Edukira joan

Braunfels

Braunfels
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeGießen
Rural district of HesseLahn-Dill-Kreis
Posta kodea35619
Udalerri kodea06532003
Geografia
Koordenatuak50°31′03″N 8°23′20″E / 50.5175°N 8.3889°E / 50.5175; 8.3889
Mapa
Azalera47,28 km²
Altitudea236 m
MugakideakLeun, Solms, Schöffengrund eta Waldsolms
Demografia
Biztanleria11.148 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.796 (%52) (%48) 5.352 alt_right
Dentsitatea236 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06442
Hiri senidetuakBagnols-sur-Cèze, Eeklo, Feltre, Kiskunfélegyháza, New Braunfels, Newbury (Berkshire), Rohrmoos-Untertal (en) Itzuli eta Carcaixent
MatrikulaLDK, DIL eta WZ
braunfels.de

Braunfels Alemaniako hiri-udalerri bat da, Hessen estatuan. Azken zentsuaren arabera 11.148 biztanle zituen, 47,3 kilometro koadroko azaleran.

Toki interesgarriak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2022ko zentsuaren arabera 10.921 biztanle zituen: 5.192 gizonezko (% 47,5) eta 5.730 emakumezko (% 52,5); 100 emakumeko 90,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 27,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,6 ezkongabeak ziren eta % 45,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.90011.00011.10011.20011.30011.40011.50011.600201020132016201920222025BraunfelsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.190 gizon, 5.723 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.12
 
75+
 
15.46
13.60
 
65-74
 
14.14
24.76
 
50-64
 
25.20
11.06
 
40-49
 
10.82
12.24
 
30-39
 
11.20
4.87
 
25-29
 
4.54
6.09
 
18-24
 
4.98
2.68
 
15-17
 
2.71
7.76
 
6-14
 
6.47
3.29
 
3-5
 
2.10
2.52
 
0-2
 
2.39
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 21,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.400
2.371
Migrazio-jatorririk gabe (8.400)Migrazio-jatorri osoa (2.371)Migrazio-jatorri partziala (149)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.829 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.384, % 58,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,4 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,31 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 62,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.829etxebizitza
110,4 m²batez besteko azalera
6,31 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.384
2.145
Jabetzan (3.384)Alokairuan (2.145)Aisialdikoa (59)Hutsik (244)
% 4,0hutsik dauden tasa
% 62,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.382). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.228); eraikin guztien % 88,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.224 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra69
2 gela501
3 gela1.042
4 gela1.382
5 gela1.032
6 gela744
7 gela edo gehiago1.064

Eraikuntza garaia

1919 aurretik784
1919-1949338
1950-1959527
1960-1969833
1970-19791.228
1980-1989584
1990-1999877
2000-2009367
2010-2015100
2016 eta geroago189

Berogailu mota

5.224
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (60)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (243)Bloke-berogailua (Blockheizung) (59)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.224)Labe indibiduala (200)Berogailurik gabe (41)

Guztira 3.745 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.050, % 81,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.808).[3] Guztira 5.386 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.212, % 41,1).[4]

3.745bizitegi-eraikin
5.386etxegune

Eraikin mota

3.050
305
Etxe bakartua (3.050)Etxe atxikia (bikoitza) (251)Ilarako etxea (305)Bestelako eraikin mota (140)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.808
578
Etxebizitza bakarra (2.808)2 etxebizitza (578)3-6 etxebizitza (284)7-12 etxebizitza (68)13 etxebizitza edo gehiago (11)

Etxegunearen tamaina

2.212
1.843
687
460
Pertsona bakarra (2.212)2 pertsona (1.843)3 pertsona (687)4 pertsona (460)5 pertsona (121)6 pertsona (59)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]