Edukira joan

Calatabiano

Calatabiano
Calatabiano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Catania
Izen ofizialaCalatabiano
Jatorrizko izenaCalatabiano
Posta kodea95011
ISTAT kodea087010
HerriburuaCalatabiano
Geografia
Koordenatuak37°49′22″N 15°13′40″E / 37.8228°N 15.2278°E / 37.8228; 15.2278
Mapa
Azalera26,42 km²
Altitudea60 m
MugakideakCastiglione di Sicilia, Fiumefreddo di Sicilia, Giardini-Naxos, Linguaglossa, Taormina eta Piedimonte Etneo
Demografia
Biztanleria5.121 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea194 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia095
Katastro kodeaB384
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCT
comune.calatabiano.ct.it

Calatabiano Italiako udalerri bat da. Cataniako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 5.121 biztanle ditu, 26,42 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castiglione di Sicilia, Fiumefreddo di Sicilia, Giardini-Naxos, Linguaglossa, Taormina eta Piedimonte Etneo.

BiztanleriaUrtea2500300035004000450050005500600065001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.550 gizon, 2.595 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.04
 
95-99
 
0.27
0.75
 
90-94
 
0.85
1.53
 
85-89
 
2.66
2.86
 
80-84
 
3.20
5.22
 
75-79
 
5.74
6.00
 
70-74
 
6.90
6.47
 
65-69
 
7.59
7.45
 
60-64
 
7.44
8.27
 
55-59
 
7.98
7.57
 
50-54
 
8.05
7.57
 
45-49
 
6.74
7.14
 
40-44
 
6.51
6.71
 
35-39
 
6.09
5.76
 
30-34
 
5.36
5.84
 
25-29
 
4.20
4.55
 
20-24
 
5.05
3.69
 
15-19
 
4.08
4.67
 
10-14
 
3.97
4.31
 
5-9
 
3.93
3.61
 
0-4
 
3.35
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.384 etxebizitza zeuden: 2.391 (% 54,5) okupatuta eta 1.993 (% 45,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,5 jabetzan zeuden, % 12 alokairuan eta % 11,5 beste titulu batekin.

4.384etxebizitza (2021)
2.391okupatuak
1.993hutsik (% 45,5)

Erabilera (2021)

2.391
1.993
Okupatuak (2.391)Hutsik edo ez-okupatuak (1.993)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,5
12
11,5
Jabetzan (76,5)Alokairuan (12)Beste titulu batekin (11,5)

2024an 2.479 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.054 (% 42,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.479etxegune (2024)
1.054pertsona bakarrekoak (% 42,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.054
2 kide631
3 kide458
4 kide270
5 kide edo gehiago66

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]