Edukira joan

Camporosso

Camporosso
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Liguria
ProbintziaImperiako probintzia
Izen ofizialaCamporosso
Posta kodea18033
ISTAT kodea008011
HerriburuaCamporosso
Geografia
Koordenatuak43°48′54″N 7°37′42″E / 43.815128°N 7.628433°E / 43.815128; 7.628433
Mapa
Azalera17,94 km²
Altitudea25 m
MugakideakDolceacqua, San Biagio della Cima, Vallecrosia eta Ventimiglia
Demografia
Biztanleria5.566 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea310 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0184
Katastro kodeaB559
Sailkapen sismikoa3s (Txiki-ertaina)
MatrikulaIM
comune.camporosso.im.it

Camporosso Italiako udalerri bat da. Imperiako probintzian kokatuta dago, Liguria eskualdean. 5.566 biztanle ditu, 17,94 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dolceacqua, San Biagio della Cima, Vallecrosia eta Ventimiglia.

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.847 gizon, 2.941 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.10
0.07
 
95-99
 
0.37
0.67
 
90-94
 
0.88
2.21
 
85-89
 
2.45
3.30
 
80-84
 
3.88
4.64
 
75-79
 
4.62
4.50
 
70-74
 
5.58
6.29
 
65-69
 
6.53
7.97
 
60-64
 
7.89
8.29
 
55-59
 
7.79
7.69
 
50-54
 
7.85
6.29
 
45-49
 
6.73
6.22
 
40-44
 
6.70
6.46
 
35-39
 
5.44
5.87
 
30-34
 
5.20
5.37
 
25-29
 
5.27
5.55
 
20-24
 
5.00
5.23
 
15-19
 
4.69
5.76
 
10-14
 
4.69
4.07
 
5-9
 
4.79
3.55
 
0-4
 
3.54
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.498 etxebizitza zeuden: 2.451 (% 70,1) okupatuta eta 1.047 (% 29,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,8 jabetzan zeuden, % 19,5 alokairuan eta % 1,7 beste titulu batekin.

3.498etxebizitza (2021)
2.451okupatuak
1.047hutsik (% 29,9)

Erabilera (2021)

2.451
1.047
Okupatuak (2.451)Hutsik edo ez-okupatuak (1.047)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,8
19,5
Jabetzan (78,8)Alokairuan (19,5)Beste titulu batekin (1,7)

2024an 2.550 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 905 (% 35,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

2.550etxegune (2024)
905pertsona bakarrekoak (% 35,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide905
2 kide766
3 kide446
4 kide323
5 kide edo gehiago110

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]