Edukira joan

Carròs

Carròs
Carros
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Proventza-Alpeak-Kosta Urdina
DepartamenduaItsas Alpeak
BarrutiGrasseko barrutia
Lurraldeko administrazio-erakundecanton of Carros
Izen ofizialaCarros
Jatorrizko izenaCarros
Posta kodea06510
Geografia
Koordenatuak43°46′21″N 7°11′36″E / 43.7725°N 7.1933°E / 43.7725; 7.1933
Mapa
Azalera15,11 km²
Altitudea385 m, 63 m, 945 m eta 371 m
MugakideakLe Broc, Castagniers, Colomars, Gattières, Saint-Blaise eta Saint-Martin-du-Var
Demografia
Biztanleria13.803 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 7.018 (%51,1) (%48,9) 6.705 alt_right
Dentsitatea914 bizt/km²
ville-carros.fr

Carròs (okzitanieraz Carròs, frantsesez eta ofizialki: Carros) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Itsas Alpeak departamenduan dago, Proventza-Alpeak-Kosta Urdina eskualdean. Azken erroldaren arabera 13.803 biztanle zituen 15,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Le Broc, Castagniers, Colomars, Gattières, Saint-Blaise eta Saint-Martin-du-Var.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CarrosCarros
Població amb 1269 habitants (2000)Le Broc (2,3 km)
Població amb 1494 habitants (2000)Castagniers (3,6 km)
Població amb 4094 habitants (2000)Gattières (3,7 km)
Població amb 3199 habitants (2000)Colomars (4,3 km)
Població amb 2106 habitants (2000)Aspremont (4,7 km)
Població amb 928 habitants (2000)Saint-Blaise (5,4 km)
Població amb 3645 habitants (2000)Saint-Jeannet (6,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Var eta Alpe Maritimoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udazkenean eta neguan; eguzkialdi oso ona udan; negu epela (8 °C); laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,9 °C-koa da, 0 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 921 mm-koa da, urtarrilean 5,8 euri-egun eta uztailean 2,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Levens udalerrian dago, 8,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 982,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 35,1 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -7,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 6an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.705 gizon, 7.018 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.07
 
95+
 
0.11
0.67
 
90-94
 
0.87
1.03
 
85-89
 
0.60
1.18
 
80-84
 
1.98
3.25
 
75-79
 
3.59
4.73
 
70-74
 
4.86
5.67
 
65-69
 
6.31
4.85
 
60-64
 
5.61
5.37
 
55-59
 
6.51
6.10
 
50-54
 
6.48
6.62
 
45-49
 
5.96
8.17
 
40-44
 
7.58
6.32
 
35-39
 
7.04
6.23
 
30-34
 
6.90
4.06
 
25-29
 
4.79
5.38
 
20-24
 
4.92
5.67
 
15-19
 
6.34
8.38
 
10-14
 
6.28
8.72
 
5-9
 
7.31
7.52
 
0-4
 
5.96
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Carros udalerrian 13.692 biztanle zeuden eta 5.411 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,53 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 35,3). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

13.692biztanle
5.411elkarbizitza-unitate
2,53lagun elkarbizitza-unitateko
4.021familia
Udalerria
% 35
% 25
% 12
% 26
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 4.021 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.915). Guraso bakarreko 734 familietatik 571etan ama zen guraso bakarra. 1.700 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 969k seme-alaba bakarra zuten etxean, 957k bi, eta 395k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.915 bikoteetatik 219tan (% 11,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.372
1.915
734
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.700
Seme-alaba bat969
Bi seme-alaba957
Hiru seme-alaba297
Lau edo gehiago98

15 urte edo gehiago zituzten 10.871 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 39,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 77,9).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 10
40-54% 9
55-64% 16
65-79% 23
80 +% 39
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 69
40-54% 75
55-64% 78
65-79% 70
80 +% 47

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,4 izatezko bikotean eta % 5,4 PACS bidez lotuta). % 26,0 ezkongabeak ziren, % 4,8 alargunak eta % 6,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 46,1
Ezkongabea% 26,0
Izatezko bikotean% 11,4
Dibortziatuta% 6,2
PACS bidez lotuta% 5,4
Alarguna% 4,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,4), erdi-mailako lanbideak (% 20,0), eskulangileak (% 17,2), enplegatuak (% 17,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,4) Itsas Alpeak departamenduko batez bestekoaren (% 32,8) azpitik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 10
% 20
% 17
% 17
% 25
Itsas Alpeak
% 13
% 15
% 17
% 10
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 5.933 etxebizitza zeuden. Horietatik 5.400 egoitza nagusi ziren, 197 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 336 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (3.376), etxeak baino gehiago (2.549). Egoitza nagusietatik 3.347 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.899 alokairuan zeuden, 997 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 154 doan lagata.[10]

5.933etxebizitza
5.400egoitza nagusi
2.549etxe
3.376apartamentu

Etxebizitza multzoa

5.400
Egoitza nagusia (5.400)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (197)Hutsik (336)

Etxe mota

2.549
3.376
Etxea (2.549)Apartamentua (3.376)

Jabetza egoera

3.347
1.899
997
Jabeak (3.347)Alokairuan (1.899)HLM (997)Doan lagata (154)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.434).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik173
1919-194577
1946-1970746
1971-19902.434
1991-2005764
2006-20201.095

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (1.900). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.577 etxebizitzatan). 3.840 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.393 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.497tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela126
2 gela621
3 gela1.436
4 gela1.900
5 gela edo gehiago1.317

Berogailu mota

2.214
2.577
Gas sarea (2.214)Fuel-olioa (117)Elektrizitatea (2.577)Gas botila (78)Bestelakoak (413)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.840aparkalekua
2.393ibilgailu 1
2.497ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 8.519 biztanleetatik 6.667 aktibo ziren (% 78,3), horietako 6.017 lanean (% 70,6) eta 650 langabezian (aktiboen % 9,7).

8.51915-64 urteko biztanle
% 78,3aktibo
% 70,6lanean
% 9,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,0
25-54 urte% 91,5
55-64 urte% 64,4
Gizonak% 81,5
Emakumeak% 75,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,4
BEPC, brebeta% 15,9
CAP-BEP% 9,9
Batxilergoa% 10,7
Goi-mailako +2% 8,3
Goi-mailako +3/4% 6,5
Goi-mailako +5% 6,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.852 ez-aktibotik 777 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,0), 388 erretiraturik zeuden (% 21,0) eta 686 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,0).

Ez-aktiboak

% 42
% 21
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 13
% 29
% 28
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 11.274 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 6.017 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

11.274enplegu udalerrian
% 89,9soldatapeko
% 10,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.770 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

25.770 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.380 €
% 14,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 17,7

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 1.083 komertzioetatik, 5 erauzte enpresak ziren, 18 janari enpresak ziren, 22 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 3 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 112 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 163 eraikuntza enpresak ziren, 255 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 82 garraio enpresak ziren, 34 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 20 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 34 finantziazio enpresak ziren, 34 higiezinen enpresak ziren, 154 zerbitzu enpresak ziren, 90 administrazio publikoko enpresak ziren eta 57 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 220 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 4 banku bulegoak, 2 funerariak, 21 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 3 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 2 ibilgailuen alokairu bulegoak, 2 autoeskolak, 35 igeltseroak, 24 margolariak, 21 zurginak, 14 iturginak, 17 argiketariak, 6 eraikuntza enpresak, 9 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 7 aldi baterako lan enpresak, 24 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 3 tintoreriak eta 15 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 43 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 3 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 10 okindegiak, 6 harategiak, 2 liburu dendak, 4 arropa dendak, 4 etxerako tresna dendak, 5 altzari dendak, 2 drogeria, 2 lurrin-dendak, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Carros udalerrian 30 nekazaritza-ustiategi zeuden, 30 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 4 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 5 haur-eskola eta 6 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Carros udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 741 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2008ko maiatzaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Levens », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]