teknologiko bat zegoen.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 925 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 314 eta lizeo teknologikoetan 239.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1964ko urtarrilaren 1an eta 2022ko urtarrilaren 31an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Pierrelatte », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]